Biely vláknocementový obklad Equitone: nové možnosti fasád

30.06.2019, Silvia Biňovská | Materiály, technológie, konštrukcie

Spoločnosť Equitone rozširuje ponuku o nový odtieň fasádneho vláknocementového obkladu Equitone [natura]. Architekti tak majú ďalšie možnosti v riešení fasád rezidenčných či komerčných stavieb.

"Vzhľadom na to, že chceme byť inovatívni a aktívne reagovať na požiadavky a potreby trhu, snažíme sa neustále naše materiály zdokonaľovať. Aktuálne rozširujeme farebnú škálu materiálov a prichádzame s novým farebným odtieňom fasádnej dosky Equitone [natura]. Portfólio dosiek dopĺňame o bielu farbu, ktorá je na trhu veľmi žiadaná," hovorí Juraj Palamarčuk, projektový manažér Equitone pre Slovenskú republiku.

Equitone-dosky-1-X.jpg

 Dosky Equitone [natura] na obytnej budove v Španielsku


 

Subtílne, no odolné fasádne dosky

Equitone [natura] je do hmoty prefarbený fasádny materiál. Každá doska je pozoruhodná, s jemne, ale jasne viditeľnou štruktúrou vláknocementového materiálu. Dosky majú hladký, matný povrch a napriek tomu, že sú subtílne a ľahké, veľmi dobre odolávajú poveternostným vplyvom. Sú farebne stále, mrazuvzdorné, odolné proti pliesniam a živým organizmom, s triedou reakcie na oheň A2-s1,d0. Zvyšujú zvukovú izoláciu a požiarnu bezpečnosť opláštenia.

Equitone-dosky-3-X.jpg


Rozmanitá farebná škála

Materiál sa dodáva vo veľkých formátoch a možno ho upraviť do ľubovoľného tvaru a veľkosti buď vo výrobe, alebo priamo na mieste realizácie. "Dosky sú k dispozícii v hrúbke osem a 12 milimetrov. Nezáleží na tom, aký dizajn si zvolíte, charakter do hmoty prefarbených dosiek Equitone zaručí ostré jednoliate detaily. Panely Equitone [natura] ponúkame v rozmanitej farebnej škále. V ponuke máme 16 základných a desať doplnkových farieb, pričom aktuálne pridávame nový, biely odtieň. Architektom sa tak otvárajú nové kreatívne možnosti v stvárňovaní budov," pokračuje J. Palamarčuk.

Equitone-dosky-4-X.jpg

 Dosky Equitone [natura] s jasne viditeľnou štruktúrou vláknocementového materiálu


 

Jednoduché čistenie fasády

Fasádne panely Equitone [natura] sa uplatnia pri realizácii moderných fasád, ale aj pri rekonštrukciách starších budov. Originálnu úpravu vybraných častí fasády možno docieliť ich kombinovaním s inými materiálmi, napríklad s omietkou. Fasádny obklad si vyžaduje minimálnu údržbu a dlhodobo si zachováva svoj pôvodný vzhľad. Údržba a čistenie fasády je jednoduché, v prípade potreby sa to robí svojpomocne.

Equitone-dosky-6-X.jpg

Equitone-dosky-7-X.jpg

 Rozšírenie rodinného domu s využitím vláknocementových dosiek Equitone [natura]


 

Fasádny obklad zn. Equitone

Veľkoformátové fasádne dosky Equitone sa zhotovujú z tradičného materiálu – vláknocementu, vyrábajú sa v Nemecku a Belgicku. Na fasádach možno vďaka nim vytvárať rozličné vzory a štruktúry, robia sa vo veľkosti 3 100 x 1 250 mm alebo 2 500 x 1 250 mm. Napriek subtílnosti dosiek ide o veľmi pevný materiál, ktorý vyniká vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, vplyvu poveternostných podmienok a degradujúcim účinkom UV žiarenia. Dosky sú nehorľavé, stálofarebné a recyklovateľné, pričom výrobca deklaruje ich dlhú životnosť. Britský výskumný ústav BRE potvrdil, že životnosť vláknocementovej odvetranej fasády je viac než 50 rokov.

Equitone-dosky-5-X.jpg

Foto: Equitone

Podobné články