Uniká vám z domu teplo? Pozor, aby vás zima nevyšla pridraho

10.01.2022, Martin Paulík | Úsporné bývanie, energie

Ceny energií závratne stúpajú, ich rast sa nezastaví ani v ďalších rokoch. Sú však spôsoby, ako ušetriť. Pozrime sa na úniky tepla z obydlia a na to, ako ich odstrániť. Vykurovať ulicu je drahé a zbytočné.

Teplo z domácností najčastejšie uniká cez konštrukcie stavby - steny, strechu, podlahu – ale aj okolo okien a dverí. Vyriešiť tieto problémy v zime je takmer nemožné, napriek tomu sa dá urobiť pár vecí, ktoré vám ušetria peniaze už túto vykurovaciu sezónu. Zároveň sa v zime môžete psychicky aj finančne pripraviť na to, čo bude treba urobiť od jari do jesene, teda pred začiatkom ďalšej drahej vykurovacej sezóny.

Dom-teplo-iStock-1-X.jpg


Tá pravá miera

Zaiste ste už počuli, že najefektívnejší spôsob vykurovania je udržiavať miestnosti alebo celý byt/dom relatívne v teple. Hoci odchádzate preč na niekoľko dní či týždňov, kúrenie nevypínajte. Ohriať studený vzduch a vychladnuté steny je oveľa zdĺhavejšie, a teda aj drahšie, ako mierne zvýšiť teplotu po návrate do nevychladnutého domova.

Rozumné je tiež vetrať nárazovo, krátko a prievanom. Ale určite vetrať. Inak hrozia napríklad plesne na stenách, čo sú zase ďalšie problémy a peniaze.

Bez väčšej námahy sa môžete presvedčiť, či vám teplo neuniká okolo okenných rámov a dverí, prípadne popod prah. Keď počas chladných dní priložíte k týmto miestam ruku a pocítite prievan, je to jasné: treba investovať pár chvíľ a niekoľko drobných do výmeny nových tesnení. A keď už budete v obchode s materiálom pre domácich majstrov, kúpte aj klapku na vonkajší vývod digestora. Po týchto malých úpravách bude váš tepelný komfort doma určite vyšší.

Dom-teplo-iStock-4-X.jpg


Presné merania

Vykurovacia sezóna je ideálnym obdobím na presnú identifikáciu tepelných mostov – teda miest, kadiaľ teplo uniká. Nepôjde to však bez termovízie. Meranie si môžete buď objednať od odborníkov, ktorí sa tým zaoberajú, alebo si môžete zaobstarať vlastnú termokameru. Sú aj modely, ktoré sa dajú jednoducho spojiť so smartfónom, no treba rátať s investíciou 200 eur a viac. Za meranie externou firmou zaplatíte o niečo menej. Cena závisí od počtu snímok.

5b-Depositphotos_11942296_dom-1-X.jpg

Nech sa k údajom dopracujete tak alebo onak, budú to tie najlepšie podklady na návrh riešení, ktoré sa budú realizovať potom. "Vďaka termovízii vidíte nielen miesta, kde teplo uniká zvnútra von, ale na základe rozličných farieb je zrejmé, či ide iba o malý alebo zásadný únik, ktorý treba riešiť v období, keď sa na rodinnom či bytovom dome dajú robiť sanácie a opravy," hovorí Branislav Augustín zo spoločnosti Sika.


Dobre investované peniaze

Údaje z merania by mali slúžiť ako podklad na vypracovanie projektu opravy, sanácie alebo zateplenia. Určite to nie je ani zbytočné zdržanie, ani vyhadzovanie peňazí von oknom. Naopak, projekt a plán sú v súlade s porekadlom o dvoch meraniach a jednom strihaní.

"Istotne odporúčam už v projektovej fáze žiadať návrh riešenia všetkých detailov. Len tak sa odstráni problém s únikom tepla efektívne aj komplexné a investícia bude mať rýchlejšiu návratnosť," tvrdí odborník zo Siky.

Dom-teplo-iStock-3-X.jpg


Čo treba riešiť?

Ak vám doma reálne uniká teplo, podľa toho, kde sú vytvorené tepelné mosty, bude treba riešiť výmenu nových okien, zateplenie fasády alebo izolovanie strechy. Robiť tieto veci svojpomocne sa neodporúča, keďže ide o odborné práce s relatívne vysokými nákladmi. V prípade nedokonalostí je dobré mať nárok na záruku.

"Pri všetkých týchto problémoch existujú systémové riešenia, ktoré sa oplatí využiť. Materiály v nich navzájom dobre spolupracujú a dopĺňajú sa. Vďaka tomu ušetríte peniaze aj čas na rekonštrukciu či obnovu a predlžuje sa životnosť nehnuteľnosti," dáva B. Augustín.

Dom-teplo-iStock-2-X.jpg

Foto: Depositphotos, iStock

Podobné články