Premýšľate, ako doma ešte viac šetriť energie? Tu sú naše tipy

01.03.2023, Simona Nováková | Úsporné bývanie, energie

Energetická kríza a zdražovanie energií nútia aj Slovákov šetriť. Situácia sa sčasti upokojila, ale to neznamená, že môžeme už poľaviť. Čo sa dá robiť, aby sme s energiou hospodárili uvážlivo?

Znižovanie energetickej náročnosti domu alebo bytu bude hlavnou úlohou tohto roku. Urobiť z nezatepleného domu energeticky pasívny nie je možné bez zásadnej rekonštrukcie a veľkých investícií, ale úsporu prinesie každé systémové opatrenie. Energetická účinnosť sa určuje podľa celkovej ročnej spotreby energie. Nízkoenergetický dom potrebuje na zabezpečenie tepelnej pohody 15-50 kWh na meter štvorcový. Pasívny dom má spotrebu 5 až 15 kWh/m² ročne.

Spotreba energie nezávisí len od zdrojov na kúrenie a ohrev vody, ale aj od použitých materiálov, od spôsobu tepelnej izolácie, usporiadania miestností a taktiež od zvykov obyvateľov nehnuteľnosti – napríklad ako vetrajú, kde a ako sušia bielizeň a podobne.

Energie-uspora-1-X.jpg


Teplo v suchu

Zateplením fasády, strechy a spodnej časti domu sa dá ušetriť 30 až 80 percent nákladov na kúrenie a chladenie. Jar je ideálny čas – pod podmienkou, že bude sucho – keď začať plánovať práce na zateplení či odstránení tepelných mostov vrátane výmeny okien. Je to investícia do šetrenia, ktorá sa prejaví už v lete, lebo nebude nehnuteľnosť treba draho chladiť.

Odborníci upozorňujú na časté chyby, ktoré sa pri zatepľovaní robia: šetrenie na nesprávnom mieste (odborná práca, materiál), zatepľovanie vlhkého povrchu a úkony v nevhodnom počasí (dážď).

Na sanáciu vlhkých múrov pritom existuje viacero systémových riešení. Napríklad injektáž vodoodpudzujúcou hmotou rýchlo a efektívne zbaví murivo vlhkosti. Povrch sa potom ošetrí paropriepustnou sanačnou maltou a tenkovrstvovou omietkou na báze vápna bez cementu.

"Injektážne materiály sú veľmi praktické, pretože netreba robiť dvojité vŕtanie ani utesňovať injektážne otvory. Dajú sa použiť na vysušenie všetkých typov murovaných stien a možno ich realizovať len z jednej strany muriva – buď iba z interiéru, alebo iba z exteriéru," vysvetľuje Branislav Augustín, odborník na obnovy a rekonštrukcie v spoločnosti Sika. Tieto systémy podľa neho murivo efektívne vysušia a zároveň zabránia ďalšiemu vlhnutiu, čo je pred následnou úpravou fasády skutočne dôležité.

13b-Depositphotos_4190010_ventil-1-X.jpg


Šetrenie správnou investíciou

Častou chybou je aj nesprávne zvolený materiál na zateplenie a jeho hrúbka. "Táto chyba nenastane, ak si ako izoláciu vyberiete striekanú PUR penu. Aplikovať ju môžu iba na to vyškolení odborníci, ktorí zaiste vždy zvolia správny druh aj hrúbku izolácie. Má veľa výhod, niekoľko desaťročí trvajúca životnosť je určite dobrou investíciou," hovorí Lukáš Kmenta, country manažér pre Čechy a Slovensko vo firme HBS.

V prípade iného druhu izolácie si radšej nechajte poradiť od špecialistov a dajte si vypracovať viacero cenových ponúk. Vyhrať nemusí najlacnejšie, ale najzmysluplnejšie riešenie. "Typ aj hrúbku izolácie treba navrhnúť individuálne a konkrétne pre každú stavbu. Pre kvalitu zateplenia je dôležitá hrúbka izolačnej vrstvy, ako aj jej schopnosť tepelne izolovať. Štruktúra niektorých tepelnoizolačných materiálov izoluje pri rovnakej hrúbke lepšie ako iné," dopĺňa B. Augustín.


Tichí žrúti elektriny

Vodu a elektrinu využívame celoročne, preto dobrou správou je, že aj malé zmeny nakladania s nimi môžu priniesť v konečnom zúčtovaní výraznú úsporu. Najväčšiu dozaista prinesie výmena starých spotrebičov s vysokou spotrebou za nové. Bielu techniku v energetickej triede A však už nekúpite, keďže označovanie na energetických štítkoch sa zmenilo.

"Aktuálne na nich nenájdete znamienko plus a ani jeden spotrebič nie je zaradený do triedy A. Tá sa ponechala na označenie výrobkov s novými technológiami. Energeticky najvýhodnejšie sú preto spotrebiče skupín B a C. Chladnička zaradená do energetickej triedy B mala v minulosti štítok A++," spresňuje manažér oddelenia kvality v spoločnosti Oresi Jozef Kňúr.

Energie-uspora-3-X.jpg

 Nový energetický štítok pre chladničky a mrazničky


 

Vymeniť všetky spotrebiče za nové je, samozrejme, finančne náročné, náklady si treba rozložiť na viacero mesiacov. Kým obmeníte chladničku, práčku alebo televízor, odpájajte od elektrickej energie každý jeden spotrebič, ktorý nemusí byť nutne v pohotovostnom režime (stand by).

"Čím je spotrebič starší, tým vyššiu má spotrebu aj v tomto režime. Ak už nie počas týždňa, tak aspoň vtedy, keď nie sme doma, odporúčam televízne prijímače, monitory, herné konzoly či wifi routre vypnúť zo zásuvky. Môžete tak ušetriť 8 až 15 perc. z celkovej spotreby elektrickej energie domácnosti," poznamenáva Jozef Pollág z firmy PPA Power DS, ktorá patrí do skupiny PPA Controll.


Čistota pomáha šetriť

Úsporu prináša i výmena klasických žiaroviek, ale aj novších žiariviek za LED svietidlá a pravidelná údržba spotrebičov. Vedeli ste povedzme, že mraznička s trojmilimetrovou vrstvou námrazy spotrebuje až o 75 perc. viac energie? Aj práčka zaťažená vodným kameňom "žerie" viac. Šetriť sa dá i varením v mikrovlnnej rúre.

"Čistá rúra bez pripečeného tuku alebo zvyškov potravín pečie efektívnejšie, preto úsporu pri pečení ponúka aj pravidelná starostlivosť o spotrebič. Či už má samočistiaci program, ktorý pomáha nečistoty a mastnotu odstrániť, alebo má zabudovanú funkciu pyrolýzy. Oboje určite odporúčam pravidelne používať," dodáva J. Kňúr.

Foto: iStock, Deposiphotos, SIEA

Podobné články