Nezdravé domácnosti aj školy majú škodlivý vplyv na zdravie detí

20.11.2019, Petra Liptajová | Žena, deti, rodina, zdravie

Piata výročná štúdia Healthy Home Barometer priniesla šokujúce zistenia o najzraniteľnejších členoch domácnosti – deťoch. Iniciátorom štúdie je firma Velux Group, ktorá sa zdravému bývaniu venuje už takmer 80 rokov.

Až 26 miliónov detí, teda každé tretie dieťa, žije v Európe v nezdravých domoch a s takými nedostatkami, ako sú vlhkosť alebo pleseň, prítmie, nadmerný hluk a chlad. V prípade, že sú deti vystavené všetkým štyrom faktorom naraz, častejšie trpia zlým zdravotným stavom a negatívne ovplyvnená je aj ich schopnosť učiť sa.

Deti-Velux-svetlo-1-X.jpg


Vplyv na vzdelávanie

Deti vinou zlého vnútorného prostredia nielenže trpia zdravotnými problémami, ale prichádzajú aj o vzdelanie. Dôsledky bývania v nezdravých domoch sú zodpovedné za takmer dva milióny vymeškaných dní zo školy. V priemere to znamená približne 2,5 vymeškaného školského dňa na choré dieťa ročne pre choroby spojené s nezdravým vnútorným prostredím.

"Tvrdím, že deti majú právo vyrastať v prostredí, ktoré je dobré pre ich zdravie a pohodu. V záujme naplnenia tohto práva je našou povinnosťou sa postarať o to, aby domy, v ktorých vyrastajú, a školy, kde sa učia, mali vhodné vnútorné prostredie na podporu ich rozvoja," hovorí David Briggs, generálny riaditeľ skupiny Velux.

Deti-Velux-svetlo-2-X.jpg


Viac času treba tráviť v prírode

Množstvo podnetov pre správny vývoj, ale aj lepšie zdravie, deti získavajú v prírode. Práve v nej trávia súčasné deti vo všeobecnosti čas už len minimálne. "Nie je to až tak dávno, keď najväčšiu radosť prinášal deťom práve pobyt vonku, ktorý dokonca rodičia museli obmedzovať. Boli zvyknuté prirodzene tráviť takmer všetok voľný čas vonku," poznamenáva psychologička Tatiana Lesayová.

Deti-Velux-svetlo-3-X.jpg

Tento fakt sa však netýka len detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dnes ľudia trávia až 90 percent času vo vnútri budov. Vzduch v uzavretých priestoroch pritom môže byť až päťnásobne viac znečistený ako vzduch vonku a škodí tak nielen fyzickému aj psychickému zdraviu. V apríli 2019 spoločnosť YouGov realizovala prieskum, v ktorom sa až 95 perc. Slovákov vyjadrilo, že by radi trávili viac času v prírode. Nie vždy je to však možné.

Deti-Velux-svetlo-7-X.jpg


Cítiť zdravšie sa môžeme aj doma

Práve doma môžeme začať cestu za zdravším vnútorným prostredím. Tu trávime veľkú časť nášho života a na úroveň kvality nášho domova máme priamy vplyv. Veľa ľudí si neuvedomuje množstvo úžitkov, ktoré im dáva dom plný denného svetla a čerstvého vzduchu – a takisto aj to, aké jednoduché je vpustiť prírodu dovnútra. Nielenže váš domov bude vyzerať lepšie, ale sa v ňom aj budete cítiť zdravšie.

Na vytvorenie zdravšieho vnútorného prostredia stačí málo: zvyknite si pravidelne vetrať. Odborníci odporúčajú vetrať aspoň dvakrát denne a najmenej päť až desať minút. Popritom nezabúdajte na dostatok denného svetla, ktoré do vášho príbytku spoľahlivo privedú fasádne alebo strešné okná.

Deti-Velux-svetlo-5-X.jpg


Kľúčové zistenia aktuálnej štúdie

  • Tretina európskych detí (26 miliónov) žije v nezdravých budovách.
  • Deti žijúce v prostredí so štyrmi rizikovými faktormi (vlhkosť alebo pleseň, nedostatok svetla, hluk a chlad) majú 4,2-krát vyššiu pravdepodobnosť problémov so zdravím.
  • Takmer dva milióny školských dní európske deti každý rok vynechajú v dôsledku zdravotných problémov súvisiacich s nezdravými budovami.
  • Zlepšená kvalita vzduchu môže zvýšiť výkon žiakov a študentov (riešenie úloh) až o 15 perc.


Healthy Home Barometer 2019

Healthy Home Barometer 2019 sa pozerá za štyri steny domu a skúma miesta, kde deti trávia značné množstvo svojho času – školy. Štúdia ukazuje, aké dôležité je zlepšiť vnútorné prostredie v triedach, aby deti mohli z procesu vzdelávania vyťažiť maximum.
Healthy Home Barometer je séria paneurópskych prieskumov, ktorých cieľom je zistiť vzťah medzi domácnosťami a zdravím. Výsledky prvého vydania Healthy Home Barometra boli publikované v roku 2015. Toto je piate vydanie od spoločnosti Velux Group.

Tohtoročný barometer bol zostavený pomocou novej analýzy materiálu v databázach EÚ SILC a štatistického úradu Eurostat, ktorú uskutočnil výskumný inštitút Rand Europe, nezisková organizácia pre výskum politiky. Výskum firmy Rand Europe bol predmetom vzájomnej kontroly v súlade s normami zabezpečenia kvality Rand. Táto štúdia nie je komerčnou informáciou a slúži na všeobecné informovanie.

Healthy Homes Barometer 2019 je na stiahnutie k dispozícii TU, Rand Europe report je prístupný na tomto odkaze.

Deti-Velux-svetlo-4-X.jpg

Foto: Velux

Podobné články