Verejné osvetlenie musí slúžiť ľuďom aj životnému prostrediu

23.10.2020, Beáta Obradovičová | Materiály, technológie, konštrukcie

Správne osvetlenie umožňuje verejným priestorom žiť aj po zotmení. Obytné štvrte sú zároveň bezpečnejšie, návštevníci sa potme nemusia už vyhýbať ani parkom a zeleným zákutiam miest a obcí.

Architekti a projektanti sa starajú nielen o ochranu oblohy nad osídlenými lokalitami pred svetelným znečistením, ale aj o potlačenie vplyvov umelého osvetlenia na obyvateľov miest a na životné prostredie. Správne navrhnuté verejné osvetlenie by malo zabrániť nežiaducemu rušeniu ľudí, napríklad tým, že by im dopadalo do príbytkov. Navyše, ak sa vonkajšie svetlo nenaplánuje dobre, môže negatívne ovplyvniť správanie vtákov, zvierat a hmyzu, oslabiť ich orientačné schopnosti alebo vystaviť ich ohrozeniu predátormi.

Svetla-Thorn-2-X.jpg


Kľúčová je farba svetla

Dôležité nie je len množstvo vyžarovaného svetla, ale aj jeho vlastnosti. Ak má svetlo studenú farbu, čiže modrastý vzhľad, prispieva k väčšej jasnosti a napomáha bdelosť chodcov, vodičov a cyklistov. Môže však byť aj rušivým prvkom pre prírodu aj okoloidúcich, spôsobuje zosvetlenie oblohy, teda svetelné znečistenie. A naopak, teplejšie svetlo tieto nepriaznivé účinky tlmí.

Svetla-Thorn-1-X.jpg

Ako môžu výrobcovia vonkajšieho osvetlenia zodpovedne zosúladiť obidve priority? Pomáha tomu napríklad nová technológia miešania svetla NightTune od britskej spoločnosti Thorn Lighting. Ide o systém, ktorý automaticky upravuje množstvo aj farbu svetla vyžarovaného svetelným zdrojom tak, aby vyhovovalo presnému času v noci a úrovni premávky.

Svetla-Thorn-3-X.jpg

Technológia NightTune pracuje s miešaním svetla z teplých a zo studených LED diód. Samostatným stmievaním oboch skupín LED diód možno dosiahnuť farbu svetla v intervale od teplých 2 200 kelvinov (K) do mierne teplých 3 000 K pri rozličných úrovniach jasu.


Ako funguje NightTune

V praxi NightTune funguje tak, že v prvej fáze večera, za trvajúcej pešej a cestnej premávky, sa systém postará o miernu, teplú farbu svetla. Počas nastupujúcej noci, keď sú ulice pokojné, sa výkon studených LED diód zníži, tým sa stlmí svetlo a je teplejšie. Len čo sa priblíži ráno a pohyb do ulíc sa vracia, výkon studených LED diód sa znovu zvýši, aby dávali jasnejšie a chladnejšie svetlo spĺňajúce požiadavky vyššej bezpečnosti.

Svetla-Thorn-4-X.jpg

Prvý produkt, ktorý sa dá vybaviť systémom NighTune, je svietidlo Plurio indirect umiestnené na špici stĺpa. Samotné svietidlo je ideálnym riešením pre obytné časti mesta, keďže kombinuje vysoký výkon s vylúčením rušivého svetla. Je šetrné k prírode a obyvateľom, poskytuje dostatok súkromia. Vyznačuje sa tiež nízkymi prevádzkovými nákladmi a vysokou životnosťou.

Svetla-Thorn-5-X.jpg

Svietidlo doplnené o systém NighTune sa tak stáva vítaným obohatením sveta svietidiel pre architektov a projektantov, ktorí chcú splniť požiadavky moderných miest a zároveň uľahčiť život tým, s kým ľudia tieto priestory spoločne užívajú, teda aj zástupcov fauny.

Foto: Thorn Lighting

Podobné články