Ako mať doma v zime teplo a ako si strážiť náklady na vykurovanie

29.11.2022, Petra Hublová | Úsporné bývanie, energie

Veríte, že všetko zlé je na niečo dobré? My áno! A preto sme sa rozhodli nenariekať nad vysokými cenami energií, ale nájsť a poradiť vám, ako byť doma počas zimy v teple, a pritom neskrachovať.

Výzvou počas zimy, ktorá je pred nami, je naučiť sa, ako efektívnejšie narábať s energiami, a pritom si stále zachovať komfort a životnú úroveň. Skutočne sa to dá. Stačí využiť nasledujúce tipy, ktoré sme zhromaždili na základe rád od odborníkov. Ak si teraz zvykneme lepšie využívať zdroje energie, dokážeme šetriť nielen v časoch krízy, ale aj inokedy.

Teplo-naklady-1-X.jpg


Záclony tak akurát

Aj zdanlivé maličkosti dokážu do veľkej miery ovplyvniť tepelný komfort v našich domoch a bytoch. Viete napríklad, že ak máte okno bez záclony, spotrebujete na vykúrenie miestnosti viac energie?

"Rovnako však platí, že ak je záclona pridlhá a prekrýva radiátor, ktorý zvyčajne býva pod oknom, takisto sa energia na kúrenie míňa zbytočne," vysvetľuje odborník na energie Jozef Pollág z firmy PPA Power DS. Túto zimu teda všetkým oknám pristanú záclony midi dĺžky – akurát po parapetnú dosku.


Voľný priechod

Hoci to návštevám zvyčajne neukazujeme, z času na čas každý z nás niečo suší na radiátore. Vysuší sa to rýchlejšie, niekedy to navyše pomáha zvlhčiť suchý vzduch v miestnosti. Túto zimu to však radšej nerobte, pokiaľ doma chcete mať príjemne teplo a zbytočne neplytvať energiou na kúrenie.

Naopak, je najvyšší čas skontrolovať vykurovacie zariadenia (ak ste tak ešte neurobili). Odvzdušniť radiátory, vyčistiť komíny, urobiť revíziu kotla, pece, krbu. Okrem toho, že tým môžete predísť prípadným problémom, ktoré sa ako na potvoru zvyčajne vyskytnú počas tých najchladnejších dní, čistá a dobre vyregulovaná vykurovacia sústava je jedným zo základov efektívneho kúrenia. Teplo jednoducho nemá rado prekážky – ani v systéme, kde sa tvorí, ani v priestore, ktorý zohrieva.

Teplo-naklady-2-X.jpg


Vlhkosť v hlavnej úlohe

Zistili sme aj zaujímavosť, ktorá sa týka vlhkosti vzduchu. V bytoch a bytových domoch počas zimy zvyčajne bojujeme so suchým vzduchom, ktorý nás dráždi. Tak tento rok si na vyššej vlhkosti nechajte záležať dvojnásobne!

Prečo? Lebo platí, že pri vyššej vlhkosti a nižšej teplote máme pocitovú teplotu rovnakú ako pri nižšej vlhkosti, ale vyššej teplote. Povedané inak, pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 percent máme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 perc.

Takže uberte na kúrení, kúpte si vlhkomer ako zaujímavý interiérový doplnok a niekoľkokrát denne vetrajte prievanom, aby sa dnu dostal studený vlhký vzduch. Výsledkom bude príjemné teplo, svieži vzduch a nižší účet za kúrenie.

Teplo-naklady-3-X.jpg


Skryté možnosti termostatu

Aj termostat by sa túto zimu mohol stať naším dobrým kamarátom. Veľkú výhodu majú ľudia s termostatmi, ktoré sa dajú naprogramovať, ale za kratší koniec nemusia ťahať ani domy a byty s manuálnym regulovaním teploty v miestnosti. Stačí si z pravidelného dotyku s radiátorom urobiť nový zvyk. "Pri správnom naprogramovaní termostatu sa na teple dá ušetriť až 30 perc.," pokračuje J. Pollág.

Ako na to? V čase, keď nie sme doma, treba znížiť teplotu (zhruba na 18 °C) a pred príchodom domov na diaľku alebo po príchode domov manuálne ju zase zvýšiť na príjemnú izbovú teplotu (21 °C). Okrem šetrenia nákladov sa nám navyše bude dobre spať. A keď bude treba, ráno si dáme na chvíľu župan a teplé ponožky.

"Ak v zimných mesiacoch odchádzate na dlhšie preč, kúrenie nevypínajte, využite opäť termostat. Ak by ste dom či byt vôbec nevykurovali, za mrazivého počasia by ste pre vychladnuté múry po návrate museli niekoľko dní intenzívne kúriť. To by spotrebovalo oveľa viac energie a peňazí, ako keď priestor vďaka zníženým stupňom na termostate 'temperujeme' aj v čase dlhšej neprítomnosti," odporúča Lukáš Kmenta, country manažér spoločnosti Huntsman Building Solutions pre ČR a SR.

Teplo-naklady-4-X.jpg


Je to tesné

Samozrejme, nič z vyššie spomínaných tipov nebude dobre fungovať, pokiaľ nám teplo uniká von cez tepelné mosty – obvodové múry, zle utesnené okná alebo nezaizolovanú strechu.

Riešiť fasádu už tento rok zrejme stihne málokto, ale s oknami a so strechou sa ešte dá niečo urobiť. Nielen staršie, ale aj nové okná niekedy dobre nepriliehajú. Odporúčame skontrolovať to čím skôr. Rýchlym riešením je vyregulovanie systému zatvárania alebo "vylepšenie" okien, prípadne aj dverí tesniacou páskou.

A pokiaľ ide o strechu, verte či neverte, dá sa zaizolovať za 24 hodín. Striekanou šikovnou PUR penou. "Tento spôsob izolácie zažíva tento rok boom po celom svete, pretože stavebníci a developeri pochopili, že je to rýchle riešenie, ktoré vydrží niekoľko desaťročí. Je zdravotne neškodné a šetrné k životnému prostrediu. PUR pena sa vyrába recyklovaním plastových fliaš a okrem skutočne plnohodnotnej izolácie vlhkosti, hluku a prachu navyše do veľkej miery chráni strechu pred tým, aby sa pod ňu na zimu nasťahovali hlodavce," dodáva L. Kmenta.

Foto: iStock

Podobné články