ClimaGuard nrG od Guardianu: sklo s pozoruhodnou tepelnou izoláciou

27.09.2012, Martina Goffová | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Guardian, americký výrobca plochého skla, predstavuje na trhu v SR špičkové izolačné sklá ClimaGuard nrG s pozoruhodnou tepelnou izoláciou a zároveň s vysokou svetelnou priepustnosťou.

Firma tak reaguje na potreby dnešného stavebníctva, v popredí ktorých stojí problematika rastúcich nákladov na energie, trvalo udržateľného hospodárenia s prírodnými zdrojmi a obmedzenie produkcie škodlivých emisií oxidu uhličitého.

V porovnaní s inými stavebnými materiálmi ponúkajú súčasné špičkové sklá vynikajúcu tepelnú izoláciu a zároveň vysokú mieru transparentnosti. Tato architektonická výhoda ponúka takmer neobmedzené tvorivé možnosti pri projektovaní budov. Izolačné trojsklá z veľmi číreho skla float ExtraClear a sklá s pokovaním ClimaGuard nrG zabezpečujú neutrálny vzhľad a priehľadnosť zasklení porovnateľné s bežnými dvojsklami.

ClimaGuard nrG ponúka rovnováhu medzi nízkou hodnotou priestupnosti tepla (Ug od 0,6 W/(m2K)), vysokou priepustnosťou svetla a tepelnými ziskami zo slnečného žiarenia (o 27 percent vyššími ako klasické trojská). Špičková tepelná izolácia minimalizuje nepríjemné prúdenie vzduchu v interiéri pod vplyvom rozdielnych teplôt a udržiava tak tepelnú pohodu aj pri pobyte v blízkosti okna; obmedzuje kondenzáciu a zrážanie vody na vnútornej tabuli izolačného skla.

Izolačné trojsklá s pokovaním ClimaGuard nrG sú vhodným riešením pre nízkoenergetické budovy a pasívne obytné domy. Získali aj certifikáciu Wolfganga Feista z nemeckého inštitútu Passivhaus ako Komponenty pre pasívne domy. V porovnaní so špeciálnymi ultračírymi sklami je možné s použitím úsporného plaveného skla ExtraClear ako štandardného stavebného materiálu dosiahnuť výborné funkčné parametre. Produkt je dostupný aj v tvrdenej verzii.

Guardian je globálny výrobca plochého skla, hotových výrobkov zo skla, izolácií zo sklených vlákien a ďalších stavebných materiálov pre komerčné a rezidenčné stavby. Vedenie firmy sídli v Auburn Hills v štáte Michigan (USA). Súčasťou spoločnosti je aj SRG Global Inc., ktorá je jedným z najväčších globálnych dodávateľov lakovaných a pochrómovaných plastových dielcov pre automobilový priemysel. Vďaka vlastnému výskumu udáva Guardian inovačné trendy v technológii nanášania tenkých povlakov z ušľachtilých kovov na sklo magnetronovou metódou a v ďalších vyspelých technológiách. Guardian spolu s dcérskymi spoločnosťami a pobočkami zamestnáva 18-tisíc osôb vo výrobných podnikoch v Severnej Amerike, Európe, Južnej Amerike, Ázii, Afrike a na Blízkom a Strednom východe.

Foto: Guardian