Bývanie v pasívnom dome je úsporné aj cenovo dostupné

19.02.2014, Katarína Arvayová | Úsporné bývanie, energie

Bývanie v rodinnom dome je dnes cenovo čoraz dostupnejšie. Najväčší slovenský výrobca nízkoenergetických a pasívnych domov ForDom začína svoju ponuku dodávok "na kľúč“ už od 72 490 eur.

ForDom-Ecocube1-X.jpgZa túto sumu dostane klient nízkonenergetický montovaný prízemný dom vhodný pre troj- až štvorčlennú rodinu a s úžitkovou plochou vyše 68 metrov štvorcových. Zákazník tak má k dispozícii nielen komfort v novostavbe, ale ušetrí aj na energiách.

Náklady na bývanie sú podľa počtu členov domácnosti od 80 do 100 eur mesačne, hovorí Branislav Kuzma, marketingový riaditeľ spoločnosti ForDom, s.r.o., Zvolen. Pri najlacnejšom type domu sú požiadavky na veľkosť stavebnej parcely malé, prednosťou je variabilnosť dispozičného riešenia, nosná konštrukcia a rozvody sú ekonomicky veľmi výhodné. Záujemcovia majú takisto možnosť rozšíriť si príbytok o zimnú záhradu či získať pivničné priestory pod strešnou konštrukciou.

Tento variant sa hodí do nízkej jednopodlažnej zástavby a ForDom ho odporúča najmä mladým rodinám. Ďalším typom z kategórie cenovo prijateľných rodinných domov je prízemný bungalov pre štvorčlennú domácnosť, s úžitkovou plochou 78 m² v cene 82 220 eur či s rozlohou viac ako 100 m² za 113 560 eur.


Klient si môže dom dokončiť i sám, ak chce

"V ponuke od 117 100 eur máme nízkoenergetické montované domy s plochou 118 m² alebo vyše 126 m² s podstrešným garážovaním pre jedno až dve autá. Z nášho sortumentu 60 katalógových domov si vyberie naozaj každý zákazník. Zároveň si môže zvoliť typ konštrukcie – nízkonákladovú alebo pasívnu," poznamenáva B. Kuzma.

Ceny najlacnejších domov na kľúč má dnes firma už na úrovni dvoj- a trojizbových bytov. V ponuke ForDomu sú však aj budovy s úžitkovou plochou 197 m² za 191 275 eur pre 4-6 osôb. V cene dodávky na kľúč sú úplne všetky náklady na výstavbu domu vrátane DPH a potrebnej dokumentácie. Jedinou výnimkou je pozemok, ktorý musí mať klient k dispozícii ešte pred výstavbou.

Spoločnosť zákazníkom vychádza v ústrety aj tým, že im môže dodať len časť domu, napríklad hrubú stavbu, pričom základovú dosku alebo dokončovacie práce si klient urobí sám. Pri dodávke hrubej stavby sa cena realizácie znižuje na 48-tisíc eur.


ForDom garantuje spotrebu energií

Vo výrobe a pri výstavbe používa firma progresívne technológie a moderné stavebné materiály s vysokou účinnosťou tepelnej izolácie, preto môže garantovať nízku celkovú spotrebu energií. Oproti klasickým domom s prevádzkovými nákladmi 200 až 250 kilowatthodín (kWh) ročne majú stavby od ForDomu ročnú spotrebu energií od 50 do 70 kWh.

"Ako jediní na trhu garantujeme zákazníkom takú spotrebu, akú udávame. Ba čo viac, ak sa energie spotrebuje viac, rozdiel klientovi preplatíme. Výhoda drevodomu však nie je len úspora energií, ale aj zdravšie bývanie vhodné trebárs pre alergikov, malé deti, ľudí s oslabenou imunitou a podobne. V zdravej novostavbe sa nevyskytujú plesne, nadmerný prach ani iné zdraviu škodlivé látky," spresňuje B. Kuzma.


Pomôžu vám aj vybaviť si hypotéku

Zvolenčania vlani realizovali na Slovensku a v zahraničí zhruba 30 stavieb, najlepšie sa predáva rodinný dom EcoCube. ForDom pritom rešpektuje priania zákazníkov a vie vybudovať akúkoľvek drevostavbu podľa individuálnych požiadaviek.

Zabezpečuje aj financovanie všetkých svojich stavieb v spolupráci so slovenskými bankami. V prípade hypotéky od VÚB banky a Slovenskej sporiteľne je možnosť zabezpečenia úveru len financovanou nehnuteľnosťou a vlastným pozemkom, ktorý nie je zaťažený záložným právom.

Hypotéka sa spláca najmenej štyri roky, horná hranica splatnosti je 30 rokov a výška úveru môže dosiahnuť aj 100 percent hodnoty realizovanej stavby. Uvoľnenie čerpania úveru je až do 50 perc. z ceny diela, ešte pred zapísamím rozostavaného domu do katastra nehnuteľností. Ide teda o plynulé financovanie výstavby bez prerušení.

Foto: ForDom

Podobné články