Riasy na fasáde budovy: ako ich odstrániť, ako im predchádzať?

19.08.2022, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Riasy a plesne sú mikroorganizmy, ktoré si v prírodnom prostredí dokážu vybudovať rozličné formy existencie. Už dávno ich nenájdeme len v prírode. V priebehu evolúcie sa naučili prežiť v najrozmanitejších prostrediach a na najrozmanitejších materiáloch.

Nájdeme ich na strechách, cestách, betónových stenách, ba dokonca aj na skle, kove a fasádach. Jednoducho, riasy sa šíria vetrom, preto s nimi treba počítať všade. Predpokladom ich rastu je vlhkosť a svetlo. Dá sa im však predchádzať? A čo ak sa už na fasáde objavili? Aký je správny postup na odstránenie rias? Odpovedajú profesionáli zo spoločnosti Valmax, s.r.o., zo Slovenského Grobu.

Fasada-riasy-1-X.jpg

 

Najčastejšie problémy a otázky

Prečo riasy napadli práve moju fasádu?

Vplyv má napríklad orientácia fasády, závetrie, prístrešky a iné prvky na fasáde, nástreky pri dažďoch, blízkosť stromov, hrúbka tepelnoizolačného materiálu a stupeň tepelnej ochrany, praskliny na fasáde, štruktúra fasády či frekvencia hmly.

Hoci sú všetky strany fasády budovy z rovnakého materiálu, v dôsledku rozdielov vlhkosti a teploty sa môžu objaviť riasy a plesne len na určitých miestach. Osobitne náchylnými časťami sú severné a veterné strany.

Príčina výskytu rias na stavebnej konštrukcii je spravidla kombináciou príliš vysokej vlhkosti materiálu, jeho povrchu a rýchlosti schnutia. Bujnenie rias na budovách a konštrukčných prvkoch vždy naznačuje, že postihnuté miesta majú vysokú vlhkosť materiálu alebo povrchu. To znamená, že vlhkosť nie je možné dostatočne rýchlo odstrániť.

 

Sú riasy iba estetickým problémom alebo mám ich odstránenie riešiť čo najrýchlejšie?

Riasy na fasádach, ktoré sú tepelne chránené, sú väčšinou len estetickou vecou. Závažnejším problémom, ktorý sa však môže vyvinúť, je vznik plesní na odumretých vrstvách rias: tie poškodzujú konečnú vrstvu a negatívne ovplyvňujú zdravie ľudí. Znamená to, že odstránenie rias je nevyhnutné vykonať čo najskôr.

Fasada-riasy-3-X.jpg

Fasada-riasy-4-X.jpg

 

Dá sa vzniku rias na fasáde predchádzať? Ako?

Keď je predpoklad na vznik rias a plesní osobitne vysoký, treba použiť prípravok na riasy, ktorý pôsobí ako prevencia voči vzniku rias a plesní.

 

Čo robiť v prípade, že sa už riasy na fasáde objavili?

Ak sa už na fasáde objavia riasy a plesne či huby a lišajníky, je potrebné najskôr zistiť príčinu a až potom pristúpiť k sanácii vhodným chemickým prostriedkom. Profesionáli zo spoločnosti Valmax vám s týmto problémom pomôžu a postarajú sa o efektívne čistenie fasád.

Foto: Valmax

Podobné články