Pasívny dom od ForDomu môžete mať rýchlo a za rozumnú cenu

14.12.2013, Katarína Arvayová | Úsporné bývanie, energie

Zima je ideálny cas na vybavenie všetkých povolení so stavbou rodinného domu. Ak chcete bývať už v lete budúceho roku vo vlastnom, mali by ste zimné obdobie využiť na získanie potrebných dokladov.

Najväčší slovenský výrobca nízkoenergetických a pasívnych domov ForDom poskytuje svojim zákazníkom potrebnú dokumentáciu k typizovaným rodinným domom, ktoré má vo svojom katalógu. V prípade potreby vybaví za nich aj stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Jedinými podmienkami, ktoré musia zákazníci spĺňať, sú mať stavebný pozemok a podpísať zmluvu o výstavbe. Informoval o tom marketingový riaditeľ ForDomu, s.r.o., Zvolen, Branislav Kuzma.

"Naše overené katalógové stavby si môžu zákazníci pozrieť ako hotové vzorové domy na rôznych miestach Slovenska. Zároveň sa presvedčia, že pasívne domy poskytujú vysoký štandard bývania a vynikajúce tepelnoizolačné parametre, ktoré sa prejavujú v neuveriteľne nízkych nákladoch na energie. Všetky náklady sa v pasívnom dome pohybujú okolo 40-60 eur mesačne. Tento prepočet platí pre štandardný pasívny rodinný dom s rozlohou 80-150 m². ForDom vie pomôcť zákazníkom aj získať výhodný hypotekárny úver, takže záujemca za mesačnú splátku zhruba 450 eur na 30 rokov si môže dať postaviť dom v hodnote až 120-tisíc eur (vrátane DPH). Samotná výstavba domu potom trvá iba 3 až 4 mesiace," vysvetlil B. Kuzma.

Zároveň dodal, že až tretinu nákladov na hypotekárne splátky môže budúci užívateľ hradiť z ušetrených peňazí, ktoré by inak musel použiť na kúrenie, vetranie, chladenie, teplú vodu, elektrinu a ďalšie energetické náklady v bežnom dome. V najchladnejších mesiacoch od decembra do februára spotrebuje typový energeticky pasívny rodinný dom EcoCube s rozlohou od 80 do 150 m² na vykurovanie, teplú vodu a elektrinu spolu len približne 2-tis. kilowatthodín, čo je okolo 380 eur. Ide o priemerné hodnoty, na skutočné hodnoty konkrétneho domu má vplyv hlavne správanie sa bývajúcich.

"V priebehu prípravy a realizácie stavby je potrebné aj územné a kolaudačné rozhodnutie. Dôležité je prispôsobiť stavbu domu veľkosti a tvaru pozemku, okolitej zástavbe a podmienkam v územnoplánovacej dokumentácii. Mali by ste mať zaručenú možnosť napojiť sa na všetky inžinierske siete. Pre klientov zabezpečujeme aj služby súvisiace s projektovou dokumentáciou ako súčasť stavebného povolenia. Spolupracujeme so slovenskými architektmi, ako Mgr. art. Bjorn Kierulf, Ing. arch. Pavol Pokorný, Ing. arch. František Lehocký, Ing. arch. Daniel Kubiš, ktorí klientovi vytvoria projekt na mieru. Ku kolaudačnému rozhodnutiu by ste mali doložiť najmä geometrický plán, doklady o predpísaných skúškach, certifikáty materiálov, rozhodnutia, stanoviská orgánov a pod.," konštatoval B. Kuzma.

Foto: ForDom

Podobné články