Studenú podlahu nestačí prekryť kobercom. Je nutná rekonštrukcia?

24.01.2023, Martin Paulík | Úsporné bývanie, energie

Studená podlaha znižuje tepelný komfort domu či bytu a zároveň zvyšuje účty za kúrenie. Prekryť ju kobercom nestačí. Odborník radí, ako si s touto nepríjemnosťou poradiť.

Podlaha, ktorá chladí, nie je vo vykurovacej sezóne žiadna radosť. Dôvodov, prečo z nej ide chlad, môže byť niekoľko, riešenie je však iba jedno. "Studené podlahy dobre poznajú ľudia v starších rodinných domoch, ale aj obyvatelia spodných poschodí bytových domov. A svoje o tom vedia aj nešťastníci, ktorí bývajú nad susedom s vypnutým kúrením," hovorí Branislav Augustín, odborník na stavbu a rekonštrukciu zo spoločnosti Sika. Teplé ponožky, papuče a koberec trochu pomáhajú, ale neriešia problém. Navyše studená podlaha zvyšuje domácnostiam konečné účty za kúrenie o osem-desať percent.

Sika-studena-podlaha-2-X.jpg


Funkčné riešenie

Jediným riešením je podľa odborníka zo Siky správne zaizolovanie podlahy, teda rekonštrukcia. "Podľa druhu podlahy, rozlohy a stavu nehnuteľnosti to nemusí byť až taký zásah do bývania, ako sa na prvý pohľad zdá. V každom prípade však odporúčam, aby aktuálny stav posúdil na začiatku špecialista, ktorý určí, kde a ako dochádza k stratám tepla, a aj na základe toho navrhne najlepšie riešenie," radí B. Augustín.

Pri obhliadke odborníkom sa možno ukáže, že zaizolovať a zatepliť treba aj alebo iba vonkajší obvodový múr. "Pri zatepľovaní domov a bytov sa najmä pri podlahe a stropoch zabúda na funkčnú hydroizoláciu, čo spôsobuje zníženie funkčnosti zateplenia a skrátenie životnosti riešenia," pokračuje B. Augustín.

Sika-studena-podlaha-1-X.jpg


Suchá alebo plávajúca podlaha

V dome či byte máte pravdepodobne buď suchú, alebo plávajúcu podlahu. A podľa toho sa určí aj druh a spôsob jej zateplenia. "Plávajúca podlaha nemá nič spoločné s vodou, hovorí sa jej tak preto, že jednotlivé časti podlahovej konštrukcie nie sú pevne spojené s nosnou konštrukciou budovy ani so stenami. To znamená, že nie je prilepená, pripevnená klincami alebo iným spojovacím materiálom a od stien je oddelená dilatačnou medzerou," vysvetľuje B. Augustín.

Plávajúca podlaha môže byť z rozmanitých materiálov, nielen z laminátu, ako si ľudia často myslia. Suchá podlaha sa robí suchými procesmi bez použitia betónu. Jednoduché, čisté a rýchle ukladanie, nízka hmotnosť a nízka stavebná výška predurčujú suché podlahy na rekonštrukcie, zobytňovanie podkrovia alebo do drevostavieb.

"Podľa druhu podlahy a ďalších vlastností stavby sa zateplenie podlahy, resp. stropu, môže realizovať na existujúcej podlahe alebo pod ňou, takže ju treba pred zateplením odstrániť a potom znovu položiť," pokračuje odborník zo Siky.

Sika-studena-podlaha-3-X.jpg


Materiály a náklady

Pri výbere materiálov na zateplenie sa treba zaujímať nielen o ich tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj o schopnosť pohlcovať hluk. "Podlaha sa skladá z niekoľkých vrstiev. Z nášľapnej, to je vrchná, po ktorej chodíme. Roznášacia vrstva má za úlohu chrániť tepelnú izoláciu a rovnomerne prenášať zaťaženie z interiéru. Podlaha by mala mať aj parozábranu, tepelnú a akustickú izoláciu a hydroizoláciu, ktorá chráni pred vlhkosťou. Poslednou vrstvou podlahy je nosná konštrukcia," spresňuje B. Augustín.

Podľa druhu a stavu stavby, podľa nosnosti konštrukcie, ale aj na základe svetlej výšky by mal odborník určiť najlepší spôsob izolácie podlahy. "Správna hrúbka izolácie účinne zabráni úniku tepla z vykurovaného priestoru, ale aj prenikaniu chladu z podlahy. Odborný projektant by mal na určenie správneho typu a hrúbky izolácie urobiť tepelný výpočet, pomocou ktorého sa stanoví najvhodnejšie zloženie podlahy a technologický postup pri rekonštrukcii, aby sa podlaha príliš nezaťažila."

Zateplenie podlahy zvýši komfort bývania, zníži náklady na vykurovanie a vyrieši aj častý problém v obytných domoch, keď domácnosti, ktoré kúria, chtiac-nechtiac vyhrievajú aj priľahlé byty, kde je kúrenie stiahnuté na minimum alebo úplne vypnuté.

Sika-studena-podlaha-4-X.jpg


Studený sused

Chlad z nevykurovaných častí preniká cez steny a múry aj do vykurovaných častí, kde ochladzuje vzduch. Aj napriek kúreniu nastavenému na vyšší výkon je tak v byte zima.

Neohľaduplnosť alebo neznalosť fyzikálnych zákonitostí spôsobuje susedské problémy v nejednom bytovom dome a paneláku, kde jeden nevykurovaný byt ochladzuje všetky, s ktorými susedí, a zároveň im zvyšuje náklady na kúrenie. Majitelia týchto bytov bývajú bezmocní, lebo nemajú nástroj, ktorý by prinútil majiteľa studeného bytu kúriť viac. Neupravuje to žiadny zákon ani pravidlo.

Zateplenie podlahy tento problém navždy odstráni. Chlad od suseda už do bytu neprenikne a zároveň sa rodina so zateplenou podlahou nebude podieľať svojím teplom a nákladmi na ohrievaní studeného bytu pod sebou alebo vedľa seba.

"Skutočný tepelný, ale aj zvukový, resp. hlukový, komfort je v nehnuteľnostiach, ktoré sú zaizolované a zateplené ako celok, teda vrátane obvodových múrov, strechy a podláh. Vtedy náklady na kúrenie klesajú na minimum a komfort bývania sa zvyšuje na maximum," uzatvára B. Augustín.

Foto: iStock

Podobné články