Príjemná atmosféra v byte a ideálny interiérový teplotný komfort

29.04.2021, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Nočné mrazy sa ešte občas ohlásia, ale počasie sa už-už otočí. Interiéry budú potom jediným útočiskom pred letnými páľavami. Pri nevhodných stavebných a izolačných materiáloch sa však môže rýchlo stať aj z vášho domu horúca vyhňa.

Čas do leta sa síce kráti, ale ešte je čas popremýšľať, ako sa postarať o ochranu svojho príbytku pred negatívnymi vplyvmi poveternostných podmienok. Skúste sa inšpirovať našimi tipmi.

5b-Depositphotos_11942296_dom-1-X.jpg


Odhaľte príčinu problému

Akákoľvek snaha zabrániť prenikaniu horúčav do interiéru môže byť márna, ak nedokážete odstrániť v dome tepelné mosty a úniky. Mnohé z nich nie sú voľným okom viditeľné, preto je lepšie pre väčšiu istotu a na odhalenie možných únikov použiť profesionálne termovízne meranie.


Vyskúšajte vonkajšie rolety

Častým zdrojom úniku tepla je okno. Ak máte okná bytu orientované na juh, potom sa môže aj krátke leto v severnej časti krajiny zmeniť na nočnú moru. Ani klimatizácia nie je všeliek, pretože neochráni vaše tapety, nábytok a steny pred vyblednutím a obrazovku počítača alebo televízie pred nepríjemným oslnením.

V tomto prípade môžu byť, naopak, veľmi užitočné pevné vonkajšie rolety, ktoré okno dokonale izolujú a chránia nielen pred vonkajšími teplotami, ale aj hlukom a zvedavými pohľadmi z ulice.

27b-shutterstock_315233672-klima-1-X.jpg


Profesionálna tepelná a zvuková izolácia

Klimatizačné systémy sú známym štandardom útulnosti a pohodlia modernej miestnosti, pomáhajú vytvárať ideálnu mikroklímu a teplotný režim. Výber klimatizácie a firmy, ktorá vykonáva jej inštaláciu a servis, je vážna vec, keďže značne určuje, do akej miery sa očakávania od používania klimatizačného systému zhodujú s dosiahnutým výsledkom.

Nemenej dôležitým faktorom je však aj existujúca a kvalitná tepelná alebo zvuková izolácia stien v byte. Napriek dokonalým vlastnostiam klimatickej jednotky bude pri nízkej kvalite izolácie budovy snaha o zabezpečenie optimálnej klímy a atmosféry zbytočná.

Na jednej strane sa vzduch bude ochladzovať klimatizačným systémom a na druhej strane ohrievať od stien, čo núti chladiaci systém pracovať vo výkonnejšom režime. Preto pri vytvorení príjemnej atmosféry a teplotného komfortu interiéru na tieto veci myslite a vaša spokojnosť bude maximálna.

Ilustračné foto: Deposiphotos, Shutterstock

Podobné články