Chcete si účinne posilniť imunitu? Poradíme vám, ako na to

04.05.2020, Dominika Biskupičová | Žena, deti, rodina, zdravie

Bojujete často s prechladnutím, chrípkou, angínou či alergiami? Zrejme za to môže váš nie tak celkom odolný imunitný systém. Imunitu si môžete účinne posilniť – a nemusí vás to stáť ani veľa námahy.

Imunitný systém organizmu má na starosti obranu tela a chráni nás zvnútra aj zvonku pred rozličnými škodlivými faktormi, napríklad infekčnými mikroorganizmami. Aby však mohol dokonale fungovať, nesmie byť imunita narušená. Vtedy sme totiž na ochorenia náchylnejší. Našťastie existuje hneď niekoľko jednoduchých krokov, ako môžete svoju imunitu posilniť.


1. Zdravo sa stravujte

Už len jednoduchou zmenou stravovania dokážete pre svoju imunitu urobiť veľmi veľa. Vylúčte z jedálnička nezdravé mastné a vyprážané jedlá a cukry. Uprednostnite chudé pokrmy s nízkym obsahom tuku, akými sú ryby, hydina, vajcia, strukoviny či sója.

Imunita-dr-max-2-X.jpg

Vymeňte biele pečivo za celozrnné a bielu ryžu za naturálnu, jedzte denne cereálie a doplňte orechy. Samozrejmosťou by malo byť veľa ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa tiež nezdravým polotovarom a konzervovaným výrobkom s umelými aditívami. K zdravej životospráve, pravdaže, patrí aj vylúčenie cigariet aj alkoholu a dôsledné dodržiavanie pitného režimu.


2. Doplňte vitamíny

Na podporu imunitu by vo vašej strave určite nemal chýbať najmä vitamín C. Užitočné sú však aj ďalšie látky, predovšetkým vitamíny A, D, E, B6, B12 a tiež minerály ako zinok, selén či železo. Hoci by ste väčšinu vitamínov mali svoju organizmu dopriať v podobe pestrej a vyváženej stravy, užitočné môžu byť aj výživové doplnky na podporu imunity. Okrem rozmanitých vitamínových doplnkov môžete siahnuť i po výťažkoch z rastlín, akými sú napríklad echinacea, ženšen, tea tree, rakytník, hliva ustricová či iné huby. Takéto výživové doplnky sú vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

 

  • Náš tip: Prípravky na podporu imunity nájdete v online lekárni Dr. Max, kde môžete pri nákupe využiť zľavový kupón Dr. Max alebo rozličné výpredaje, vďaka ktorým ušetríte.

 

3. Vyhýbajte sa stresu

Ľahko povedať, ťažšie spraviť. Niekedy je naozaj náročné vyhnúť sa stresu, najmä ak vás zavalia pracovné povinnosti. Myslite však na to, že stres – predovšetkým ten dlhodobý – sa podpisuje nielen na vašom psychickom, ale aj fyzickom zdraví.

Počas stresových situácií sa do krvi vylučujú hormóny kortizol a adrenalín, ktoré výrazne potláčajú imunitný systém. Pokiaľ sa teda dá, nemyslite na prácu a relaxujte. Občas stačí krátka prestávka, prechádzka po lese či oddych pri dobrej knihe. A nezabudnite venovať dostatok pozornosti venovať aj spánku.


4. Veľa spite

Je dokázané, že nedostatok spánku oslabuje imunitu. Ak spíte menej, má to za následok zníženie obranyschopnosti vášho organizmu. Málo spánku navyše spôsobuje aj vyššie riziko infarktu, rakoviny, demencie, cukrovky či mozgovej mŕtvice. Neodopierajte si teda výdatný spánok. Na podporu imunitného systému je dôležité, aby ste spali sedem až deväť hodín denne.

Imunita-dr-max-1-X.jpg


5. Hýbte sa

Pravidelný pohyb a cvičenie zlepšuje váš srdcovo-cievny systém, pomáha udržiavať si optimálnu hmotosť a chráni vás pred chorobami. Isteže, nemusí sa z vás ihneď stať aktívny športovec či bežec. Na začiatku úplne stačí, ak sa prejdete po vonku rýchlou chôdzou alebo vytiahnete bicykel. Už 30 minút pohybu denne zvyšuje hladinu buniek imunitného systému a vaše telo bude schopné lepšie bojovať s prípadnou infekciou.


6. Otužujte sa

Mnohé vedecké štúdie dokazujú aj to, že imunitu môžeme podporiť i pravidelným otužovaním. Nič to, ak sa nechcete pridať k ľuďom, ktorí v zime plávajú v rieke vo vašom meste alebo obci. Postačí aj striedanie studenej a horúcej sprchy, dopriať si môžete aj saunu. Dôležitá je však pravidelnosť.


7. Smejte sa

A na záver ešte jedna rada, ktorú vám hociktorý lekár nedá. Smejte sa. Smiech je nielen dôležitý na odbúranie stresu a zvýšenie hladiny endorfínov, ale zvyšuje tiež hladinu bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou v organizme.

Foto: Dr. Max

Podobné články