Penta už otvorila v Bratislave kancelársku budovu Rosum

03.02.2017, Gabriel Tóth | Budovy

Do kancelárskej budovy Rosum, ktorú v Bratislave oficiálne otvorili začiatkom tohto roku, sa začali sťahovať prví nájomcovia. Investorom administratívneho projektu je spoločnosť Penta Investments.

Rosum prináša na realitný trh vyše 22-tisíc m² prenajímateľných kancelárskych priestorov vo vysokom kvalitatívnom a environmentálnom štandarde. Okrem administratívnych priestorov je v komplexe Rosum aj retailová časť pre obchody a služby. Celkové stavebné náklady boli takmer 28 miliónov eur.

Penta-Rosum-1-X.jpg


Nový koncept projektu

Medzi prvých nájomcov patrí mediálna firma News & Media Holding či farmaceutická spoločnosť Teva Pharmaceuticals. "Máme dohody už s desiatimi nájomcami, ktorí obsadia dovedna viac ako 60 percent budovy. Pri dnešnej konkurencii nových kancelárskych projektov v Bratislave to považujeme za výborný stav, ktorý potvrdzuje výnimočnosť tejto lokality a projektu," hovorí Ján Bryndza, šéf prenájmov v Pente Investments. "Aktuálne máme otvorených viacero rokovaní s potenciálnymi nájomcami, a tak predpokladáme, že Rosum bude plne obsadený ešte v roku 2017," dodáva.

Komplex na rohu bratislavských ulíc Ružinovská a Bajkalská prešiel v posledných rokoch viacerými zmenami. Z pôvodne rezidenčného projektu sa transformoval na kancelársky, pričom do oblasti prináša aj ďalšiu občiansku vybavenosť a nové verejné priestory. V súlade s pripravovaným plánom zóny a zámerom mestskej časti Bratislava- Ružinov klesol počet objektov z troch na dva, ich výška sa z plánovaných 30 nadzemných podlaží znížila na terajších 11.

Penta-Rosum-4-X.jpg


Uchádzajú sa o certifikát LEED

"Oceňujem, že projekt má za sebou zníženie podlaží a zmenu účelu. To požadovali aj obyvatelia na verejnej prezentácii pôvodného projektu. Zároveň som rád, že nám investor pomohol pri rekonštrukcii parku Andreja Hlinku, z ktorého sa po 30 rokoch opäť stal kvalitný verejný priestor. Od ľudí mám aj pozitívnu reakciu na cyklochodník v okolí projektu," poznamenáva ružinovský starosta Dušan Pekár.

Kancelárske priestory sú v dvoch vežiach – severnej a južnej, ktoré konštrukčne spája integrovaný parkovací dom na nižších podlažiach so 470 parkovacími miestami. Na jeho streche nájomcovia ocenia priestrannú terasu s množstvom zelených prvkov, ktorú budú môcť využívať na neformálne stretnutia či relax. Trvalá udržateľnosť budovy je taktiež významným faktorom pre nájomcov, preto bude certifikovaná podľa medzinárodne uznávaného systému LEED, minimálne na úrovni Gold Level.

Penta-Rosum-5-X.jpg

Penta-Rosum-3-X.jpg


Dôraz na verejné priestory

Architektom projektu Rosum je architektonický tím projekčnej kancelárie Helika, na príprave projektu sa podieľa aj špecialista na verejné priestory Igor Marko z ateliéru Marko & Placemakers. Ten bude garantom využitia okolia budovy ako funkčného verejného priestoru určeného nielen pre nájomcov a ich zamestnancov, ale pre všetkých obyvateľov mestskej časti. Jedným zo zhotoviteľov stavby bol Váhostav - SK.

"Ambíciou je, aby sa administratívny komplex stal integrálnou súčasťou celkovej koncepcie mestskej časti Ružinov. K architektonicky netradičnému konceptu nás priviedla snaha vytvoriť komfortné pracovné prostredie s flexibilnými kancelárskymi plochami a možnosťou využívať externé či interné priestory na ďalšie mimopracovné aktivity. Výnimočnou je v tomto ohľade zelená záhrada na streche, ktorá bude skvelým miestom na relax či stretávanie," hovorí Rostislav Novák, riaditeľ pre komerčné projekty v Pente Investments.

Súčasťou komplexu Rosum je úprava cestnej infraštruktúry tak, aby zodpovedala nárokom na dopravné zaťaženie, a vybudovanie cyklotrasy a jej napojenie na cyklochodník na Trenčianskej ulici. Penta sa ako investor aktívne zúčastňuje aj na projekte revitalizácie neďalekého parku Andreja Hlinku.

Penta-Rosum-2-X.jpg

Foto a vizualizácie: Penta Investments

Podobné články