Prací prášok a gél je vhodné pri praní striedať. Povieme vám, prečo

28.04.2020, Dominika Biskupičová | Žena, deti, rodina, zdravie

Striedate pri praní sypký prášok na pranie a prací gél? Mali by ste, má to svoj význam. Nejde však len o dávkovanie. Každý druh prostriedku na pranie sa hodí na niečo iné. Ak chcete dosiahnuť tie najlepšie výsledky, prečítajte si, kedy je vhodné siahnuť po prášku, a tiež kedy by ste to robiť nemali.

Pranie-myAustria-1-X.jpg

 

Prací prášok

Prášok na pranie je spomedzi všetkých prípravkov z hľadiska ceny a množstva najhospodárnejší. Obsahuje takisto látky, vďaka ktorým ho môžete požívať aj v prípade, že máte tvrdú vodu, a zároveň obsahujú aktívne látky, ktoré pri odstraňovaní škvŕn pôsobia mimoriadne efektívne. Sú ideálne najmä pri praní bielej bielizne, keďže obsahujú bieliace činidlá. Sú tiež vhodné na pranie syntetických materiálov, na veľmi znečistenú bielizeň a takisto na pranie vo vysokej teplote. Ak chcete účinne odstrániť aj povedzme škvrny od kávy, čaju či vína, prášok je na to ideálny.

Prášok na pranie má však aj svoje negatíva. Ak použijete vyššiu dávku, na bielizni sa môžu objaviť jeho zvyšky v podobe nevábnych bielych škvŕn. Spomínané zvyšky sa okrem oblečenia môžu usádzať aj vo vašej práčke, ktorá sa môže zaniesť. Biele škvrny sa však na bielizni môžu objaviť aj po praní na príliš nízkej teplote, keď sa prášok celkom nerozpustí. Zhrňme si, v čom je lepší ako gél:

  • je cenovo prijateľnejší ako gél,
  • obsahuje aktívne bieliace zložky,
  • skvele odstraňuje škvrny a rozličné iné nečistoty,
  • dosahuje výborné výsledky aj pri praní v tvrdej vode.

Náš tip: Chcete pri nákupe kvalitných pracích práškov ušetriť? Určite navštívte online drogériu myAustria.sk, kde nájdete kvalitné čistiace a pracie prostriedky z Rakúska a Nemecka. Mimoriadne obľúbená je najmä značka Persil, konkrétne Persil kapsule.


Prací gél

Gél na pranie si veľmi rýchlo našiel svojich nadšencov. Jeho hlavnou výhodou je najmä veľmi jednoduchá manipulácia s ním, dávkovanie aj skladovanie. Na zoznam predností sa môžu zapísať aj také vlastnosti ako rýchla rozpustnosť či široká škála rozmanitých vôní. Vynikajúco pracuje už pri nižších teplotách a s výsledok vás poteší aj pri ručnom alebo kratšom programe. Výborne si poradí najmä s mastnými škvrnami.

Medzi hlavné nevýhody patrí to, že ide o trochu nákladnejšiu položku. Zabudnúť môžete i na to, že ním vybielite zašednutú bielu bielizeň – neobsahuje bieliace zložky, ale len optické zosvetlovače. Pracie gély sú z tohto dôvodu vhodnejšie na každodenné pranie menej znečistených kúskov oblečenia, ktoré ale v žiadnom prípade neperte pri vysokých teplotách. Aké sú teda výhody používania pracieho gélu? Sú tieto:

  • rozpustnosť aj pri nízkych teplotách,
  • je šetrný k materiálom,
  • keďže neobsahuje agresívne bielidlá, je šetrný aj k farbám,
  • po opratí nezanecháva na oblečení škvrny,
  • je vysoko koncentrovaný, preto ho stačí menšie množstvo,
  • jednoduché dávkovanie aj skladovanie.

Pranie-myAustria-3-X.jpg


Kedy čo použiť

Skôr, ako jeden alebo druhý prípravok na pranie nadobro odsúdite, prečítajte si pár nasledujúcich riadkov. Žiaden strach, vôbec sa nemusíte rozhodnúť iba pre jeden z nich. Podstatné je, čo s nimi chcete docieliť. V prípade, že chcete odstrániť napríklad mastné fľaky z kuchynských utierok, zo zástery či z oblečenia, ideálny je prací gél. Naopak, biele bavlnené šaty zasa dokonale vyperie práve prací prášok.

Aj z tohto dôvodu je ideálne, ak máte doma oboch pomocníkov. Len tak totiž budete môcť oprať bielizeň čo najlepšie. Toto naše rozdelenie je však len orientačné a zjednodušené. Vyberať si môžete ďalej pracie prostriedky určené pre alergikov alebo citlivú detskú pokožku či pre športovcov, ktorých oblečenie si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Foto: myAustria.sk

Podobné články