Ako lacno a efektívne vykúriť chatu či menší dom? Poradíme vám

17.01.2023, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Záleží vám na životnom prostredí a popritom sa pozeráte aj na svoj osobný a rodinný rozpočet? V takom prípade môže byť tepelné čerpadlo riešením, aké vám pri vykurovaní chaty či domu urobí radosť.

Toto zariadenie spája efektívnosť spojenú s úsporou nákladov a menší vplyv na životné prostredie. Vysvetlíme vám, ako môžete tepelné čerpadlo typu vzduch - vzduch využiť v praktickom živote.

Tepelne-cerpadlo-shutterstock-1-X.jpg


Obrátená klimatizácia

Kým klasická klimatizácia drží vnútri chladnejší vzduch a ten teplý vyvádza von, tepelné čerpadlo vzduch - vzduch funguje na obrátenom princípe. Dovnútra teda dodáva teplejší vzduch za účelom ohrevu interiéru. Výhodou je, že je to úsporný spôsob, ako vyhriať vnútro nehnuteľnosti. V praxi si ho môžeme veľmi dobre ilustrovať na temperovaní, resp. vykurovaní chát, chalúp či menších domov.


Efektívna alternatíva

Cena nemusí byť prvoradým porovnávacím faktorom. Skôr sa treba pozrieť na pomer ceny a výkonu. A práve v tomto porovnaní sú tepelné čerpadlá veľmi zaujímavé, keďže čerpajú energiu z okolitého prostredia. S trochou humoru možno konštatovať, že vzduch je ešte stále našťastie zadarmo.

Vďaka tepelnému čerpadlu vzduch - vzduch môžete počas svojej neprítomnosti temperovať povedzme chatu a vykúriť ju pri svojom príchode. Možnosťou je aj doplniť ním elektrické vyhrievanie či kúrenie krbom. Nezabúdajte, že pri rastúcich cenách energií môže byť práve takéto čerpadlo výbornou alternatívou, ako vykúriť interiér.


Bez emisií

V neposlednom rade sa treba pozerať aj na ekologický faktor a účinok na životné prostredie. Použitím tepelného čerpadla sa zbavujete závislosti od fosílnych palív a neprodukujete splodiny oxidu uhličitého. Aj toto je dôležitý aspekt, keďže medzi pozitívne trendy dneška patrí zvýšená starostlivosť a záujem o to, akú planétu po sebe zanecháme potomkom.

Foto: VanoVasaio/Shutterstock.com

Podobné články