Viete, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov?

25.01.2022, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Elektrospotrebiče patria všeobecne k najpraktickejším darčekom, ktoré sa rok čo rok objavujú pod vianočnými stromčekmi mnohých domácností. Radosť z nich môže byť síce neopísateľná, no minca má aj v tomto prípade dve strany.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov? Odpoveďou a zároveň riešením je recyklácia. Expandovaný polystyrén (EPS) je známy najmä využívaním pri zatepľovaní budov alebo na prepravu a skladovanie tovaru. Predurčujú ho k tomu nielen jeho výborné tepelnoizolačné vlastnosti, vysoká pevnosť v tlaku a schopnosť tlmiť nárazy, ale aj viacero ďalších skvelých vlastností, napríklad veľmi nízka hmotnosť.

EPS-obaly-1-X.jpg


EPS je ideálny na ochranu tovaru

Zaujímavosťou je, že expandovaný polystyrén obsahuje až 98 percent vzduchu. Preto sa s ním mimoriadne ľahko manipuluje. Spolu so schopnosťou tlmiť nárazy je ideálnym materiálom na ochranu citlivých výrobkov počas dopravy a skladovania. Do tejto kategórie spadajú aj elektrospotrebiče, napríklad práčky, sušičky, umývačky riadu, rúry na pečenie, mikrovlnné rúry a podobne.

"Obaly z expandovaného polystyrénu dokážu tlmiť nárazy a chrániť tovar pred poškodením. Vďaka nemu sa každý výrobok dostane nepoškodený až priamo na miesto určenia," vysvetľuje Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR.


Nesprávne nakladanie s polystyrénom

Každoročne končia v nesprávnych zberných nádobách kvantá netriedeného odpadu. Zastúpenie má v ňom aj expandovaný polystyrén. "Expandovaný polystyrén je definovaný ako stavebný odpad, ktorý sa nemôže vhadzovať ani do žltých kontajnerov určených na plasty, ani do nádob na komunálny odpad. Medzi plasty sa môže umiestniť vtedy, ak ide o drobný neznečistený kúsok, povedzme z balenia mobilného telefónu," pokračuje M. Strapková.

EPS-obaly-2-X.jpg


Obaly z EPS patria na zberný dvor

Nevyužitý expandovaný polystyrén patrí na zberný dvor. O možnostiach zberu obalov z elektrospotrebičov sa preto treba informovať v každej obci a v každom meste osobitne. Alternatívu však môžu v rámci správneho nakladania so zvyškami EPS predstavovať aj predajne samotných elektrospotrebičov. "Niektorí obchodníci s elektrospotrebičmi ponúkajú zber obalov z EPS. Keďže sa dajú veľmi dobre a efektívne recyklovať, môžu byť opätovne zhodnotené," hovorí M. Strapková.


Veľmi dobre recyklovateľný materiál

Málokto vie, že expandovaný polystyrén je veľmi dobre a efektívne recyklovateľný materiál. Čistý polystyrén sa dá dokonca recyklovať aj viacnásobne, a to bez zníženia jeho kvality.

"Je dôležité, aby sa polystyrénové obaly z elektrospotrebičov odovzdávali na zberný dvor alebo predajcovi čisté, zbavené lepiacej pásky a iných nečistôt. Takto odovzdaný materiál sa dá vzápätí procesom drvenia pripraviť na ďalšie použitie, trebárs ako prímes k iným stavebným materiálom na výrobu mált, zásypov, ľahkých poréznych tehál, betónu, izolačných omietok a podobne," dodáva M. Strapková.

Ďalšie informácie o tom, čo robiť s polystyrénovými obalmi z elektrospotrebičov, sú k dispozícii TU. Je tu aj mapa zberných miest EPS odpadu na Slovensku, ktorá vznikla v spolupráci s neziskovou organizáciou Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Vďaka tejto mape sa dá zistiť, kde sú zberné dvory, ktoré EPS odpad prijímajú, resp. posielajú na recykláciu.

Foto: Združenie EPS SR

Podobné články