Vhodná izolácia môže znížiť tepelné straty potrubia až o 60-70 perc.

20.09.2017, Ingrid Kántorová | Materiály, technológie, konštrukcie

V poslednom období rastú požiadavky na tepelnú izoláciu potrubí. Keďže sú často v suterénoch alebo garážach, ktoré sú verejne prístupné, je dôležité, aby boli izolačné materiály aj priateľské k životnému prostrediu.

Správcovia verejných budov a bytových domov by mali venovať pozornosť efektívnej izolácii rozvodov tepla, teplej vody a vzduchotechnických potrubí. Vhodná tepelná izolácia dokáže znížiť tepelné straty potrubia až o 60-70 percent. Majitelia bytových i nebytových priestorov tak môžu znížiť tepelné straty a ušetriť. Rozsah opatrení aj výška úspor energie, samozrejme, závisia od pôvodného stavu potrubí.

"Rozdiel tepelných strát medzi neizolovaným potrubím a potrubím izolovaným materiálom s hrúbkou 1 cm a súčiniteľom prechodu tepla 0,033 W/(m².K) môže byť okolo 70 perc.," hovorí Peter Šulek, špecialista na technické izolácie v spoločnosti Knauf Insulation. Značná úspora sa však podľa neho dá dosiahnuť i výmenou starej izolácie za novú, s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Dnes je trendom sledovať aj ekologické hľadisko.

Knauf-Ins-izolacia-1-X.jpg


Inovatívne izolačné materiály

Na trhu možno nájsť moderné materiály určené špeciálne na izolovanie potrubí. Spájajú v sebe pozoruhodné izolačné vlastnosti, rýchlu aplikáciu aj estetickú povrchovú úpravu. Optimálnym riešením sú skruže z minerálnych vlákien.

Inováciou v izolačných puzdrach sú sú ekologické potrubné puzdrá Thermo-teK PS Eco AluR a lamelové rohože z minerálnej vlny LMH AluR od výrobcu Knauf Insulation. Pri ich výrobe sa využíva technológia Ecose bez použitia formaldehydového spojiva, ktorá využíva obnoviteľné zdroje. Výrobky dosahujú vynikajúce tepelnoizolačné (lambda 0,033 pri 10 °C), mechanické a protipožiarne vlastnosti.

Vďaka ekologickému materiálu, ktorý získal zlatý certifikát kvality vnútorného prostredia Eurofins Gold, vykazujú nižšie emisie v priebehu realizačných prác. Pravdaže, spĺňajú aj všetky požiadavky na merateľné emisie. Realizátori zaiste ocenia jednoduchú manipuláciu a rýchlejšiu realizáciu. Výrobky sa režú ľahko a presne a sú bez zápachu. Projektantov určite zaujme, že ekologické skruže sú absolútne spoľahlivé, bezpečné a vyrobené v súlade s trvalou udržateľnosťou, dodáva P. Šulek.

Knauf-Ins-izolacia-3-X.jpg


Správna realizácia

Aplikácia skruží a skružovateľných pásov je jednoduchá, no je potrebné dodržať špecifické pravidlá. Po počiatočnom zaškolení dokáže izolovať každý manuálne zručný montér. "Nesprávna realizácia však dokáže znehodnotiť aj ten najlepší materiál. Preto je dôležité, aby boli realizačné firmy zaškolené na prácu so skružami," vysvetľuje Milan Krasňan, riaditeľ žilinskej spoločnosti Proma - Energosystémy, ktorá vykonáva servis pre správcov budov a spoločenstvá vlastníkov bytov v 12 mestách na celom Slovensku.

Firma ponúka školenia na aplikácie technických izolácií – potrubných rozvodov, parovodov, bojlerov, rozvodov klimatizácie a vetrania, komínov, teda všetkých rozvodov TZB. Účastník školenia dostane osvedčenie o jeho absolvovaní s platnosťou na dva roky. Zaškolenie na prácu môže prebiehať priamo na stavbe odberateľa, resp. v školiacich priestoroch spoločnosti Proma - Energosystémy.

Foto: Knauf Insulation

Podobné články