Zimná scenéria vám umožní vytvoriť pravú vianočnú atmosféru

19.12.2018, Katarína Selecká | Žena, deti, rodina, zdravie

Vianoce sú tu čo nevidieť. Už s príchodom adventu prišlo obdobie známe bohatou vianočnou výzdobou. Tohtoročné Vianoce ovládnu tradičné dekorácie v klasických vianočných alebo nežných farbách.

Najkrajšie sviatky roku sa tento rok ponesú v tradičnom duchu. Vracajú sa klasické vianočné farby a jemné farebné odtiene. "Pre tohtoročné Vianoce je typická kombinácia ružovej so zlatou, striebornou alebo s bielou farbou. Alternatívou je svetlomodrá doplnená bielou alebo prírodnými odtieňom. Konzervatívni fanúšikovia zostávajú verní tradičnej lesnej zelenej a klasickej červenej," popisuje tohtoročné farby Vianoc Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia dekorácií v hobbymarketoch Hornbach.

Hornbach-Vianoce-1-X.jpg

Okrem klasických závesných dekorácií podľa neho rastie záujem o vytváranie zimnej scenérie s vianočnou atmosférou pomocou zaujímavých figúrok zvierat alebo vianočných osôb. Celkovú atmosféru dotvára vianočné osvetlenie. Zaujímavým prvkom je teda vytváranie zimnej scenérie s motívom rozprávkových dediniek. Medzi obľúbené dekorácie patria vidiecke nafukovacie alebo keramické figúrky.

Hornbach-Vianoce-8-X.jpg   Hornbach-Vianoce-9-X.jpg


Nežná ružová či elegantná modrá?

Ružová je teplá farba, ktorá vracia priestoru citlivého ducha doby. V kombinácii so zlatou, striebornou alebo s bielou vytvára jemné moderné prostredie s nutnou dávkou nostalgie a dodáva priestoru nádych ľahkosti. Vedľa bielej pôsobí sviežo a živo, po boku striebornej zas elegantne a pôvabne.

Z jasnej modrej vychádza príjemná sviežosť i ľahký chlad. Modrý odtieň nechá vyniknúť biele a prirodzené doplnky. Svetlejšie tóny s modrou elegantne kontrastujú a biela ešte viac rozžiari a vyzdvihne vianočný charakter dekorácie.

Hornbach-Vianoce-2-X.jpg


Tradičné Vianoce s klasikou

Lesná zelená je rázna, sebavedomá farba s moderným podtextom. Je to tón, ktorý prekvapí a zároveň očarí. V období Vianoc vytvorí pokojnú atmosféru a atraktívne oživí priestor. V kombinácii s tmavými a teplými odtieňmi pôsobí útulne. V spojení so svetlými a s lesklými farbami zase mysticky.

Tradičná červená farba je extravagantná, plná vášne a mágie. Atraktívne dekorácie s pôsobivými červenými akcentmi vytvárajú na Vianoce krásnu a silnú atmosféru. Je ideálna v kombinácii s drevom aj ostatnými farbami. So sklom a svetlými tónmi vytvára štýlový kontrast.

Hornbach-Vianoce-5-X.jpg


Rozprávková atmosféra

"Medzi obľúbené trendové dekorácie patria zimné scenérie s rozličnými motívmi – rozprávkové dedinky, vianočné trhy, zasnežené domy. Vytvára čarovnú atmosféru vrátane svetelného, zvukového a pohybového efektu. Sú atraktívnou dekoráciou pre deti aj dospelých," poznamenáva T. Tenkl.

Súčasťou sú aj vidiecke nafukovacie alebo keramické figúrky. Snehový jednorožec, hrajúci anjelik alebo klasický nafukovací snehuliak sú originálne dekorácie, ktoré v záhrade zaručene upútajú pozornosť. Niektoré postavy majú zabudované LED osvetlenie a integrovaný nafukovací systém, ktorý stačí iba zapojiť do elektrickej siete.

Typickú vianočnú atmosféru vytvára aj osvetlenie. Na pultoch predajní sa dá vybrať z veľkého množstva vianočných LED reťazí s variabilným počtom diód, rozmanitými tvarmi a farbami. "Stále obľúbeným trendom je batériové osvetlenie, ktoré uľahčí dekorovanie bez elektrických káblov. Svetelnú atmosféru tak ľahko umiestnite na vianočný stôl, veniec alebo do vonkajších priestorov, kde nie je prívod elektrického prúdu," radí T. Tenkl.

Hornbach-Vianoce-6-X.jpg


Netradičné ozdoby pre tento rok

Okrem klasických vianočných ozdôb, ako sú napríklad maľované závesné gule, hviezdy, vločky, zvončeky alebo sviečky, prichádzajú na rad aj moderné doplnky podliehajúce súčasným trendom. "V ponuke Hornbachu môžete nájsť aj netradičné doplnky. K tým zaujímavým patria napríklad perové boa, chlpaté závesné gule alebo anjelské krídla. Vytvárajú romantickú atmosféru a na stromčeku nahradia klasické vianočné ozdoby, prípadne s nimi môžu vytvoriť zaujímavý mix. Hodia sa napríklad ako výzdoba do okien alebo dekorácia štedrovečernej tabule," odporúča T. Tenkl.

Hornbach-Vianoce-3-X.jpg

Všetky vianočné dekorácie a ozdoby sa dajú kombinovať s trochou fantázie. Prírodné materiály, plastové alebo keramické figúry a rozličné farebné odtiene vytvárajú vždy inú originálnu atmosféru. Oživenie tradičných ozdôb zlatou farbou im dodá nádych luxusu. Použitím prírodných dekorácií, živých vetví a šišiek vytvoríte atmosféru tradičných Vianoc. A ak nenasneží, vyskúšajte umelý sneh, s ktorým vytvoríte takú očakávanú vianočnú pohodu.

Hornbach-Vianoce-4-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články