Ako si doma zlepšiť teplotný komfort bez zvýšenia nákladov na vykurovanie

30.09.2019, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Človek sa snaží nájsť úspory na každom kroku. V zime je to však náročnejšie, pretože teplo sa postará o značné zaťaženie rodinného rozpočtu. Nehovoriac o tom, že náklady na verejné služby, elektrinu, plyn a vodu sa každý rok zvyšujú.

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako môžete pri vykurovaní domu ušetriť. Alebo ako si môžete počas rekonštrukcie domu či bytu a s použitím špeciálnych protipožiarnych upchávok zvýšiť teplotný komfort a cítiť sa doma bezpečne.

Tepelna-cerpadlo-1-X.jpg

 Tepelné čerpadlo zn. Buderus


 

Používajte nezávislé zdroje energie

Nainštalujte si vlastný veterný generátor alebo solárne panely. Takýto systém vám na dome umožní úplne alebo čiastočne prejsť na autonómne napájanie, ktoré vám zabezpečí nezávislú elektrinu a teplo. V kombinácii s kompletným energetickým auditom vám môžu tieto riešenia priniesť na energiách nemalé úspory.


"Zabaľte" dom do tepelnoizolačných materiálov

Použitím vysokokvalitných materiálov na komplexnú izoláciu stien, striech, podláh, stropov, podkrovia, suterénu a základov, ako aj na odstránenie tepelných mostov v konštrukciách a v izolácii okien a dverí, tepelné straty môžu klesnúť o viac ako 50 percent a celková spotreba energie o 25 perc. Použitie účinnej tepelnej ochrany zníži ročnú spotrebu energie z 250 až 350 na 100-150 kWh na meter štvorcový obytnej plochy.


Nainštalujte tepelné čerpadlo

Takáto jednotka využíva nízkoteplotnú energiu podzemného zdroja a odovzdáva ho vykurovaciemu systému domu. Vhodná je pôda aj podzemná voda, ale teplota tohto prameňa by nikdy nemala klesnúť pod 1 °C. Všetko, čo je teplejšie, je pre tepelné čerpadlo vhodné, aby prijalo tepelnú energiu, zosilnilo ju a prinútilo pracovať na vyhrievaní domu. Vďaka tomuto zariadeniu vám dokáže príroda poskytnúť až 75 perc. energie potrebnej na vykurovanie domu a ohrev vody.

Tepelna-cerpadlo-3-X.jpg

 Princíp fungovania tepelného čerpadla


 

Používajte izbový regulátor teploty

Tieto zariadenia monitorujú pohodlnú teplotu v dome a znižujú spotrebu energie takmer o polovicu. Princíp ich činnosti spočíva v racionálnej spotrebe energie v rozmanitých intervaloch: keď ste doma, udržiavajú správnu teplotu, keď ste preč – programovateľný regulátor znižuje teplotu v miestnosti na minimum pohodlia.


Skúste okennú fóliu

Je to opticky priehľadný materiál so špeciálnym viacvrstvovým povlakom, ktorý sa dáva na vnútorný povrch okna. Film prenáša 80 perc. viditeľného svetla a odráža asi 90 perc. tepelného žiarenia smerom von, v zime udržiava teplo a v lete, naopak, chladí. Dobre urobíte, ak tieto fólie nainštalujete aj na nové strešné okná.


Vysaďte v okolí domu stromy

Veľmi jednoduché riešenie. Dobrým prostriedkom zachovania tepla sú obyčajné stromy. Ak ich zasadíte pri dome, pomôžu vám chrániť ho pred studeným vetrom a udržať v teple. Je zrejmé, že ak je chladné počasie už tu, sadenie musíte odložiť. Ale s nástupom jari môže byť sadenie stromov okolo domu užitočné nielen z hľadiska úspory tepla v zime, ale tiež prospešné pre vaše zdravie. Mnohé z nich tiež zvyšujú koncentráciu záporných a pre naše zdravie prospešných iónov. Tak si vyberte a skúste, ktorá možnosť bude pre vás a vaše bývanie najlepšia a dokážete na nej ušetriť.

Foto: Buderus

Podobné články