Vykurovanie v pasívnom dome: aj o tom bude veľtrh For Pasiv

02.01.2018, Alena Bradáčová | Úsporné bývanie, energie

Návratnosť investície do vykurovania pasívneho domu je dlhšia ako v iných stavbách. Treba si zvážiť, či preferujeme nižšie obstarávacie náklady a potom vyššiu spotrebu energie, alebo naopak.

Aké vykurovanie teda použiť v pasívnom dome? Viac sa o tom dozviete na českom veľtrhu nízkoenergetických, pasívnych a nulových stavieb For Pasiv. Jeho šiesty ročník bude od 8. do 10. februára 2018 na výstavisku PVA Expo Praha v Letňanoch.

Pasivny-dom-1-X.jpg

Aj v pasívnych domoch musí byť zdroj vykurovania. Potrebný je počas chladných dní alebo v prípade, ak v budove nie je dosť pasívnych ziskov tepla z iných zdrojov, ako je slnko, vnútorné zariadenie (televízia, domáce spotrebiče) a teplo produkované obyvateľmi.

Pasívny dom má oproti klasickej nehnuteľnosti veľmi malý ročný odber energie na vykurovanie. Preto je dôležité dobre si premyslieť výšku investície do zdroja tepla a vykurovacej sústavy. Ak je obstarávacia cena vysoká, treba počítať s dlhou návratnosťou. Na vykurovanie sú rozličné názory. Niekto preferuje nízku investíciu spojenú s následnými vyššími nákladmi na kúrenie, iný zas uprednostňuje čo najlacnejšie vykurovanie aj za cenu drahšieho systému.

Medzi zdroje tepla s nízkymi obstarávacími nákladmi patria elektrické ohrievače, infrapanely alebo vykurovacie fólie, ktorých výhodou je komfortné regulovanie. Bežný chod týchto zariadení je však drahší. Naopak, lacnejšiu prevádzku má tepelné čerpadlo, krb alebo plynový kotol. V prípade tepelného čerpadla môže vlastník nehnuteľnosti navyše získať zvýhodnenú tarifu na odber elektrickej energie celého objektu.

"V pasívnych domoch je so zdrojom tepla na vykurovanie väčšinou tiež spojený ohrev teplej vody, ktorý v celkovej bilancii tvorí porovnateľný podiel s nákladmi na kúrenie. Aj tento fakt treba začleniť do výpočtu návratnosti investície, keďže sa premieta do celkovej bilancie zdroja tepla," vysvetľuje Viktor Zbořil z českej firmy Indoor Clima.

S jednotlivými spôsobmi vykurovania nízkoenergetických stavieb sa možno oboznámiť na veľtrhu For Pasiv 2018, ktorý sa v Prahe uskutoční spolu s výstavou Cesty dřeva. Tá je zameraná na drevostavby, drevené konštrukcie, materiály, výrobky, spracovanie a technológie dreva.

Foto: Tomáš Soula

Podobné články