Tri systémy firmy Schüco získali ocenenia iF Design Awards 2018

24.05.2018, Juraj Turzo | Materiály, technológie, konštrukcie

Nemecká spoločnosť Schüco, ktorá vyvíja a predáva systémové riešenia pre okná, dvere a fasády, získala tri ocenenia iF Design Awards 2018. Porota hodnotila 6 400 návrhov z 54 krajín sveta.

Dômyselný prístup k dizajnu a funkčnosti priniesol firme Schüco tri prestížne ocenenia vrátane zlatej ceny iF Design Award 2018 pre systém Schüco VentoLife v kategórii Technológie budov. Výnimočné dizajnové riešenie ventilačného systému, ktorý umožňuje vetrať a pritom dýchať čistý vzduch aj v mestách, vybrala za víťaza medzinárodná porota zložená zo 63 nezávislých odborníkov, ktorí hodnotili 6 400 prihlášok z 54 krajín.

Cenu iF Design Award v kategórii Technológie budov získala takmer bezrámová konštrukcia tvorená kombináciou posuvných a fasádnych systémov s panoramatickým dizajnom Schüco ASS 77 PD a Schüco FWS 35 PD. Ďalším nositeľom iF Design Award je protipožiarna a dymotesná ochrana Schüco Firestop.

iF-Design-Schueco-3-X.jpg

 Ventilačný systém Schüco VentoLife je integrovaný do okenného profilu


 

Ventilačný systém v okennom profile

iF-Design-Schueco-7-X.jpgVentilačný systém Schüco VentoLife je integrovaný do okenného profilu a je vybavený viacúrovňovým výkonným vzduchovým filtrom, ktorý prichádzajúci vzduch zbavuje nečistôt. Ide o prach a ďalšie častice, ktoré škodia ľudskému zdraviu a vyskytujú sa najmä v mestách.

Pri recirkulácii sa vzduch v miestnosti vyčistí tak kvalitne, že aj častice, alergény a škodlivé zlúčeniny s rozmermi pod jeden mikrometer sa zo vzduchu odfiltrujú s účinnosťou 99,5 percenta. "Skutočne mimoriadnou funkciou okna je automatický filter a ventilačný systém, ktoré sú zabudované do rámu a neprepúšťajú škodlivé látky vo vzduchu. Systém je vhodný pre hliníkové profily a možno ho zabudovať do fasádnych systémov Schüco. Možno ho použiť aj pri renovácii objektov," zdôvodnila odborná porota svoje rozhodnutie udeliť zlaté ocenenie iF Design Award 2018 práve systému Schüco VentoLife.

iF-Design-Schueco-2-X.jpg


Viaceré možnosti inštalácie

VentoLife má certifikát od TÜV a je filtračným riešením, ktoré zaujme aj nenápadnou inštaláciou. Jednotku možno do vybraných okenných a fasádnych systémov Schüco zabudovať zvnútra aj zvonku, horizontálne i vertikálne, čo znásobuje funkčnú a estetickú úroveň architektúry rezidenčných aj komerčných budov.

O privádzanie vonkajšieho vzduchu do miestnosti sa stará senzoricky riadená vzduchová klapka (monitoruje sa vlhkosť, úroveň znečistenia tuhými látkami a prchavými organickými zlúčeninami). Elektricky ovládaná vzduchová/recirkulačná klapka chráni pred prievanom a dažďom aj v otvorenom stave. Zatvára sa automaticky podľa kvality vzduchu v miestnosti. Displej s LED diódami zobrazuje aktuálne informácie o prevádzkovom stave a kvalite okolitého vzduchu.

iF-Design-Schueco-4-X.jpg

 Zlatá cena iF Design Award 2018: ventilačný systém Schüco VentoLife


 

Ocenili panoramatický dizajn

iF-Design-Schueco-8-X.jpgMaximálna transparentnosť vďaka úzkej pohľadovej šírke – vizuálne takmer bezrámová kombinácia posuvného systému Schüco ASS 77 PD s fasádnym systémom Schüco FWS 35 PD vyniká puristickým dizajnom.

Zasklenie možno zapustiť do podlahy a stropných podhľadov, riešenie sa navyše vyznačuje nadpriemernými tepelnoizolačnými vlastnosťami a odolnosťou proti vlámaniu. Panoramatický dizajn takmer bezrámových systémov si od poroty vyslúžil ocenenie iF Design Award 2018.

iF-Design-Schueco-5-X.jpg

 iF Design Award 2018: Schüco Seamless Combination (bezrámová kombinácia)


 

Protipožiarne riešenie Schüco Firestop

iF-Design-Schueco-8-X.jpgPorotu zaujala aj protipožiarna a dymotesná ochrana Schüco Firestop. Charakterizujú ju úzke dverové profily hliníkových protipožiarnych dverí s pohľadovou šírkou iba 127 milimetrov, možnosť zväčšenia systémového riešenia až 1 500 mm svetlej šírky a 3 100 mm svetlej výšky a navyše skryté kovanie – výsledkom je bezpečné a zároveň aj estetické riešenie, ktoré si odnieslo ďalšie ocenenie iF Design Award 2018. Vďaka otvorenej geometrii profilov je pri protipožiarnych systémoch Schüco ADS 90 FR 30 a dymotesných systémoch Schüco Firestop ADS 76.NI SP možné uskutočniť jednoduché dodatočné zmeny a úpravy.

iF-Design-Schueco-1-X.jpg

 iF Design Award 2018: Schüco FireStop – konštrukcie na protipožiarne a dymotesné použitie


 

Foto: Schüco International KG

Podobné články