Ako si dobre vybrať krbové kachle a potom ich aj správne používať

12.10.2020, Silvia Jáhnová | Úsporné bývanie, energie

Ak uvažujete o nezávislom zdroji vykurovania, no nemáte priestor pre veľký krb, vyskúšajte krbové kachle. Pri neveľkých rozmeroch dokážu vykúriť aj celý dom. Inštalovať ich navyše možno aj v byte.

Krbové kachle nájdu využitie predovšetkým na jar a na jeseň, keď ešte nie je taká zima a neoplatí sa púšťať celý vykurovací systém naplno. Ich účinnosť je 40-80 percent. Jednoplášťové sálavé kachle sú vhodné na vykurovanie iba jednej miestnosti, ale ich sálajúce teplo je rýchlejšie. Naproti tomu dvojplášťové konvekčné kachle ohrievajú vzduch v medzere medzi dvojitým plášťom, ten stúpa a šíri sa po miestnosti. Susedné izby môžete vykurovať tak, že do nich otvoríte dvere.

Krb-kachle-1-X.jpg

 Krbové kachle Romotop Riano


 

V prípade, že si krbové kachle vyberiete správne, na vykurovaní ušetríte stovky eur ročne. Vďaka spaľovaniu obnoviteľných zdrojov, najmä dreva, štiepky alebo drevených brikiet, sa šetrne správate aj k prírode.


Zrátajte si výkon, aký potrebujte

Hoci je vzhľad kachlí dôležitý, zamerajte sa predovšetkým na ich výkon. Vykúriť malý a dobre izolovaný priestor je relatívne jednoduché, ale hrad či výrobnú halu až tak veľmi nie. Predimenzované kachle vám môžu v malom priestore narobiť škody v podobe popraskaných podláh a dreveného nábytku. Poddimenzovaná pec sa, naopak, prehrieva a vysokou teplotou sa môže poškodiť dymovod, okolie či samotné kachle. Ako teda správne dimenzovať výkon?

Krb-kachle-2-X.jpg

 Krbové kachle HS Empoli s výmenníkom


 

"Je dôležité vedieť, aký výkon by mali mať kachle, či už na drevo alebo na iné palivá. To znamená, koľko kubických metrov v dome či byte budete vykurovať. Výkon kachlí sa uvádza v kilowattoch (kW). Všeobecne platí, že čo kW, to zhruba 20 m³ vykúreného priestoru. Pred výberom kachlí si tiež overte, či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu," hovorí Marcela Bínová, špecialistka na kachle a kúrenie v projektových marketoch Hornbach.


Zvoľte vhodný materiál

Každý materiál má svoje špecifické vlastnosti a vzhľad. Oceľové kachle sa správajú inak ako tie z prírodného kameňa alebo keramická kachľová pec. Rozdiel pritom nie je vždy v cene. Pre všetky druhy kameňa – či už ide o mramor, žulu, prírodný kameň alebo mastenec – platí, že každý je unikát.

Krb-kachle-3-X.jpg

 Krbové kachle HS Treviso


 

Kremenné žily, póry, prieduchy alebo farebné odtiene sa nedajú zmeniť. Materiál sa musí použiť tak, ako je a získava sa v prírode. Pri prírodných materiáloch sa nedá očakávať, že výrobok bude vyzerať rovnako, ako je to pri strojovo zhotovovaných materiáloch, kde je každý kus identický.

"Krbové kachle z ocele rýchlo hrejú a takisto rýchlo chladnú. Sú teda vhodné do miestností, ktoré treba rýchlo vyhriať, ale pri nepoužívaní nechať tiež rýchlo vychladnúť. Krbovým kachliam s obložením poriadne rozohriatie chvíľu trvá, teplo si však potom udržia dlhšie. Vyhriaty priestor tak rýchlo nevychladne," vysvetľuje M. Bínová z Hornbachu.

Krb-kachle-4-X.jpg

 Krbové kachle HS Skive


 

Výber vhodného paliva

Väčšina kachlí a krbov ponúkaných na slovenskom trhu je konštruovaná výhradne na kúrenie drevom a drevnými briketami. "Niektorí výrobcovia však ponúkajú aj kachle, kde možno kúriť uhoľnými briketami či dokonca uhlím. Jedným z dôvodov, prečo sa ale veľa kachlí na uhlie nevyrába, je ten, že uhlie pri spaľovaní dymí a uvoľňuje decht, od čoho sa špiní sklo, celé kachle aj komín. Musíte ich potom oveľa častejšie čistiť," dopĺňa M. Bínová.

Krb-kachle-5-X.jpg

 Krbové kachle HS Boras s výmenníkom


 

Ak viete, kde vám kachle budú slúžiť, vyberte podľa toho aj druh paliva. Ak však chcete ušetriť a správať sa šetrne k prírode, používajte palivá z obnoviteľných zdrojov, teda drevo, drevné brikety alebo pelety. Pelety sa vyrábajú z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní dreva. Ide vlastne o zlisované kúsky pilín, ktoré neobsahujú žiadne chemikálie. Je to hospodárne aj ekologické kurivo najmä do krbov a kachlí v mestách, kde je problém skladovať väčšie množstvo dreva.


Bezpečnosť na prvom mieste

Ubezpečte sa, že máte funkčný komín. Ten by mal prechádzať pravidelnou revíziou. Kachle musia stáť na nehorľavom materiáli, napríklad na dlažbe. Môžete ich však dať aj na plávajúcu podlahu, potom však pod nimi musí byť izolačná doska z plechu či zo skla, ktorá musí po stranách a vzadu presahovať minimálne o desať centimetrov a vpredu o 30 cm. Okolo kachlí by nemali stáť horľavé predmety.

Krb-kachle-7-X.jpg

 Inštalácia krbových kachlí. Tieto budú stáť na doske zo skla.


 

Foto: Hornbach

Podobné články