Firma Schüco k plastovým oknám vyvinula aj ochranné zábradlie

22.11.2017, Juraj Turzo | Materiály, technológie, konštrukcie

Nemecká spoločnosť Schüco vyvinula vlastný nový systém ochranného zábradlia proti pádu z okna, ktorý je kompatibilný s celým sortimentom plastových okenných profilov značky.

Vyrobiť transparentné vysoké okná, siahajúce od podlahy až k stropu, je možné tak v segmente hliníkových, ako aj plastových okien. Architekti aj developeri nimi vytvárajú presvetlené vzdušné interiéry. Okrem atraktívneho dizajnového vyhotovenia otvorových výplní je však zároveň potrebné dodržiavať platné štandardy a legislatívu v oblasti bezpečnosti.

Schueco-zabradlie-1-X.jpg

 Ochranné zábradlie Schüco namontované na okennom profile – kombinácia estetiky a bezpečnosti


 

Nemecká spoločnosť Schüco predstavila nový systém ochranného zábradlia proti vypadnutiu z okna, ktorý je kompatibilný s celým sortimentom okenných profilov z PVC tejto značky. Výhodou je inštalácia priamo do okenného profilu, nie do ostenia, čím sa predchádza problémom s narušením tepelnej izolácie plášťa objektu, najmä pri domoch v pasívnom štandarde. Okno so zábradlím navyše vytvára jednotný estetický celok. Výrobca má v ponuke dve verzie zábradlia: sklené a tyčové.


Prínos pre dizajn

Transparentné sklenené zábradlie spĺňa požiadavky nenápadného vzhľadu, nenarúša výhľad do okolia ani celkovú fasádu budovy. Alternatíva v podobe tyčového zábradlia, naopak, podporuje kreativitu a individuálny vzhľad fasády. Riešenie umožňuje jednak prispôsobiť vzdialenosť medzi tyčami, jednak vyberať a kombinovať guľaté tyče s rozličným priemerom. Zaujímavým estetickým variantom je kombinácia oboch typov zábradlia na jednej budove.

Schueco-zabradlie-2-X.jpg

Schueco-zabradlie-3-X.jpg

 Fixácia zábradlia do profilu s profilovou hmoždinkou (hore) a s vlepovacou hmoždinkou (dole)


 

V súlade s normami

Systém proti vypadnutiu je vhodný pre novostavby aj rekonštruované objekty, zabezpečí aj okná verejných budov, kde sú deti, napríklad školy, škôlky alebo jaslí. Vynikne i v projektoch rodinných domov. Ochranné zábradlie Schüco spĺňa požiadavky platných nariadení v Nemecku aj na Slovensku.

Obe verzie zábradlia – sklené i tyčové, sú kompatibilné so 7-komorovým tepelne izolovaným systémom Schüco Living, ktorý možno konštruovať tak s dorazovým, ako aj so stredovým tesnením. Navyše, vyniká exkluzívnym použitím v rohoch zvariteľného EPDM tesnenia s vynikajúcou odolnosťou a tvarovou pamäťou.

Bezpečnostný prvok sa dá ďalej montovať k úspornému okennému profilu bez oceľových výstuh Schüco Alu Inside, ktorý má certifikát od inštitútu Passivhaus. Výnimkou nie je ani tradičný 6-komorový energeticky úsporný systém Schüco Corona SI 82 alebo univerzálne využiteľný 5-komorový profil s dorazovým tesnením Schüco Corona CT 70.

Schueco-zabradlie-4-X.jpg

Schueco-zabradlie-5-X.jpg

 Fixácia zábradlia do profilu pomocou falcovej lišty (hore) a detail inštalácie zábradlia do ostenia (dole)


 

Fixácia v dielni, rýchla montáž na mieste

Efektívnosť a úspora času pri inštalácii je pre produkty značky Schüco štandard. Aj nový systém ochranného zábradlia stavia na prefabrikácii a minimálnom počte komponentov. Ochrana proti vypadnutiu sa k okennému profilu namontuje ešte v dielni a na mieste sa potom inštaluje už ako kompletné riešenie.

V závislosti od okenného systému sú k dispozícii tri skryté varianty fixácie. Okrem prichytenia pomocou falcovej lišty ide o profilovú a vlepovaciu hmoždinku. Profilová hmoždinka (Profildübel) sa používa pri plastových okenných systémoch s oceľovou výstuhou a vlepovacia hmoždinka (Klebedübel) slúži na fixáciu profilu bez oceľových výstuh Schüco Alu Inside. Falcová lišta je univerzálne použiteľná pri všetky plastové systémy Schüco.

Foto: Schüco

Podobné články