Zbavte sa únikov tepla, náklady na vykurovanie vás už nepotrápia

17.10.2022, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Úniky tepla z domu nie sú výnimočné, nedá sa im celkom zabrániť. Na druhej strane, bez stabilnej teploty v interiéri fungovať nevieme. Jedným z riešení je vhodné vykurovanie nehnuteľnosti.

Najmä staré budovy trpia tým, že míňajú viac tepla, ako v skutočnosti potrebujú. Často je za tým nevhodná izolácia plášťa budovy. Aby ste sa toho zbavili a nemuseli ste hľadať alternatívne možnosti úspor, odporúčame vám tieto teplotné úniky odstrániť.

5b-Depositphotos_11942296_dom-1-X.jpg


Najväčšia slabina každého domu

Mimoriadne dôležitou úlohou je skresať tepelné straty, pretože stratená energia zbytočne predražuje vykurovanie. Najväčšou slabinou plášťa budovy sú okná s nedostatočnou hrúbkou. Ak sú výplne otvorov slabo izolované, tepelné straty sa odhadujú na 30-40 percent.

Za tepelnými stratami fasády sú prevažne dva dôvody: 20-25 perc. tepla sa stráca pri zle zateplenej fasáde, cez strechy môže unikať 20 perc. Menší podiel, 5 až 10 perc. tepelných strát, majú na svedomí pivnice. Ako tieto úniky eliminovať?


Začnite kompletnou izoláciou základov

Ešte stále je vonku pomerne teplo, aby ste mohli tieto práce do príchodu zimy stihnúť. Ak tento krok vo svojom dome či byte podceníte, nezaizolované základy budú viesť k vysokým tepelným stratám. Dôvodom je, že chladná pôda odoberá teplo z budovy, preto je veľmi dôležité izolovať tieto časti budovy.

Kompletná izolácia základov je investícia, ktorá nie je malá, možno na ňu nebudete mať čas ani chuť. Návratnosť v podobe komfortu však nie je jediná príjemná vec, aká bude nasledovať. Po celý rok máte vďaka správne zvolenej izolácii základov v dome príjemnú klímu a teplo, ktoré je pod kontrolou.


Špeciálna armovacia mriežka

V záujme toho, aby bol výsledok izolovania základov a obvodových stien nehnuteľnosti čo najlepší, nezabudnite použiť špeciálnu armovaciu mriežku. Táto sklotextilná mriežka sa postará nielen o spevnenie a stabilitu cementových obkladov a vrstiev fasádnych zatepľovacích systémov, ale aj o nemennosť teplotného komfortu, na ktorom vám tak záleží.

Mriežka vyniká vysokou mechanickou pevnosťou, čím zabraňuje vytváraniu trhlín. Navyše, vďaka svojej všestrannosti je kompatibilná s viacerými použitými materiálmi.


Nezabudnite na strešnú fóliu

Až 20 perc. tepelných strát máva na svedomí zle izolovaná strecha. Aj na túto časť budovy by ste preto mali pred príchodom zimy myslieť a aplikovať adekvátnu izoláciu. Nezabudnite však, že strecha musí aj dýchať.

Správny ventilačný systém a podporu izolácie strechy si môžete poistiť po aplikovaní membrány pevnou strešnou fóliou. Ide o parotesnú podkladovú fóliu, ktorá sa osvedčila aj v strešných konštrukciách s dvojitým opláštením. Vytvoríte si tak parobrzdu na vnútornej strane tepelnej izolácie, čím ju môžete ochrániť pred plesňami a predčasným znehodnotením, vinou ktorého by inak strácala účinok.

Realizácia týchto úkonov nie je náročná. Čo je však podstatné, pomoc odborníka prinesie do vašej nehnuteľnosti žiaduci efekt už za veľmi krátky čas.

Foto: Depositphotos

Podobné články