A neotváraj vlkovi! Rady rodičom, kedy dať dieťaťu vlastný kľúč

31.08.2015, Monika Klemšová | Žena, deti, rodina, zdravie

Odkedy je dieťa také samostatné, že môže mať svoje vlastné kľúče? Je dobré ich nosiť na krku? Čo robiť, keď kľúče stratí? Sú to otázky, aké si na prahu nového školského roku kladú mnohí rodičia.

Praktické rady pre rodičov a ich samostatných potomkov sme pripravili v spolupráci so špecialistom na zámky a bezpečnostné systémy Danielom Gregorom zo spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába aj tradičné zámky značky FAB.

Deti-kluce-1-X.jpg


Kľúče mu dajte, až keď bude samostatné

Kedy dieťaťu zveriť vlastné kľúče? Diskusií na túto tému je veľa, ale odborníci sa zhodujú v tom, že nie je taký dôležitý vek, ako skôr miera samostatnosti dieťaťa. "Ak je vaše dieťa nepozorné a stále niečo niekde zabúda, radšej ešte nejaký čas počkajte," radí D. Gregor. Z praxe sa dá povedať, že u nás sa deti na cestu k samostatnosti a vlastníctvu kľúčov vydávajú niekedy medzi šiestym a desiatym rokom.


Kľúč na krku? Nebezpečné!

Polícia v žiadnom prípade neodporúča nosiť kľúče viditeľne na krku. Nielenže to láka prípadných zlodejov, no kľúč často dieťaťu prekáža a musí si ho odkladať. Je riziko, že ho niekde stratí alebo zabudne. Aj pri športových alebo voľnočasových aktivitách hrozí, že sa mu môže omotať okolo krku. "Ideálne je odkladať si kľúče do nejakého špeciálneho vrecka vo vaku alebo v taške. Takisto doma je dobré si zvyknúť dávať kľúč na rovnaké miesto, aby ste ho stále nehľadali," pokračuje D. Gregor.


Čo robiť, keď dieťa kľúč stratí

Dieťaťu už vopred vysvetlite, že ak kľúče stratí, musí vám to okamžite povedať. Žiadne tajné dorábanie kľúčov zo súrodencovej kópie. Spoločne potom hľadajte tam, kde všade dieťa bolo, skúmajte, čo robilo a kde mohli kľúče zostať. Pokiaľ bude hľadanie neúspešné, nezostáva iná možnosť, ako pristúpiť k výmene cylindrickej vložky. Pravdepodobnosť zneužitia strateného kľúča je totiž veľká. "Alebo je praktické si zaobstarať špeciálnu zámku 2v1, ktorá obsahuje dve súpravy kľúčov. V prípade straty kľúča je možné systém jednoducho naprogramovať na druhú súpravu," poznamenáva D. Gregor.


Nedarí sa odomknúť, čo teraz?

Deťom sa, pravdaže, môže stať, že sa im kľúč v zámke zasekne alebo nevedia odomknúť. Poučte ich, že v žiadnom prípade nemajú prosiť o pomoc náhodného okoloidúceho. Nech vám radšej zavolajú alebo nech skúsia zazvoniť u spoľahlivých susedov. Dospelý si so zámkou určite poradí lepšie ako dieťa, niekedy stačí naozaj len dvere lepšie pritiahnuť.


Som sám doma a niekto zvoní

S vlastným kľúčom ruka v ruke prichádzajú situácie, že deti bývajú dlhší čas samé doma. Že nesmú otvárať nikomu cudziemu, to od rodičov určite vedia. Kto je za dverami, to môžu zistiť napríklad pomocou "kukátka". "Dnes sú už k dispozícii aj s digitálnou LCD obrazovkou, na ktorej môžete dianie pred dverami pohodlne sledovať. Navyše je táto pomôcka vhodná aj pre menšie deti, ktoré na bežné 'kukátko' nedočiahnu," dopĺňa špecialista z Assa Abloy.

Pripravte deti aj na to, že osoba za dvermi môže na ne naliehať a žiadať o vstup do bytu, aby trebárs odovzdali balík, niečo opravili alebo zistili stav vodomera. Stále platí – neotvárať, povedať, že nemám kedy a ďalej s osobou nekomunikovať. V žiadnom prípade by deti nemali hovoriť, že sú samy doma. O všetkom majú potom informovať rodičov.


Naši sa hnevajú, že nechávam kľúč zvnútra

Pozná to väčšina rodičov – dieťa príde domov, zamkne a kľúč nechá otočený v zámke. Najmä tie väčšie deti si navyše dajú na uši slúchadlá, takže sa im nedozvoníte, nech sa akokoľvek snažíte. Aj pre tieto situácie majú moderné uzamykacie systémy riešenie, ide o tzv. zámku s prechodovou spojkou. "Sú ňou vybavené vložky radu FAB 2000 a táto konštrukcia umožňuje zámku otvoriť, hoci je z druhej strany dverí zasunutý a pootočený kľúč," dodáva D. Gregor.

Foto: Assa Abloy

Podobné články