Betón v interiéri je horúcim trendom vo výstavbe a v architektúre

02.12.2017, Natália Petkáčová | Materiály, technológie, konštrukcie

Je jedno, či rekonštruujete niečo staršie alebo staviate úplne nové. Skôr či neskôr budete riešiť, akú stierku či obklad si vybrať. Hitom sú dnes stierky a obklady z betónu, pretože dobre vyzerajú a majú výborné vlastnosti.

Povrchová úprava stien – omietka – sa volí najmä podľa toho, z čoho sú steny zhotovené. Omietky sa dajú aplikovať na tehly, kameň, pórobetón, betón, sadrokartón aj drevotriesku. "Pri výbere omietky treba myslieť nielen na estetiku, ktorá je, isteže, dôležitá, pretože na steny sa budete pozerať stále. Zabúdať by ste však nemali ani na jej ďalšie vlastnosti, ako je tepelná či zvuková izolácia, ohňovzdornosť, protifungicídna funkcia či odolnosť voči mechanickému poškodeniu," hovorí Miky Kasza zo spoločnosti Renit beton.

Beton-stierka-1-X.jpg


Materiál budúcnosti

Mnohí si betón spájame najmä s hrubou stavbou alebo výstavbou sídlisk. Preto istý čas trvalo, kým sa aj na Slovensku ujal svetový trend, ktorý kladie do popredia unikátny materiál – pohľadový betón. Interiérom aj exteriérom dodáva jedinečný moderný look, pôsobí chladne a zároveň hrejivo, vydrží takmer všetko, je nenáročný na údržbu, môže mať nekonečne veľa farebných odtieňov, je stopercentne prírodný a recyklovateľný. Zároveň šetrí ďalšie náklady, keďže napríklad betónová stierka si nevyžaduje žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu, netreba ju omietať, robiť na ňu maľovku, lepiť tapetu. Sama osebe vyzerá unikátne.

Cementová betónová stierka je ideálna na steny, pretože bude aj po rokoch dobre vyzerať. Mikrocementovú stierku zas odporúča na podlahy, fasádu, ale aj do sprchy, sauny alebo bazéna. "Betón má unikátne vlastnosti, je charakteristický aj tým, že má vysokú odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti. Taktiež je ohňovzdorný, veľmi pevný a nenáročný na údržbu. Všetky tieto vlastnosti z neho robia materiál ideálny nielen na fasády budov, ale svojský nádych, neopakovateľnosť a originálnosť vnáša aj do interiérov," poznamenáva M. Kasza.


Prejavte vlastný štýl

Ďalšou z trendových možností finálnej úpravy stien alebo podláh sú betónové obklady. Dajú sa použiť horizontálne aj vertikálne, ich inštalácia je hotová raz-dva a v kombinácii s drevom, kovom či so sklom vytvárajú pozoruhodný interiér s vlastným štýlom a dušou.

"Obklady z pohľadového betónu sa stali neoddeliteľnou súčasťou modernej architektúry a sú veľmi žiadané do moderných stavieb s veľkými otvorenými priestormi či do kancelárskych miestností. Dobre vyzerať však môžu v akomkoľvek priestore, pokiaľ sú zhotovené kvalitne a vyberané s vkusom. Predstavujú vhodný dekoratívny prvok na dotvorenie interiéru aj exteriéru a navyše majú veľmi dobré vlastnosti, ľahko sa udržiavajú, sú odolné voči poškriabaniu či oderu," pokračuje M. Kasza.


Vy si vyberte, prácu nechajte na iných

Ak vytvárate nový priestor, výber stierky či obkladu je výhradne na vás. Vy viete, čo sa vám páči, čo vás vystihuje, vy na svoje steny budete denne hľadieť, každý deň budete chodiť po svojej podlahe. Samozrejme, poradiť sa pri výbere s odborníkmi je užitočné. Najmä však na nich treba ponechať samotnú realizáciu, pretože v tejto fáze výstavby či prestavby si nemôžete dovoliť omyly a stúpiť vedľa.

"Iba ľudia, ktorí s vybraným materiálom robia roky, majú dostatok skúseností na to, aby ich práca vo finále dobre vyzerala a dobre slúžila. Treba si uvedomiť, že stierky a obklady nemeníte každý deň, naopak, majú v dobrom stave slúžiť roky, možno aj desaťročia. Investícia do nich je investíciou do dlhodobo kvalitného a príjemného bývania," uzatvára odborník.

Foto: Renit beton

Podobné články