Kniha Podhľadové systémy Rigips: pomôcka projektanta aj architekta

03.06.2012, Rigips, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Divízia Rigips spoločnosti Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., vydala publikáciu Podhľadové systémy Rigips, ktorá sa určite stane užitočnou pomôckou pre projektantov a architektov.

Publikácia obsahuje všetky potrebné informácie o produktoch Rigips, pričom riešenia firmy sú doplnené referenčnými a štýlovými snímkami:

"Veľmi nápomocné sú určite aj prehľadné selektory, v ktorých si špecialisti nájdu riešenia pre jednotlivé segmenty trhu (školstvo, kancelárie, nemocnice a pod.). V publikácii sú aj selektory požiarnej odolnosti, odolnosti voči nárazu, voči vlhkosti atď. Na posledných stranách si čitatelia nájdu technické detaily napojení podhľadov a rozličných neštandardných riešení," vysvetľuje Roman Pozdech, produktový manažér Rigips.

Kniha je určená najmä projektantom a architektom, užitočná však môže byť aj pre realizačné firmy a investorov. Publikáciu možno získať v tlačenej podobe od obchodno-technických poradcov Rigipsu alebo sa dá stiahnuť v elektronickej podobe po registrácii priamo z webu www.rigips.sk.
 

Možnosť tvarovania stropu je takmer neobmedzená

Dôvodov, prečo si zriadiť podhľad, je podľa R. Pozdecha niekoľko: "Strop je zvyčajne najväčšou a najviac viditeľnou plochou miestnosti. Preto je veľmi dôležité, aby dobre zapôsobil a zvýraznil celkový vzhľad interiéru," poznamenáva.

Aby Rigips poskytol dokonalosť vo svojich podhľadových systémoch, zameriava sa na niekoľko dôležitých aspektov. Ide predovšetkým o estetiku v zmysle dekorácie nosného stropu a formovania výzoru miestností.

Na to slúži široká škála rozmanitých, esteticky opracovaných textúr a vzorov. Možnosť tvarovania stropu pomocou sadry je takmer neobmedzená, najmä pokiaľ ide o monolitické stropy. Podhľady možno navyše ozvláštniť doplnkami v podobe svetiel, detektorov a pod.

Značnou výhodou sadry je jej nehorľavosť. V prípade požiaru môže dokonca pôsobiť aj ako hasiace médium, keďže obsahuje až 20 percent kryštalizovanej vody. Všetky produkty boli testované podľa normy EN 135011:2007 a väčšina z nich zodpovedá v oblasti horľavosti triede A2 Euro.
 

Výborné akustické vlastnosti

Vďaka svojim vynikajúcim akustickým vlastnostiam môžu sadrokartónové podhľady chrániť pred hlukom, a to zvnútra i zvonka miestnosti. Poskytujú aj klimatické pohodlie, keďže majú schopnosť pohlcovania a vrátenia vlhkosti a následne zlepšujú klimatické a zdravotné podmienky v okolí.

Pozoruhodná je i vysoká odolnosť voči vlhkosti a nárazu, ako aj dlhá životnosť. Sadrokartónové stropné podhľady sú mechanicky odolné, majú stálu veľkosť a tvar a neohýbajú sa.

Sadra neprodukuje žiaden prach a neobsahuje ani nebezpečné vlákna či ďalšie zlúčeniny, preto zabezpečuje vyššiu mieru čistoty a hygieny. Je bezpečná i pri montážnych prácach a počas užívania. Vysoká hustota zamedzuje prepúšťaniu vzduchu, preto stropné podhľady zostávajú dlho čisté a dajú sa ľahko umývať.

Podhľady Rigips chránia navyše životné prostredie tým, že sú vyrobené z prírodného sadrovca a papiera, ktoré sa dajú kompletne a opakovane recyklovať.

Foto: Rigips

Podobné články