Disperzné lepidlo – spoľahlivý pomocník v každej situácii

22.12.2023, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Asi sa nenájde nik, kto by aspoň raz nepoužil disperzné lepidlo. Je vhodné na lepenie papiera, dreva, textílií, keramiky a ďalších materiálov, čo ho predurčuje stať sa spoľahlivým pomocníkom pri rozmanitých remeselníckych či domácich projektoch.

Disperzné lepidlá sa často používajú pri výrobe a opravách nábytku, pri výrobe dekoratívnych a umeleckých predmetov a sú veľmi obľúbené aj medzi modelármi. V domácnostiach sa často používajú na drobné opravy či ukotvenie rozličných predmetov. Disperzné lepidlá sa vo veľkej miere používajú aj v stavebníctve.

Murexin-lepidlo-1-X.jpg


Je univerzálnosť výhoda či obmedzenie?

Disperzné lepidlá sú obľúbené hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to ich všestranné použitie, ale tiež jednoduchá aplikácia, výhodná cenová úroveň, ľahké čistenie či nízka toxicita. Disperzné lepidlá patria medzi univerzálne materiály. Univerzálnosť všeobecne, a teda aj v oblasti disperzných lepidiel, môže byť veľkou výhodou, na druhej strane má aj svoje obmedzenia.

Všestrannosť či flexibilita produktu, teda možnosť použiť napríklad jedno lepidlo na rozmanité materiály či povrchy, a to v každej situácii, patrí k jednoznačným výhodám. S tým súvisí aj jednoduchší výber, nároky na zásobovanie či skladovanie. Univerzálne výrobky sú väčšinou jednoduchšie aj čo sa týka ich použitia a spracovania.

Tak ako každá minca má dve strany, niektoré vlastnosti univerzálnych výrobkov môžu byť obmedzením či dokonca prekážkou ich použitia. Optimalizáciou vlastností univerzálnych výrobkov dochádza ku kompromisu medzi ich všeobecným použitím a špecifickou kvalitou pre konkrétny účel. A práve tento kompromis môže za to, že univerzálne produkty nemusia byť vždy tou pravou voľbou.

V praxi je dôležité zvážiť všetky spomenuté faktory a vybrať materiál podľa konkrétnych potrieb a podmienok. Niektoré projekty vyžadujú špecifické materiály, kým v iných prípadoch môže byť univerzálny produkt dostatočný a jeho použitie efektívne.


Disperzné lepidlá a podlahy

Disperzné lepidlá sa často používajú aj v stavebníctve, a to na lepenie podlahových krytín, tapiet alebo obkladov na steny. Disperzné lepidlo je druh lepidla, ktoré sa skladá z polymérov rozpustených vo vode. Tieto polyméry sa nazývajú disperzie a po zaschnutí tvoria trvanlivú väzbu medzi materiálmi, ktoré sa majú lepiť.

Jednoducho povedané, disperzným lepidlom nalepíte všetko – od PVC/vinylových podlahových krytín, cez krytiny zo syntetického kaučuku, textilné podlahové krytiny/koberce a plsť. Disperzné lepidlá sa používajú aj na lepenie drevených podláh.

Pri lepení drevených podláh s disperzným lepidlom je však dôležité zvoliť správny typ lepidla, ktorý bude vhodný nielen pre konkrétny typ podkladu, ale tiež pre konkrétny typ dreva. Pred lepením drevených podláh s disperzným lepidlom je dôležité pripraviť podklad tak, aby bol čistý, suchý a hladký.

Životnosť podlahy nalepenej pomocou tohto lepidla sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako je typ podlahovej krytiny, typ disperzného lepidla, podklad, výrobca, a samozrejme, závisí aj od kvality realizácie a následnej údržby počas svojej životnosti. Všeobecne platí, že podlahy nalepené pomocou disperzného lepidla majú tendenciu byť veľmi trvanlivé a spoľahlivé.

Ak máte pochybnosti alebo otázky v súvislosti s použitím disperzného lepidla na lepenie drevených podláh, odporúčame jeho použiti či výber konzultovať s odborníkmi v oblasti stavebníctva alebo s výrobcom disperzných lepidiel MUREXIN.

Foto: Murexin

Podobné články