Hydraulická ruka: skvelý pomocník pri stavebných a montážnych prácach

10.02.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Pri výstavbe rodinného domu či jeho rekonštrukcii má hydraulická ruka neoceniteľné využitie. Bez ohľadu na špecifické potreby pri zdvíhaní bremien sú hydraulické zariadenia pripravené váš stavebný projekt zjednodušiť a urýchliť. Na čo sa pri výbere zamerať?

Hydraulicka-ruka-1-X.jpg 

Hydraulická ruka a jej využitie

Hydraulická ruka je dodatočná výbava montovaná najčastejšie na nákladné autá alebo traktory. Konštantný tlak v hydraulickom zariadení umožňuje nakladať a vykladať značný objem hmotnosti. S využitím zdvíhacej ruky sa stretávame najmä v stavebníctve, lesníctve, preprave či pri spracovaní materiálu, napríklad šrotu či odpadu, kde má svoje uplatnenie hydraulická ruka typu Z do ťažkého prostredia.


Ako vybrať vhodnú hydraulickú ruku

Hmotnosť a veľkosť nákladu
Mali by ste poznať hmotnosť a rozmery materiálu, ktorý budete pomocou hydraulickej ruky dvíhať. Na základe toho si môžete vybrať ruku s požadovanou nosnosťou a príslušenstvom. Sila hydraulickej ruky sa vyjadruje v tonách na meter – koľko ton na jeden meter dokáže ruka zdvihnúť.

Typ bremena
Zdvíhanie špeciálneho typu nákladu si vyžaduje aj adekvátne vybavenie, resp. nadstavce k hydraulickej ruke. V niektorých prípadoch bude potrebná aj asistencia kvalifikovaného pracovníka. Môže ísť povedzme o paletové vidly, ktoré uľahčia vykladanie paletového tovaru, pracovný kôš, čo poskytne plošinu na prácu vo výške, drapáky pre sypké hmoty a iné.

Dosah ruky
Je dôležité uvedomiť si vertikálnu (výšku zdvihu) a tiež horizontálnu vzdialenosť, do ktorej náklad prenášate. Podstatný je počet výsuvných častí hydraulickej ruky – čím viac častí, tým lepší dosah. Presvedčte sa, že ste si vybrali adekvátny typ ruky s potrebnou dĺžkou výložníka (hlavné, vedľajšie a výsuvné rameno).

Ak pri výbere hydraulického zariadenia nie ste si čímkoľvek istí, obráťte sa na vyškolených odborníkov s dlhoročnou tradíciou v tejto oblasti. Spoločnosť JPJ Forest vám poskytne riešenie na mieru.

Foto: Mabeline72/Shutterstock.com

Podobné články