Chladničky sa najviac kazia v lete. Čo robiť, aby ste sa tomu vyhli?

21.07.2015, Mirka Ryšková | Žena, deti, rodina, zdravie

V letných mesiacoch zaznamenávajú predajne elektrospotrebičov zvýšený nárast predaja chladničiek. Tie sa totiž v lete kazia najviac a jedným z hlavných dôvodov je nedostatočná ventilácia.

Okay-chladnicka-1-X.jpgLeto je obdobím, keď chladnička najčastejšie vypovie službu, potvrdzujú štatistiky predajcov elektroniky. Chladničky totiž potrebujú na svoj výkon prúdenie vzduchu, no ak sú umiestnené v rohu miestnosti a prirazené natesno k stene, začínajú sa prehrievať. A nielen v horúčavách. "Často sa stane, že chladnička sa počas vysokých teplôt prehreje a pokazí. Je to zapríčinené predovšetkým nedostatočne zabezpečenou ventiláciou. Dopyt po chladničkách sa v lete zvyšuje o 200 percent," potvrdzuje Martin Gergély, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti Okay Slovakia.

Chladnička by mala podľa neho stáť aspoň 15 centimetrov od steny, aby mala priestor "dýchať", inak sa prehrieva. Voľný priestor musí dostať aj výparník, ktorý je na zadnej stene vnútra chladničky. Ak k nemu dáte príliš rozmerné potraviny, zabránite prúdeniu studeného vzduchu. Pri inštalácii chladničky je potrebné k jej hĺbke pripočítať päť centimetrov a na každý bok dva centimetre. Iba zachovaním týchto medzier možno zabezpečiť potrebnú cirkuláciu vzduchu.

Príčiny porúch chladničky však môžu byť aj ďalšie: sezónnym naplnením sa pokazí kompresor, užívateľ nemá nastavený správny výkon alebo ju jednoducho zabudol vyčistiť. Plné chladničky, najmä počas sezónneho naplnenia, sa občas môžu samé pootvoriť, čo vedie nielen k plytvaniu elektrinou, ale najmä k nedostatočnému chladeniu obsahu.


Ako si vybrať novú chladničku?

Aby chladnička správne pracovala a vydržala dlho, pred samotným výberom by ste mali zvážiť účel jej používania a počet ľudí v domácnosti, ktorým bude slúžiť. Všeobecne sa udáva norma 50 litrov vnútorného objemu chladničky a 25 litrov mrazničky na jedného člena domácnosti.

Potom sa treba rozhodnúť, či chcete chladničku voľne stojacu alebo vstavanú. Prednosťou voľne stojacej je to, že jej umiestnenie môžete kedykoľvek a akokoľvek zmeniť.

"Zákazníci majú stále v obľube kombinované chladničky so samostatnou mrazničkou. Dvojčlennej domácnosti takýto typ úplne stačí. Pri kombinovanej chladničke si dajte pozor na to, či má dva termostaty. Ak áno, môžete teplotu v chladiacej a mraziacej časti nastavovať osobitne a prispôsobiť tak spotrebič svojim potrebám," vysvetľuje M. Gergély.

Pri nových chladničkách sa zákazníci často ponosujú na pískanie a myslia si, že majú poškodený kus. Ide však len o sprievodný proces zábehu novej chladničky, ktorý po pár dňoch pominie.


Zopár zaujímavostí o chladničkách

  • Energetická trieda je dôležitá. Spotreba chladničky predstavuje v priemernej domácnosti zhruba 12 percent z účtov za energie.
  • V 20. rokoch minulého storočia stála v Amerike chladnička 600 dolárov. Dnes by stála v prepočte 7-tisíc USD, keby sme brali do úvahy infláciu a reálne mzdy namiesto nominálnych.
  • Oikofóbia je strach z chladničiek.
  • Priemerná chladnička sa dožije 14 rokov. Správne používanie môže predĺžiť jej životnosť až trojnásobne.
  • Kúpiť si môžete aj chladničku v tvare Fiatu 500. Horšie je, že stojí toľko, čo dve bežné autá.
  • Istý ruský dizajnér vytvoril koncept biochladničky. Jedlo v nej má chladiť zelený sliz.
  • Magnety na chladničke vás môžu dostať do Guinnessovej knihy rekordov. Musíte ich však nazbierať vyše 32-tis.
  • Albert Einstein navrhol chladničku poháňanú plynom z alkoholu. Patentovali ju v roku 1926, no nebola vyrobená.

Okay-chladnicka-2-X.jpg   Okay-chladnicka-3-X.jpg

Foto: Okay Slovakia

Podobné články