Dotácie na solárne kolektory a kotly na biomasu štát stále dáva

31.05.2011, SITA | Úsporné bývanie, energie

Na kúpu solárnych kolektorov a kotlov na biomasu dal štát domácnostiam už 3,9 milióna eur. Dotácie na inštaláciu kotlov a kolektorov boli do polovice marca 2011 schválené 4 115 žiadateľom.

Domácnosti sa najviac zaujímali o dotáciu na solárne kolektory. "Dotácia už bola schválená 3 287 rodinným domom, ktoré si nechali inštalovať slnečné kolektory. Na schválenie žiadosti čaká ďalších vyše 350 domácností," uviedla Katarína Antalová zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

V roku 2011 vyčlenilo Ministerstvo hospodárstva SR na dotácie v rámci programu vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie takmer 2,7 mil. eur, agentúra však zatiaľ (v marci 2011) dotácie žiadateľom neposkytuje, keďže ešte nie je schválený zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti rezortu hospodárstva. "Nové žiadosti sa budú posudzovať podľa pripravovaného zákona. Agentúra naďalej prijíma žiadosti," dodala K. Antalová. Zákon by mal byť účinný od mája 2011. Od začiatku roku 2011 ku koncu februára SIEA evidovala 554 nových žiadostí o dotácie na kotly na biomasu a slnečné kolektory s požadovanou sumou vyše 500-tisíc eur.

O dotovanie kotlov majú záujem predovšetkým obyvatelia stredného Slovenska. "Štátnu podporu na inštaláciu kotlov na biomasu už získalo vyše 800 rodinných domov, ďalších vyše 200 čaká na schválenie žiadosti. Takmer dve tretiny z týchto žiadostí sa týkajú kotlov na splyňovanie dreva, zvyšok tvoria väčšinou kotly na pelety,“ spresnila K. Antalová.

Solárne kolektory väčšina domácnosti využíva na ohrev teplej vody. "Zhruba 11 percent inštalácií, najmä v novostavbách, má solárny systém určený aj na podporu vykurovania," dodala K. Antalová. Medzi regióny s najväčším počtom zaevidovaných inštalácií kolektorov patrí Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj.

Podobné články