Zvinovací meter je pomocníkom domáceho majstra aj profíka

22.05.2014, ABC-bývanie.sk | Otázky a odpovede

Zvinovací meter potrebuje každý remeselník, stavbár či domáci majster. A nie je to žiadna drobnosť, ako by ste sa mohli nazdávať. Že musí byť presný, to je jasné. Čím ďalším sa dá ešte vylepšiť?

Často pracujem na stavbách. Podľa čoho by som si mal vybrať zvinovací meter? Musí byť presný, pri mojej práci si totiž nemôžem dovoliť nepresnosti.
Ján P., Terchová

Odpovedá Marian Polešák, Stanley Black & Decker

 Zvinovací meter nie je až taká maličkosť, ako si môže kdekto myslieť. Je to hotová veda! Ak meriate sami, oceníte dlhšie vysunutie bez zalomenia lišty. Kvalitné zvinovacie metre sa dokážu vysunúť na dĺžku štyroch metrov.

Zvinovací meter sa používa neraz v náročných podmienkach, preto pri jeho výbere treba hľadať taký, čo je potiahnutý plastom Mylar. Ten poskytuje desaťkrát väčšiu ochranu proti odrieraniu ako bežne používaný lak. Najkvalitnejšie zvinovacie metre majú dodatočnú ochranu BladeArmor. Je to termoplastový poťah na začiatočných 15 centimetroch pásky, ktoré sú najviac namáhanou časťou.

Dôležitým faktorom určujúcim kvalitu zvinovacieho metra je pohyblivosť koncového háčika. Práve ten zabezpečuje presnosť merania. Pevný nitový spoj koncového háčika s páskou je konštruovaný tak, aby umožnil pohyb kompenzujúci hrúbku háčika. Môžete tak merať presne aj vnútorné rozmery. Niektoré modely majú na koncovom háčiku vodidlo na značenie ceruzkou alebo hrot na vyznačenie kruhu. Niektoré kvalitné modely majú navyše háčik umožňujúci zachytiť pásku tromi spôsobmi – na hornej, spodnej aj na bočnej strane.

 

Už 170 rokov značka Stanley zhotovuje ručné náradie pre každého, kto chce prvotriednu kvalitu, výnimočný dizajn a prijateľnú cenu. Z výrobcu v malej dielničke sa stala svetová jednotka – firma Stanley, ktorá ako prvá priniesla viacero revolučných noviniek. Či už je to remeselnícky nôž s výmennou čepeľou alebo univerzálne demolačné kladivá. V roku 2010 sa Stanley zlúčil so značkou Black & Decker vznikla spoločnosť Stanley Black & Decker.

Foto: Stanley Black & Decker