Z času na čas treba v kolektoroch vymeniť solárnu kvapalinu

19.10.2023, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je zhruba 40 rokov. Za ten čas pracujú takmer bezúdržbovo a takmer bez nákladov, občas im však treba vymeniť solárnu kvapalinu.

Výnimkou pri nákladoch na chod slnečných kolektorov je spotrebovaná elektrická energia na prácu obehového čerpadla a cena za výmenu solárnej kvapaliny. Teplonosnú kvapalinu v okruhu odporúča výrobca vymeniť minimálne každých osem až desať rokov.

Solarna-kvapalina-3-X.jpg


Nemrznúca teplonosná kvapalina

"Program podpory obnoviteľných zdrojov (OZE) Zelená domácnostiam, ktorý beží od roku 2015, spopularizoval a rozbehol využívanie OZE na čele so slnečnými kolektormi. Prvé z podporených inštalácií sú práve vo veku, keď si už vyžadujú jednu z ojedinelých operácií počas svojej životnosti, a to výmenu teplonosnej kvapaliny v primárnom okruhu. Na to by nemali spotrebitelia zabúdať. Hoci takúto výmenu zvládne aj zdatný kutil, odporúčame to nechať na profesionálne montážne firmy. Najlepšie pred zimou," hovorí Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., zo Žiaru nad Hronom.

Solarna-kvapalina-1-X.jpg

 Kombinácia solárneho systému s kotlom na biomasu


 

Ako médium na prenos tepelnej energie zo solárnych kolektorov do zásobníka sa používa nemrznúca zmes na báze monopropylénglykolu a vody, ktorá má protimrazovú odolnosť až do -32 °C. Je netoxická, ekologicky neškodná, biologicky odbúrateľná, životnosť má zhruba osem rokov.


Solárne zostavy

Samotné kolektory na ohrev teplej vody nestačia. Väčšiu časť ceny tvoria montáž a ostatné súčasti zostavy. Patria k nim solárny zásobník na teplú vodu, elektronický regulátor, čerpadlová jednotka, expanzná nádoba, špirála, akumulačný zásobník, potrubie, nemrznúca kvapalina, nosná konštrukcia.

Solarna-kvapalina-2-X.jpg

 Kombinácia solárneho systému s tepelnym čerpadlom


 

Thermo|Solar odporúča v okruhu používať teplonosnú kvapalinu značky Thesol. Tá je netoxická (na rozdiel od zmesi, ktorá sa používa napríklad do ostrekovačov áut), obsahuje aj inhibítory korózie. Je v nej horká prísada, ktorá je ochranou proti náhodnému požitiu pri porušení tesnosti tepelného výmenníka a prieniknutí do okruhu pitnej vody. Nie je vhodná do okruhov obsahujúcich pozinkované materiály. Životnosť náplne v uzavretom systéme je najmenej osem rokov.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články