Henkel: nové prísady pre vysokovýkonné bioplasty

05.11.2011, Henkel | Materiály, technológie, konštrukcie

V dôsledku ubúdajúcich fosílnych zásob sa priemysel čoraz viac zaujíma o bioplasty. Tie však oproti konvenčným vysokovýkonným plastom majú svoje obmedzenia, o.i. najmä stabilnosť a pevnosť.

Firme Henkel sa v spolupráci so spoločnosťou Tecnaro podarilo vyvinúť nové vysokovýkonné polyamidové aditívum (prísadu) na báze obnoviteľných surovín, ktoré môže podstatne zlepšiť výkonnosť bioplastov.

Používanie plastových komponentov vyrobených z obnoviteľných zdrojov sa považuje za správny prístup do budúcnosti v odvetví plastov. Z pohľadu ekológie sú bioplasty oveľa šetrnejšie ako klasické plasty vyrábané z ropy.

Väčšiu rôznorodosť využitia bioplastov sprevádzajú rastúce očakávania voči kvalite a vlastnostiam počas spracovania. V spolupráci so spoločnosťou Tecnaro – odborníkom na kompozity a biopolyméry, vyvinul Henkel nové polyamidové aditíva, ktoré zvyšujú výkonnosť bioplastov.

Aditíva značky Macromelt sú ideálne na výrobu priemyselných plastov, keďže obsahujú vysoký podiel prírodných surovín. Túto aplikáciu umožnilo používanie dimerizovaných mastných kyselín na báze prírodných olejov (napr. repkového a borovicového oleja).

Popri všeobecnom zvyšovaní podielu biozložiek majú nové aditíva zároveň pozitívny účinok aj na výkonnostný profil bioplastov. Odolnosť voči nárazom a priľnavosť k vláknam sa vďaka týmto aditívam výrazne zlepšili.

V závislosti od zloženia plastov majú aditíva schopnosť znížiť teplotu spracovania, v niektorých prípadoch podstatne. Znižuje sa tým pnutie používaných vlákien, čo má pozitívny vplyv na stabilnosť a vzhľad.

Ďalším vývojom polyamidovej technológie Macromelt firma Henkel pomáha zlepšovať kvalitu a použiteľnosť bioplastov a pripravuje cestu na ich ďalšie využívanie v náročných aplikáciách.

Tecnaro je so svojimi produktovými radmi Arboform, Arboblend, Arbofill a Arboflex jednou z vedúcich spoločností sveta v odvetví biopolymérov. Vďaka dlhoročnej úspešnej spolupráci Henkel - Tecnaro už dnes na mieru šité biopolyméry a kompozity, obsahujúce aditíva Macromelt, rozširujú široký sortiment biomateriálov od spoločnosti Tecnaro GmbH.

Podobné články