Výmenou okien možno ušetriť až 30 perc. nákladov na kúrenie

26.01.2023, Silvia Bíňovská | Úsporné bývanie, energie

Terajšia vykurovacia sezóna vinou rastúcich cien energií a neistoty ľudí, či budú mať v zime dosť tepla, nerobí Slovákom veľkú radosť. Domácnosti skúšajú, ako náklady na kúrenie minimalizovať.

Možností, ako náklady na vykurovanie okresať, je veľa. Jednou z najjednoduchších a najrýchlejších je výmena starých okien za nové, čím sa dá ušetriť skutočne veľa energie aj peňazí.

Okna-Incon-1-X.jpg

 Staré alebo zle tesniace okná spôsobujú, že sa v rodinnom dome zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj vyše polovice tepla


 

"Overili sme si, že hoci okná od rozličných výrobcov papierovo, certifikátmi preukazujú rovnaké vlastnosti, v skutočnosti je medzi nimi veľký rozdiel. To sa týka životnosti, ovládania, ale najmä úspor energie. Staré alebo nekvalitné okná spôsobujú veľké úniky tepla, krútia sa, majú nevyhovujúce kovanie aj tesnenia a navyše bývajú často zle namontované. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica, v byte dokonca aj viac ako polovica tepla," hovorí Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Incon, slovenského výrobcu okien a dverí.

Okna-Incon-2-X.jpg

 Rozdiely medzi jednotlivými oknami sú často väčšie, ako by ste si mysleli


 

Výmenou okien ušetríte

Aj keď okná môžu na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku, nemusí to tak byť naozaj. Desiatky rokov staré okná len ťažko dokážu plniť súčasné nároky na tepelnoizolačné vlastnosti a náklady na vykurovanie môžu domácnostiam výrazne zvýšiť.

Čím staršie okná meníte, tým viac získate. Problém s nadmerným únikom tepla cez okná sa však netýka len starších domov, ale aj novostavieb. A to najmä v prípade, ak si majiteľ postaví dom, dôkladne ho zateplí, ale zvolí si menej kvalitné a nedostatočne tesniace okná.

"Nezávislé testy v laboratóriu preukázali, že spotreba energie na vykurovanie miestnosti s plastovými oknami namontovanými v roku 2003 bola až o 70 percent vyššia ako pri oknách Incon Komfort Evo. Meranie sa robilo aj v porovnaní s novým 'bežným' oknom, ktoré podľa certifikátu malo podobné parametre. Aj tu však bola spotreba vyššia o 20-25 perc. oproti oknu Incon Komfort Evo," pokračuje L. Pavlovič.

Okna-Incon-3-X.jpg

 Incon garantuje až 30-perc. úspory energie na vykurovanie. V prípade, že takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel výrobca zaplatí


 

Výber okien rozhoduje o výške úspor

Výmena okien ponúka najrýchlejšie riešenie, ako ušetriť na kúrenie, zvýšiť komfort bývania i celkovú energetickú efektívnosť stavby. Nestačí si však iba zvoliť okná, ktoré majú potrebný certifikát a spĺňajú normou stanovené parametre. Na okná sa treba pozrieť dôkladnejšie, pretože ich výber rozhoduje aj o celkových úsporách.

"S oknami Incon dokážete reálne ušetriť, garantujeme až 30-percentné úspory energie na vykurovanie. Ak takúto úsporu nedosiahnete, rozdiel vám doplatíme," ubezpečuje L. Pavlovič. Aj keby bolo kvalitné okno o 10 perc. drahšie, ale malo by o polovicu dlhšiu životnosť a šetrilo by viac energie, tak je v skutočnosti podstatne lacnejšie ako "lacný", ale nekvalitný výrobok.

Okna-Incon-4-X.jpg

 Na nové okná netreba dlho čakať. Okná Incon môžete mať v priebehu dvoch až štyroch týždňov.


 

Nie je okno ako okno

O kvalite a životnosti okien rozhoduje najmä ich konštrukcia. Okno musí mať kvalitný profil triedy A s hrúbkou steny najmenej 3 milimetre, hĺbku zapustenia skla v profile min. 29 mm, kovanie s uzatváracími bodmi každých 700 mm. Iba ak je okno správne navrhnuté, vyrobené a dobre namontované, dokáže šetriť energiu. Správna montáž je zároveň zárukou, že okno sa nebude rosiť.

"Nech sa s cenami energií deje čokoľvek, s oknami Incon za teplo vždy ušetríte. Na nové okná pritom nemusíte dlho čakať: doma ich budete mať zvyčajne už za dva až štyri týždne, trvanie dodania závisí od zvolenej farby. Okrem toho sa postaráme aj o odbornú montáž. Investícia do okien sa vám vráti približne od ôsmich rokov," dodáva L. Pavlovič.

Okna-Incon-5-X.jpg

 O kvalite a životnosti okien rozhoduje ich celková konštrukcia. Šetriť energiu však okná dokážu iba vtedy, ak sú zároveň aj dobre namontované.


 

Širokú škálu okien, vchodových dverí a posuvných systémov z PVC, hliníka aj dreva si možno pozrieť a vyskúšať v showroomoch Inconu po celom Slovensku, prípadne si ponuku vyžiadať aj online.

Foto: Incon

Podobné články