Každá tretia domácnosť na Slovensku trpí nadmernou vlhkosťou

15.05.2021, Katarína Šutarová | Úsporné bývanie, energie

Počas pandémie sú Slováci v rámci home office doma viac ako prv. Je pritom dôležité, aby pracovali a žili v zdravom prostredí. Na Slovensku však až tretina domácností čelí nadmernej vlhkosti. Počas leta ich je paradoxne viac, až polovica.

Zdravá miera vlhkosti v domácnosti je 40 až 60 percent. Pod spodnou hranicou prichádza k podráždeniu očí, sliznice a dýchacích ciest. Prekročenie hornej hranice vlhkosti prináša zasa nielen škody v domácnosti, ale aj zdravotné problémy ako vznik astmy, kašľa či problémy s dýchaním.

Vlhkost-byt-1-X.jpg


Ako na príliš suchý vzduch?

Pre ideálnu vlhkosť v domácnosti stačí dodržať jednoduché zásady:

 • V príliš suchom príbytku (do tejto kategórie na jar patrí vyše 38 perc. slovenských domácností) sa odporúča znížiť teplotu radiátorov. Vhodné sú termostatické hlavice, ktoré sa dajú ovládať aj na diaľku mobilom. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť 21 ℃. Každý stupeň navyše okrem zdravotných problémov výrazne zvyšuje náklady na vykurovanie.
 • Druhý krok patrí vetraniu, pričom vetrať by ste mali aspoň dvakrát denne. Odporúča sa aj rozmiestniť po byte rastliny, ktoré čistia vzduch.


Vysokú vlhkosť zníži vetranie

V príliš vlhkých domácnostiach (týka sa to 14 až 52 perc. slovenských domácností v závislosti od ročného obdobia) je potrebné dodržať tieto body:

 • Pri varení mať vždy zapnutý digestor
 • Hrnce, v ktorých varíte, treba zakryť pokrievkou
 • V miestnostiach, kde je najvyššia vlhkosť (kúpeľňa a kuchyňa), nesušte bielizeň
 • Aj v tomto prípade pravidelne vetrať


Pomôžu aj smart technológie

Možno si kladiete otázku, ako zmerať vlhkosť v domácnosti. Na trhu sú dnes kvalitné meteostanice, ktoré sa dizajnom hodia do každej domácnosti. Príkladom je inteligentná meteostanica Netatmo, ktorá sleduje, či je v domácnosti zdravá klíma. Majiteľa upozorní na suché alebo vlhké prostredie, dokáže včas varovať pred zrážaním vlhkosti či tvorením plesní, rozpozná dokonca aj vysoké koncentrácie CO₂ alebo zvýšený hluk.

Meteostanica funguje na dennej báze, mapuje prostredie a hodnoty zaznamenáva do grafu. V okamihu, keď zachytí niečo nevhodné, okamžite vám do smartfónu pošle upozornenie s aktuálnymi hodnotami.

Foto: Netatmo

Podobné články

 • Mobilná klimatizácia: inteligentné riešenie pre váš domov

  Klima-mobilna-5-X.jpg

  S pojmom klimatizácia si zväčša spájame letné horúčavy a príjemný pocit ochladenia v miestnosti, v aute či dovolenkovom apartmáne. Hoci je primárnou funkciou klimatizácie chladiť vzduch, toto zariadenie má svoje využitie aj počas jesenných a zimných dní.

 • Šesť tipov, ako správne zatepliť fasádu rodinného domu

  Hornbach-zateplenie-3-X.jpg

  Tepelná izolácia múrov domu zabráni prehrievaniu interiéru v lete, v zime v ňom udrží teplo. To však iba v prípade, ak je tepelnoizolačný systém správne inštalovaný. Odborník z Hornbachu radí, ktorým najčastejším chybám sa vyhnúť pri inštalácií zateplenia.

 • Nešetrite na hrúbke zateplenia domu, presvedčia vás možné úspory

  10c-Depositphotos_101774864_dom-2X.jpg

  Nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov oberá Slovákov o stovky eur ročne. Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 centimetrov, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 cm.

 • Slováci nemajú o OZE dostatok informácií, vyplýva z prieskumu

  19c-shutterstock_310035284-X.jpg

  Solárne kolektory, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím na Slovensku uvažujú ľudia, čo stavajú alebo si rekonštruujú dom.

 • Opäť sa bude dať uchádzať o dotáciu na zateplenie rodinného domu

  10c-Depositphotos_101774864_dom-2X.jpg

  Ak ste vlastníkom rodinného domu už vyše desať rokov a počas tohto obdobia ste ho zatepľovali alebo menili okná, prípadne sa na komplexnú rekonštrukciu práve chystáte, požiadajte o dotáciu. Dlho neotáľajte, pretože na to máte čas iba od 18. mája do 30. júna 2021.

 • Príjemná atmosféra v byte a ideálny interiérový teplotný komfort

  5c-Depositphotos_11942296_dom-2-X.jpg

  Nočné mrazy sa ešte občas ohlásia, ale počasie sa už-už otočí. Interiéry budú potom jediným útočiskom pred letnými páľavami. Pri nevhodných stavebných a izolačných materiáloch sa však môže rýchlo stať aj z vášho domu horúca vyhňa.