Dvaja z troch Slovákov sa mienia doma uskromniť, niektorí výrazne

12.01.2023, Michal Račko | Úsporné bývanie, energie

Zdražovanie núti ľudí viac ako prv si dávať pozor na svoju spotrebu. Sedem z desiatich Slovákov sleduje spotrebu energií vo svojej domácnosti, mnohí z nich podrobnejšie ako pred rokom.

Ako ukázali výsledky reprezentatívneho prieskumu pre spoločnosť Home Credit, štyria z desiatich Slovákov mienia mierne obmedziť spotrebu energií, ďalšia štvrtina sa chystá "priškrtiť" ich odber výrazne. S úsporou v tomto ohľade súvisí aj prevádzka energeticky úspornejších spotrebičov. Výmenu starých za úspornejšie plánuje vyše tretiny ľudí, najčastejšie v sume 400 až 600 eur.

31b-shutterstock_88308940-kurenie-1-X.jpg


Ostro sledovaná téma

Ceny tepla, elektriny či plynu pre domácnosti sú už mesiace jednou z najsledovanejších tém nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ľudia ju vnímajú citlivo, keďže sa bezprostredne dotýka ich peňaženiek.

Podľa výsledkov prieskumu mnohí Slováci pritom majú len základný prehľad o tom, koľko elektriny či plynu spotrebujú (52 percent), ale takmer pätina oslovených (18 perc.) to zasa sleduje veľmi detailne. Tu sú to najmä ľudia vo veku 30-44 rokov (23 perc.), najmenej mladí od 18 do 29 rokov (8 perc.).

Prieskum-graf-1-X.jpg

 Ako sledujete spotrebu energií v domácnosti v poslednom období?


 

Z medziročného porovnania taktiež vyplýva, že približne polovica respondentov (45 perc.) dnes sleduje svoju spotrebu energií v bytoch či domoch vo vyššej miere, ďalšia presná polovica rovnako ako pred rokom. Viacerí ľudia s napätými rodinnými rozpočtami, ktoré zaťažujú aj stále rastúce ceny tovarov a služieb, sú nútení šetriť všade, kde sa len dá.

Výnimkou nie je ani spotreba energií v domácnostiach. Výrazne šetriť a obmedzovať sa v tomto smere sa chystá bezmála štvrtina Slovákov, ďalších vyše 40 perc. sa mieni uskromniť aspoň čiastočne.

Prieskum-graf-2-X.jpg

 Ako ste plánovali spotrebu energií v domácnosti v tejto vykurovacej sezóne?


 

Čas na úsporné spotrebiče

Spotreba či úspora energie, pravdaže, súvisí aj s tým, aké energeticky náročné spotrebiče ľudia využívajú. Podľa prieskumu v poslednom čase vymenilo staré zariadenie za menej energeticky náročné 27 perc. oslovených. Takúto výmenu zvažuje ďalších 35 perc. Slovákov, pričom najčastejšie plánujú investovať 400 až 600 eur (28 perc.).

"V minulom období sme zaznamenali nárast úverov napríklad na tepelné čerpadlá a energeticky úspornejšie spotrebiče. Pri kúpe novej práčky, umývačky alebo chladničky s mrazničkou sa spravidla oplatí vybrať si taký spotrebič, ktorý je energeticky menej náročný a pri používaní vám ušetrí elektrickú energiu či vodu. Ak máte napríklad pätnásťročnú chladničku, investícia do novej, aj vrátane splátok, sa vám môže vrátiť za pár rokov na zníženej spotrebe," hovorí Miroslav Zborovský, ombudsman klientov vo firme Home Credit.

Prieskum-graf-3-X.jpg

 Koľko plánujete minúť za úspornejšie spotrebiče?


 

Tí, ktorí sa chystajú zadovážiť si energeticky úspornejšie zariadenia, ich budú najčastejšie financovať z vlastných úspor či bežnej výplaty. Časť ľudí zvažuje nákup na splátky alebo úver. "Ak ide o predmet dlhodobej spotreby, pôžička je jedným zo spôsobov financovania kúpy. Tu však treba myslieť na základné pravidlo: trvanie splácania by malo byť kratšie ako životnosť veci," dodáva ombudsman.

Prieskum-graf-4-X.jpg

 Ako by ste financovali kúpu energeticky menej náročného zariadenia?


 

Ilustračné foto: Shutterstock
Grafy: Home Credit

Podobné články