Fasáda pred lastovičkami v bezpečí: pomôže prevencia i profesionálne čistenie

25.08.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Práve ste dokončili fasádu svojho domu a už o pár dní nato si nájdete nových spolubývajúcich. Prileteli lastovičky a na vynovenej fasáde si postavili príbytky. Zrejme to nepoteší žiadneho majiteľa.

Keď príde jar, možno prvá vec, na ktorú vám príde chuť, je dať ai kávu na terase. A to posledné, čo si v tejto chvíli želáte, je, aby vám niečo pristálo v šálke... pozdrav od lastovičky. A čo taká krásna fasáda znečistená vtáčím trusom! Áno, je to nepríjemné, ale žiaľ, aj veľmi časté.

Fasada-lastovicky-1-X.jpg

Vidíme to azda v každom meste na Slovensku: miestne budovy, školy, škôlky, podkrovia rodinných domov, nehovoriac o početných kultúrnych a umeleckých pamiatkach či iných objektoch – tam všade si holuby a lastovičky našli svoj domov. Ako sa teda dá predísť tomu, aby si vtáčence urobili hniezda práve na vašej fasáde? A čo robiť, ak škoda už nastala a vaša fasáda je znečistená? Prečítajte si, aké sú možnosti prevencie a ako vás môže zachrániť profesionálne čistenie fasády od lastovičiek.


Správne preventívne kroky vás zbavia starostí

Najväčšiu škodu na fasádach napáchajú práve zložky, z ktorých si lastovičky stavajú hniezda – blato, slama, hlina. Treba myslieť aj na to, že vtáky nie sú vítanými spoločníkmi nielen preto, že môžu znečistiť fasádu a okolie domu, ale tiež preto, že ich trus môže byť infekčný.

Aj to sú dôvody, prečo sa vynašlo veľmi účinné riešenie, ktoré v žiadnom prípade nezabíja vtáčence, ale je mechanickou ochranou budovy. Ide o siete, ktoré môžu byť plastové alebo kovové, prípadne sú i hrotové systémy, ktoré slúžia ako prevencia. Dobrou investíciou sú tiež umelé hniezda či plastové makety dravcov, ktoré si môžete postaviť na balkón alebo strechu. Je to riešenie, ktoré lastovičky neohrozí ani nezraní, ale jednoducho im dá najavo, že na tomto mieste nie sú vítané.

Fasada-lastovicky-2-X.jpg

Fasada-lastovicky-3-X.jpg


Keď už treba konať, je čas čistenia fasád

Blíži sa jeseň. Lastovičky sú už preč, ale nemilá stopa po nich predsa len zostala. Škvrny, hniezda a fasáda, ktorá celkom zmenila farbu. Samozrejme, nie každý si môže dovoliť rok čo rok premaľovať celé priečelie domu, a preto spoločnosť Valmax, s.r.o., ponúka efektívne riešenie – očistenie fasády od lastovičiek.

Zásluhou tohto procesu sa fasáde prinavráti pôvodná farba, bude dokonale čistá tak na povrchu, ako aj v hĺbke pórov. Čo je však hlavné, ošetrí sa ochranným prostriedkom, ktorý zabráni jej znečisteniu na ďalších päť rokov. Čistenie a ochrana fasády nie je jednoduchá práca, preto je najlepšie nechať to na profesionálov.

Foto: Valmax

Podobné články