Na Slovensku sa dnes začína Týždeň zelených budov

23.09.2019, ABC-bývanie.sk | Budovy

Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council, SKGBC) už deviatykrát organizuje Týždeň zelených budov v SR. Aj tento rok sa koná súbežne so Svetovým týždňom zelených budov (World Green Building Week).

Týždeň zelených budov je celosvetová kampaň zameraná na propagáciu trvalej udržateľnosti, ochranu životného prostredia, ekologického spôsobu života a zdravého bývania. Podujatia v rámci Týždňa zelených budov na Slovensku sa budú konať oddnes do nedele 29. septembra v Bratislave. Hlavným mottom tohtoročnej kampane je Spoločným úsilím za ekologické, zdravé a klimaticky odolné prostredie pre všetkých.

3b-architecture-740399_19200-1-X.jpg


Moderné technológie aj v stavebníctve

Cieľom kampane je v čo najväčšej miere podporiť nové postupy a spôsoby so zameraním na zníženie emisií uhlíka (CO₂), ktoré produkujú budovy. Najnovšie prieskumy dokazujú, že domy a stavby sú zodpovedné za 39 percent svetových energetických emisií uhlíka. Z toho 11 perc. sa uvoľňuje počas výstavby a 28 perc. predstavuje prevádzkovú fázu, vykurovanie či chladenie.

Podľa organizátorov by sa mali stavebné firmy zamerať na moderné a energeticky účinné technológie, akými sú izolácia budov, použitie tepelných čerpadiel či šetrných svetelných zdrojov. Rovnako za dôležité považujú aj správanie samotného spotrebiteľa či prevádzkovateľa budovy, ktorí môžu tiež významne ovplyvniť spotrebu energie. Usporiadatelia Týždňa zelených budov vyzývajú celý dodávateľský reťazec v stavebníctve, aby dekarbonizoval.


Zdravé bývanie

Ako hovorí výkonná riaditeľka SKGBC Hana Ovesná, zdravé vnútorné prostredie v budovách a pohoda v interiéri je prioritou na zabezpečenie plnohodnotného prostredia, v ktorom ľudia pracujú, vzdelávajú sa a žijú.

"Našou úlohou, a to nielen počas Týždňa zelených budov, je upriamiť pozornosť na požiadavky zdravého bývania a na projekty, ktoré parametre zelenej budovy spĺňajú,“ uvádza. Do kampane sa okrem odbornej verejnosti zapoja aj študenti stredných škôl, ktorí sa rozhodujú o budúcom vzdelaní či povolaní. „Popri informáciách o udržateľnosti vo výstavbe im predstavíme progresívnych zamestnávateľov a takisto členov našej spoločnosti," dopĺňa H. Ovesná.

SKGBC pripravila počas Týždňa zelených budov atraktívny program pre odbornú i laickú verejnosť a najmä zaujímavé podujatie pre študentov stredných škôl Green Day.


Program týždňa na Slovensku

Týždeň zelených budov sa začne v pondelok 23. septembra 2019 slávnostným otvorením za účasti predstaviteľov mestského zastupiteľstva v Bratislave, členských organizácií SKGBC, obchodných komôr, záujmových združení a organizácií, ktoré sa venujú udržateľnosti, obnove a ochrane životného prostredia.

SKGBC je tiež odborným garantom konferencie HR2019 Kde hľadať a ako udržať pracovnú silu. V utorok 24. septembra na nej tému Wellbeing alebo nové trendy v kanceláriách odprezentuje Marek Kremeň a Martin Stohl, členovia predstavenstva SKGBC.

V stredu 25. septembra sa počas Business raňajok bude diskutovať na tému Ako budeme bývať v budúcnosti? Na otázky týkajúce sa demografie a urbanizmu v Bratislave odpovie Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Súčasťou Business raňajok bude panelová diskusia pod vedením Vladimíra Vondráka na tému Nové trendy na rezidenčnom trhu.

Záver týždňa bude v piatok 27. septembra tradične venovaný študentom stredných škôl a tzv. Zelenému dňu, Green day. Cieľom tohto podujatia je zvýšiť povedomie verejnosti o ochrane životného prostredia a motivovať ľudí k aktívnemu zapájaniu sa do činností, ktoré s ochranou životného prostredia a udržateľnosti súvisia. SKGBC zabezpečila pre študentov na piatok 27. septembra od 9.00 h do 13.00 h zaujímavé prednášky na rozmanité témy.

Súčasťou programu bude predstavenie vzdelávacieho projektu a súťaže pre stredoškolákov Ambasádori udržateľnosti. Základné Princípy Elektromobility spolu s praktickou ukážkou fungovania elektromobilu a elektronabíjačky budú spestrením programu.

SCCD (Slovak Centre for Communication and Development) uvedie divadelné predstavenie Dobré miesto pre život, v ktorom študentom zábavnou a interaktívnou formou predstaví obsiahlu a závažnú tému globálneho bývania. Mladým ľuďom priblíži terminológiu v rámci témy udržateľného bývania prostredníctvom dôverne známych životných situácií.
Aj tento rok budú pre študentov pripravené informačné stánky – WWFPanda Organisation, SCCD, ZSE - elektronabíjačka, Autopolis - elektromobil Hyundai, Daphne a Naturpack s ponukou zaujímavých aktivít.

Podujatím bude sprevádzať Ladislav Miko, alias Zlý Zajo. Vďaka našim podporovateľom z radov súkromného sektora má SKGBC pre tri zúčastnené stredné školy pripravené atraktívne ceny:

  1. Klimatizácia počítačovej miestnosti od spoločnosti Climaport, s.r.o.
  2. Desať senzorov na meranie kvality ovzdušia vo vnútornom prostredí od HB Reavis, a.s.
  3. Exkurzia do Energolandu s dopravou od Slovenských elektrární, a.s.

Foto: Pixabay

Podobné články