Rozbieha sa séria podujatí v rámci Týždňa zelených budov 2023

18.09.2023, Henrieta Kiššová | Budovy

Začína sa Týždeň zelených budov 2023. Na podujatiach sa bude hovoriť o uhlíkovej neutralite, modularite a životnom cykle budov, ale aj o EU Taxonómii, ESG a zelenom financovaní v stavebníctve.

Cesta k uhlíkovej neutralite, modularita a životný cyklus budov, ale aj taxonómia Európskej únie, ESG a zelené financovanie v stavebníctve – také sú hlavné témy podujatí, ktoré pripravuje Slovenská rada pre zelené budovy (Slovak Green Building Council, SKGBC) v rámci Týždňa zelených budov 2023. Akcie venované udržateľnej výstavbe organizuje rada už tradične posledné dva septembrové týždne.

Zelene-budovy-1-X.jpg

Tento rok ide už o 13. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.


Uhlíková neutralita aj v stavebníctve

Témy ako uhlíková neutralita, modularita alebo ESG (Environmental, Social and Governance) rezonujú čoraz viac aj v stavebníctve. ESG faktory zohľadňujú, ako firmy zvládajú svoje environmentálne a sociálne účinky svojho podnikania a ako sú riadené vzhľadom na transparentnosť a etiku. S tým súvisí aj zelené financovanie týkajúce sa najmä infraštruktúry a zelených budov, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na úsporu energie, využívanie obnoviteľných zdrojov, zníženie emisií a minimalizáciu environmentálneho zaťaženia.

"Budovy sú značným prispievateľov k produkovaniu skleníkových plynov. Preto je žiaduce počas celého životného cyklu používať nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie. Využitie prefabrikovaných prvkov a modularita je moderný spôsob výstavby, ktorý dokáže významne eliminovať emisie, najmä ak sa využijú aj ekologické materiály, napríklad drevo," hovorí Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.


Komunikácia o udržateľnosti

Akcie v rámci týždňa zelených budov SKGBC využíva na aktívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, a to najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.

Týždeň zelených budov 2023 a sériu podujatí organizuje SKGBC s podporou svojich generálnych partnerov J&T Real Estate, Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi akcií sú Kaufland a YIT Slovakia, partnermi jednotlivých podujatí sú Baumit, BMI Group, CTP Slovakia, ČSOB banka, HB Reavis, Koor, Rehau, Prvá stavebná sporiteľňa, Rehau, Siemens, Zumtobel Group a Wienerberger.


Zoznam podujatí

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články