Cestou proti izolácii seniorov a riziku demencie je aj architektúra

21.09.2021, Kristína Matúšek | Materiály, technológie, konštrukcie

Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.

Zvuky sa šíria ako tlakové vlny a spôsobujú vibrácie, ktoré v tele aktivujú reakciu vyvolávajúcu stres. Dochádza k tomu aj u mladých a zdravých ľudí, ale v prípade seniorov so zdravotnými problémami je účinok ešte väčší. Podľa odhadov sa počet ľudí trpiacich demenciou celosvetovo zvýši z 50 miliónov v roku 2018 na 152 mil. v roku 2050, čo predstavuje nárast o 204 percent.

Seniori-Ecophon-1-X.jpg

Najčastejšou príčinou demencie je Alzheimerova choroba, ktorou trpí až polovica osôb nad 85 rokov. Majú ťažkosti s vyjadrovaním, rozhodovaním a sú často dezorientovaní. Štúdia lekárskej univerzity Johna Hopkinsa potvrdila, že každých decibelov decibelov straty sluchu zvyšuje až o 27 perc. riziko, že sa u pacienta vyvinie demencia. Práve dnes je Svetový deň Alzheimerovej choroby.


Hluk duševne chorým pacientom škodí

Štúdia odhalila aj súvislosť medzi zmenami v správaní týchto pacientov a veľkým hlukom. Potvrdila tak dôležitosť vhodného akustického prostredia. "Hluk duševne chorým pacientom škodí. Predpokladom efektívneho liečenia duševných porúch je okrem iných opatrení aj zabezpečenie zvukového komfortu," potvrdzuje skúsenosti aj zo Slovenska MUDr. Elena Žigová, lekárka Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku.

Nadmerný hluk a zhon vyvolávajú v pacientoch pocit nebezpečenstva a spôsobujú úzkosť a únavu. Naopak, v pokojnom zvukovom prostredí majú pocit bezpečia a ľahšie môžu nadväzovať kontakt s okolím.


Kvalita života a sluch

Podľa vedkyne Nicole van Houtovej, ktorá so svojím tímom skúma práve túto problematiku, môže nadmerný hluk v pozadí vyvolávať u pacientov trpiacich demenciou znepokojenie, dokonca až agresivitu. "Akustika prostredia hrá kľúčovú rolu, nakoľko podľa výskumov má zo všetkých zmyslov práve sluch najväčší vplyv na kvalitu ich života," potvrdzuje odborník na akustické riešenia v spoločnosti Ecophon Peter Petraško.

Hluk nepriaznivo ovplyvňuje aj ľudí s poruchami pamäte. V rušivom zvukovom prostredí môžu byť vystrašení a nadobudnúť pocit, že niečo nie je v poriadku. Akustika by tak mala pre nich vytvoriť čo najznámejšie prostredie bez podivných zvukov.


Hluk prehlbuje sociálnu izoláciu seniorov

"U pacientov je problémom aj to, že vysoká hladina hluku v pozadí znižuje zrozumiteľnosť reči. Majú preto väčší problém porozumieť konverzácii a zapojiť sa. To môže viesť k sociálnej izolácii a osamelosti," pokračuje N. van Houtová. Týka sa to veľkého počtu seniorov, keďže až dve tretiny ľudí vo veku nad 80 rokov majú oslabený sluch.

Pomôcť môže úprava priestorovej akustiky. Akustické prvky s vysokou pohltivosťou inštalované v priestore zamedzia šíreniu nadbytočného hluku a trepotavej ozvene. Čas dozvuku sa tak skráti a výrazne sa zlepší zrozumiteľnosť reči.

"Najlepšie výsledky dosahuje akustický podhľad triedy A nainštalovaný na celej ploche stropu. Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako do priestoru dostať rozsiahlu plochu pohlcujúcu zvuk, ktorá poskytuje najvyšší stupeň absorpcie v celom frekvenčnom spektre," spresňuje P. Petraško.

Ideálnym riešením sú zavesené stropné podhľady. Na dosiahnutie optimálnych akustických podmienok by mal byť akustickým materiálom ošetrený aj minimálne jeden z každého páru protiľahlých stien. Pomôcť môžu aj protihlukové paravány.

Foto: Ecophon

Podobné články

 • Novinky v sortimente Durisol protihlukových tvaroviek

  Durisol-3-X.jpg

  V dnešných uponáhľaných časoch je čoraz viac ľudí vystavených hlukovej záťaži, aká môže viesť k viacerým zdravotným problémom. Práve preto sa sprísňujú nároky na ochranu pred hlukom a na kvalitu každodenného života.

 • Prvá pomoc pre stavbyvedúceho: digitalizácia a chytrý softvér

  PlanRadar-tablet-2-X.jpg

  Úloha stavbyvedúceho je kľúčová pri realizácii každej stavby – či už ide o menší alebo rozsiahly projekt, o segment bývania, kancelárií, obchodov alebo infraštruktúry. Zodpovedá za uskutočňovanie projektu a celkový postup výstavby.

 • Salzburg – priekopník v stavbách s drevobetónom v Rakúsku

  Durisol-Salzburg-2-X.jpg

  Prieskum, ktorý na základe žiadosti Zväzu rakúskych betonární (VÖB) nedávno uskutočnil rakúsky inštitút pre výskum verejnej mienky TQS Research & Consulting k stavebnému materiálu drevobetón, zistil pozoruhodné výsledky.

 • Hydraulická ruka: skvelý pomocník pri stavebných a montážnych prácach

  Hydraulicka-ruka-2-X.jpg

  Pri výstavbe rodinného domu či jeho rekonštrukcii má hydraulická ruka neoceniteľné využitie. Bez ohľadu na špecifické potreby pri zdvíhaní bremien sú hydraulické zariadenia pripravené váš stavebný projekt zjednodušiť a urýchliť. Na čo sa pri výbere zamerať?

 • Viete, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

  EPS-obaly-3-X.jpg

  Elektrospotrebiče patria všeobecne k najpraktickejším darčekom, ktoré sa rok čo rok objavujú pod vianočnými stromčekmi mnohých domácností. Radosť z nich môže byť síce neopísateľná, no minca má aj v tomto prípade dve strany.

 • Rolovacie mreže sa postarajú o ochranu príbytku aj obchodu

  Minirol-6-X.jpg

  Chcete skĺbiť dobrý výhľad a bezpečie? O dostatočnú ochranu pred vlámaním sa postarajú rolovacie mreže, ktoré zároveň umožnia sledovať dianie naokolo. Využitie nájdu nielen v priemyselnej a vo verejnej sfére ako ochranné mreže v nákupných centrách, svoje miesto budú mať i u vás doma.