Nešetrite na hrúbke zateplenia domu, presvedčia vás možné úspory

27.08.2021, Jana Bakešová | Úsporné bývanie, energie

Nedostatočné zateplenie rodinných domov a bytov oberá Slovákov o stovky eur ročne. Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je 18 centimetrov, záleží na type zatepľovanej steny. V praxi sa však ukazuje, že priemerná hrúbka zateplenia vonkajšej steny je na Slovensku len 13 cm.

Tvrdia to odborníci zo spoločnosti Ursa, , ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou tepelných izolácií. Z ich skúseností vyplýva, že najbežnejšie hrúbky izolácie sú 12 a 14 centimetrov. To však z hľadiska potenciálnych energetických úspor nestačí, a to ani pri použití na hrubších nosných stenách. Prečo si teda ľudia vyberajú subtílnejšie materiály, keď silnejšia izolácia prináša tepelné aj finančné úspory?

10b-Depositphotos_101774864_dom-1-X.jpg

"Často sa rozhodnú zle už pri plánovaní výstavby a následnej voľbe materiálu. Ak na zateplenie použijú tenší materiál, sprvu zaň zaplatia menej a jednorazovo ušetria určitú sumu. Z dlhodobého hľadiska ich však potom vykurovanie a chladenie domu bude stáť niekoľkonásobne viac. Izolácia na dome vydrží aj 50 rokov a za ten čas sa tepelné straty vyšplhajú na tisíce eur," hovorí Tereza Vojancová, architektka z firmy Ursa, ktorá podľa viacerých testov ponúka jedny z najkvalitnejších minerálnych izolácií na trhu.


Zateplenie po obvode domu

Optimálnu hrúbku izolácie pre novostavby so stenami hrubými 30 cm norma stanovuje v závislosti od použitého materiálu takto: pre keramické tvárnice minimálne 18 cm izolácie, pre pórobetón 16 cm a pre steny zo starších typov tehlového muriva dokonca viac ako 20 cm. Správnou izoláciou pritom možno ušetriť až 80 percent unikajúcej energie. Taká úspora sa prejaví nielen na finančných nákladoch, ale aj v šetrnosti k životnému prostrediu.

Ak sa chystáme na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu alebo soklovú časť fasády. Odvetrané fasády sa s obľubou používajú pri moderných stavbách. Práve preto, že pri ich aplikácii nemusíme toľko dbať na úpravu podkladu stien. Ak sa izolácia vkladá do dreveného roštu, sú vhodné všetky materiály Ursa Glasswool so súčiniteľom tepelnej vodivosti (lambda) nižším ako 0,038. Z vonkajšej strany sa potom izolácia musí prekryť ochrannou hydroizoláciou.

"Ďalším variantom je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie pomocou tanierových príchytiek. Drevený rošt v tomto prípade nie je potrebný. Na túto aplikáciu je vhodný materiál Ursa Vento 34, Ursa FDP 2/V-S, Ursa FDP 32/V-S, Ursa KDP 2/V alebo Ursa KDP 32/V," vysvetľuje T. Vojancová.

Dom-zateplenie-1-X.jpg


Soklová časť fasády

Pri soklovej časti fasády treba dbať na vhodne upravený podklad steny, ktorý musí byť celkom očistený a bez chýb. Naň sa potom vyberie vhodná izolácia odolná voči dažďovej vode, snehu atď. Vhodnými materiálmi sú dosky z extrudovaného polystyrénu s označením "PZ" a "I", ako sú Ursa XPS N-III-PZ-I a Ursa N-III-PZ-I Twins.

"Označenie 'PZ' vraví, že materiál má povrch upravený tzv. vafľovou štruktúrou, ktorá zabezpečuje priľnavosť omietky, a 'I' znamená rovnú hranu, ktorá sa používa v prípade izolácie fasády. Ak je materiál označený slovom 'Twins', ide o izoláciu s väčšou hrúbkou, a to 140 až 240 mm. Tieto polystyrénové dosky spĺňajú aj najnovšie požiadavky na energeticky úsporné budovy," pokračuje T. Vojancová.

Dom-zateplenie-2-X.jpg


Využitie izolácie vnútri budovy

Minerálnu izoláciu možno využiť nielen na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, vhodná je aj na vnútorné priečky. Správne aplikovaná izolácia medzi miestnosťami vyniká pozoruhodnými tepelnoizolačnými aj akustickými vlastnosťami. Vďaka minerálnej izolácii sa zníži prenos hluku nielen vzduchom (medzi miestnosťami), ale aj cez podlahy a stropy (kročajový hluk).

V závislosti od použitého materiálu a účelu priečky sa odporúča izolovať vnútri budovy hrúbkou minimálne 4 cm. Lepšie je však použiť izoláciu s hrúbkou 5 cm a viac. Každý centimeter izolácie pridá zhruba jeden decibel nepriezvučnosti. Preto čím väčšia je hrúbka izolácie, tým vyšší je akustický komfort domova. Vhodnými materiálmi môžu byť napríklad Ursa Fono 38, Ursa Silentio 33 alebo Ursa Silentio 38.

Dom-zateplenie-3-X.jpg


Ako zatepliť strechu

Nezateplenou strechou uniká až 30 perc. všetkého tepla, čo vedie k zbytočne vysokým účtom za energiu. Aj tu však treba brať ohľad na správnu hrúbku zateplenia, ktorá sa môže líšiť podľa typu strechy alebo spôsobu zateplenia.

Šikmú strechu je v závislosti od kvality použitého materiálu nutné zatepliť izoláciou s minimálnou hrúbkou 24 cm a použiť najlepšie izoláciu s lambdou 0,031, resp. 28 cm, alebo štandardnú izoláciu s lambdou 0,038. Z dlhodobého hľadiska je ekonomicky a ekologicky oveľa výhodnejšie v prípade zateplenia šikmej strechy ísť až do hrúbky izolácie 42 cm. Vhodnými materiálmi sú napr. Ursa Platinum 32, Ursa Amber 33, Ursa Gold 35, Ursa Optimum 37 alebo Ursa Silver 39.

Dom-zateplenie-Ursa-4-X.jpg

Vďaka vlastnostiam minerálnych izolácií Ursa z objektu nebude unikať teplo, klesnú náklady za vykurovanie a chladenie, zlepší sa aj akustický komfort bývania. Minerálne izolácie Ursa zároveň prispievajú k požiarnej odolnosti budovy, sú klasifikované triedou A1 ako nehorľavé.

Foto: Ursa, Deposiphotos, Adobe Stock

Podobné články