Spánkom k zdraviu: spať treba potme a vo vyvetranej miestnosti

11.04.2019, Petra Liptajová | Žena, deti, rodina, zdravie

Dlhé zaspávanie, prevaľovanie a skoré vstávanie. To sú len niektoré spánkové poruchy, ktoré môžu človeka pekne potrápiť. Podľa prieskumu majú so spánkom problém viac ako štyria ľudia z desiatich.

Problémy so spánkom môžu viesť k závažným zdravotným ťažkostiam. Rizikovým faktorom je aj čoraz väčšie množstvo modrého svetla, ktorému sme počas dňa vystavení. Svieti na nás z obrazoviek televízorov, počítačov, tabletov či smartfónov. Ideálny stav pre ľudské zdravie je, ak sa prebúdzame do prirodzeného ranného svetla, máme jeho dostatok počas dňa a v noci spíme v úplnej tme.

Velux-spanok-2-X.jpg


Tma pre zdravý spánok

Podľa špecialistu na spánkové poruchy z Fakultnej nemocnice v Brne Ondřeja Ludku je pre zdravý spánok dôležité úplné zatemnenie miestnosti, kde spíme, a pravidelný prísun čerstvého vzduchu. "V miestnosti na spanie je vhodné minimalizovať zvuky aj svetlo a postarať sa o vhodnú teplotu. Ideálne okolo 18 až 20 °C," hovorí O. Ludka.

Väčšina ľudí na zatemnenie miestnosti nemyslí. "Ľudia zabúdajú aj na vetranie. Zo štúdie Healthy Homes Barometer, ktorá sa venuje zdravému bývaniu, vyplýva, že až 77 percent ľudí nemá vhodné podmienky na kvalitný spánok," vysvetľuje architektka zo spoločnosti Velux Klára Bukolská.

Zlepšiť vnútorné prostredie v domácnosti pomôžu strešné okná, ktoré privedú dovnútra dvojnásobne viac denného svetla ako fasádne. Zefektívniť dokážu aj vetranie. Vzduch v miestnosti sa vymení štyrikrát rýchlejšie, ak sa spolu s fasádnymi oknami otvorí aj okno vo vyššej úrovni.

Dnes sú už bežné aj technológie, ktoré dokážu automaticky, pomocou snímačov v interiéri, regulovať vetranie i tienenie. V priebehu dňa monitorujú hodnoty vlhkosti, oxidu uhličitého či teplotu v miestnosti a podľa potreby otvárajú okná alebo zatiahnu rolety. Inteligentný systém pre strešné okná Velux Active spolupracuje dokonca aj s predpoveďou počasia a pri blížiacej sa búrke zasa, naopak, okná zatvorí či v predstihu vyvetrá.

Velux-spanok-1-X.jpg


Príjemná klíma aj v lete

Nielen s úplným zatemnením počas noci či poobedňajšieho spánku vášho dieťaťa, ale aj s príjemnejšími teplotami v interiéri počas horúcich letných dní a nocí dokážu pomôcť vonkajšie rolety. Zachytia bezmála 95 perc. tepla zo slnečných lúčov a tým dokážu znížiť teplotu v miestnosti až o 7 °C. V zime, naopak, zabránia únikom tepla cez okno a znížia tepelné straty až o 17 perc. Vonkajšiu roletu oceníte tiež v prípade silnej búrky, dažďa či dokonca krupobitia. Dokáže totiž tlmiť hluk a zároveň chráni strešné okno pred poškodením.

Prenikavé slnečné lúče či mesiac, ktorý vám pri zaspávaní svieti rovno do očí, spoľahlivo odstavia vnútorné rolety. Tie sú ideálne na regulovanie denného svetla, či už si želáte príjemnú atmosféru s jemne rozptýleným svetlom alebo úplne zatemnenie. Velux ponúka rozmanité typy roliet, od úplne zatemňujúcej až po dizajnovú rímsku roletu.

Velux-spanok-3-X.jpg

 Prieskum o spaní a spánku pre Velux pripravil analytický inštitút YouGov. Výskumníci zbierali údaje v marci a v apríli 2018, pričom sa pýtali na názor približne 16-tisíc vlastníkov domov v Európe a Severnej Amerike (Veľká Británia, USA, Kanada, Dánsko, Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Česká republika, Slovensko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko a Španielsko).


 

Tipy pre lepší spánok

  • Viac denného svetla počas dňa zabezpečí lepší spánok v noci.
  • Nezabúdajte vetrať najmenej dva- až trikrát denne aspoň na desať minút.
  • Zabráňte svetlu, aby v noci prenikalo do spálne.
  • Spite v chladnejšej spálni, malo by v nej byť zhruba 18 °C.
  • Stráňte sa pred spaním elektronike, ktorá produkuje modré svetlo.
  • Vytvorte si spánkovú rutinu. Namiesto sledovania televízie pred spánkom si radšej čítajte.


Ako nás ovplyvňuje denné svetlo

  • Viac ako polovica ľudí (53 perc.) si uvedomuje, že denné svetlo ovplyvňuje ich spánok.
  • Až 47 perc. Slovákov hovorí, že denné svetlo má vplyv na ich náladu.
  • Zamestnanci pracujúci v kancelárii s výhľadom von preukázali až o 10-25 perc. lepšiu mentálnu kapacitu.
  • Deti, ktoré sa učia pri dostatočnom dennom svetle, mali preukázateľne lepšie výsledky v testoch z matematiky a logiky.

Velux-Active-X.jpg

Velux-Integra--X.jpg

 Dve ocenenia získal Velux na nedávnom stavebnom veľtrhu Coneco 2019 v Bratislave. Zlatú plaketu veľtrhu si odniesla riadiaca jednotka vnútorného prostredia Velux Active (na snímke hore). Ocenenie dostal aj exponát Velux Integra za inovatívne ovládanie strešných okien, žalúzií a roliet (snímka dole).


 

Foto: Velux

Podobné články