Predvianočné upratovanie v predstihu, bez stresu a naháňania

30.11.2018, Jozef Kaščák | Žena, deti, rodina, zdravie

Chceli by ste na Vianoce privítať blízku i vzdialenú rodinu v perfektne čistej domácnosti, ale zároveň si vychutnať sviatky plné radosti a pokoja? S našimi radami a pomocníkmi to hravo zvládnete.

Ako teda "sfúknuť" vianočné upratovanie bez stresu a zbytočných naháňačiek? Všeobecným pravidlom je naplánovať si upratovanie aspoň pár týždňov vopred. A ideálne je začať už v novembri.

Upratovanie-Vianoce-1-X.jpg


1. Čím dlhodobejší plán, tým menej zhonu

Vo všeobecnosti platí, že na väčšie množstvo práce potrebujeme prísnejší plán. A to platí aj pre vianočné upratovanie. Dať do poriadku pred sviatkami celú domácnosť za jeden víkend – to už nie je výzva, ale masochizmus. Preto je dobré dať si menšie sústa už v novembri. Začnite napríklad od vstupných dverí. Z predsiene odstráňte letné a jesenné topánky, pretrieďte skrine a vymeňte oblečenie za teplejšie kúsky, ktoré v zime budete nosiť.


2. Nezabudnite zapojiť celú rodinu

Vieme, že mnohé gazdinky berú upratovanie ako osobnú misiu, skúste však nechať priložiť ruku k dielu aj ostatných členov rodiny. Každé dieťa predsa dokáže vyniesť smeti či zbehnúť na menší nákup. Mužská sila sa vám zasa zíde pri presúvaní nábytku v rámci vysávania či pri tepovaní koberca – a možno aj pri umývaní podláh. S parným mopom Steam mop od Viledy totiž zvládne umytie akejkoľvek tvrdej podlahy či koberca aj ten najležérnejší manžel. Nová metóda upratovania horúcou parou pritom zahubí takmer všetky baktérie.


3. Pripravte si chladničku a mrazničku

Čím bližšie budú sviatky, tým viac času budete tráviť v kuchyni a tým viac dostane zabrať vaša chladnička i mraznička. Takže ešte pred tým, ako sa pustíte do varenia a pečenia dobrôt od výmyslu sveta, urobte si v chladničke aj mrazničke revíziu. A keď sa do revízie odhodláte v predstihu, určite si nájdete čas aj na odmrazenie a dôkladné vyčistenie.


4. Snehovo biele záclony

Krásny výhľad vám nezaručia iba perfektne vyčistené okná. Po ich umytí sa preto pustite do prania záclon a závesov. V prípade záclon volíme pranie v programe pre jemnú bielizeň na maximálne 30 °C a po vytiahnutí z práčky ich rovno – ešte vlhké – zavesíme na okná. To isté platí pre závesy, tie však pred zavesením ešte možno vyžehliť. Ak ich máte biele, prinesú do vášho domova kúsok zasneženej zimnej prírody.


5. Kúpeľňa a toaleta

Čert a vodný kameň nikdy nespia. Každá správna gazdinka preto dbá o čistotu v kúpeľni aj na záchode. V rámci predvianočného upratovania si nájdite čas i na vytriedenie šampónov, sprchovacích gélov, krémov a inej kozmetiky. So špinou či šmuhami na sprchovacom kúte, vodovodných batériách i na zrkadlách si potom rýchlo poradí mikrohandrička Actifibre od Viledy, ktorú stačí pred použitím zľahka navlhčiť. Zbohom, chémia a vysušené ruky.


6. Kuchyňa ako za škatuľky

Na záver sa pustite do upratovania kuchyne. Raz za čas si zaslúži vyprázdnenie všetkých skriniek a vytretie prachu. Nezabúdajte ani na vyleštenie sporáka, rúry, drezu a kuchynskej batérie, trebárs s revolučnou Inox špongiou. Zaschnutá špina a mastnoty, ktoré vznikajú pri varení na varnej doske či pri pečení v rúre a v mikrovlnke, budú razom preč. Potom už neostáva nič iné ako si s celou rodinou užiť krásne Vianoce plné oddychu a pohody.

Upratovanie-Vianoce-3-X.jpg

Foto: Vileda

Podobné články