Slováci nemajú o OZE dostatok informácií, vyplýva z prieskumu

28.06.2021, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Solárne kolektory, tepelné čerpadlá a fotovoltické panely patria medzi najviac preferované obnoviteľné zdroje, nad ktorých využitím na Slovensku uvažujú ľudia, čo stavajú alebo si rekonštruujú dom.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom júna 2021 spracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívu a organizáciu Budovy pre budúcnosť. Až 35 percent respondentov však v prieskume uviedlo, že o obnoviteľných zdrojoch energií (OZE) a možnostiach ich využitia v rodinných domoch nemá dosť informácií. V tlačovej správe o tom informovala Slovenská klimatická iniciatíva.

19b-shutterstock_310035284-X.jpg

"Náš prieskum priniesol dve zásadné zistenia. Prvé je, že ľudia obnoviteľné zdroje neodmietajú. Len približne 5 perc. oslovených vôbec neuvažuje o využití OZE pri výstavbe či rekonštrukcii rodinného domu. Druhé zistenie je, že ak chceme na Slovensku efektívnejšie podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov v rámci obnovy rodinných domov, treba začať intenzívnejšiu informačnú a vysvetľovaciu kampaň. Až 35 perc. úťastníkov prieskumu ako bariéru využitia OZE uviedlo práve nedostatok informácií," konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.

Slovenská klimatická iniciatíva a organizácia Budovy pre budúcnosť vidia práve v tejto oblasti obrovský priestor pre osvetu.

Graf-X.jpg

"Obnova rodinných domov z prostriedkov plánu obnovy je pre Slovensko obrovská príležitosť. Vďaka týmto investíciám možno nielen predĺžiť životnosť budov a zvýšiť kvalitu života občanov, ale aj značne znížiť ich energetickú spotrebu a účty za energie. To všetko sú významné funkčné, finančné aj environmentálne prínosy pre občanov i pre štát. Vďaka prieskumu dnes vieme, že ak chce SR byť úspešná, musí sa sústrediť na administratívne a technické otázky, ale nesmie zanedbať ani osvetovú a informačnú kampaň, ktorá by mala predchádzať vyhláseniu výziev," dodala Katarína Nikodemová z organizácie Budovy pre budúcnosť.

Foto: Shutterstock
Graf: Slovenská klimatická iniciatíva

Podobné články