Zelené strechy sú dnes atraktívny a moderný architektonický prvok

28.07.2021, Monika Dudková | Materiály, technológie, konštrukcie

Zelené strechy sú dnes atraktívnym prvkom modernej architektúry, záujem o ne stále rastie. Vynikajú mnohými výhodami a užitočnými vlastnosťami nielen na životné prostredie, ale aj na koncových užívateľov stavby.

Vegetačné čiže zelené strechy menia mikroklímu vo svojom okolí, znižujú v mestách prašnosť, produkujú kyslík, zadržiavajú dažďovú vodu, predlžujú životnosť strechy a vracajú do zástavby prirodzenú zeleň. Vďaka svojej schopnosti izolovať, ochladzovať či tlmiť hluk prinášajú do domu komfort. Zelenú strechu si navyše môžete dovoliť aj vtedy, ak dom staviate alebo rekonštruujete, bývate v centre mesta, na jeho periférii alebo na vidieku.

Zelene-strechy-1-X.jpg

"Zelené strechy sú akýmsi návratom alebo priblížením sa k prírode. Čoraz viac majiteľov domov uvažuje ekologickejšie a zamýšľa sa nad tým, kde v bývaní možno uskutočniť zmeny smerom k úsporám. Zelené strechy sú skvelou možnosťou, ako šetriť prírodu. Aj preto sa s nimi už nestretávame len na kancelárskych budovách, ale čoraz častejšie aj na rodinných domoch," vysvetľuje Tereza Vojancová, architektka zo spoločnosti Ursa.


Strecha podľa vášho vkusu

Práve firma Ursa ponúka riešenie na strechy v prípade obráteného zloženia: tepelnú izoláciu na báze extrudovaného polystyrénu Ursa XPS. Ten dokáže nadštandardne ochrániť hydroizolačnú vrstvu aj pred extrémnymi vonkajšími vplyvmi, ako je UV žiarenie či zmeny teplôt.

Vegetačné strechy môžu mať veľa podôb. Obvykle sú plné rastlín, kvitnúcich bylinkových záhonov, kríkov alebo stromov. Môžeme sa však stretnúť aj so zelenými strechami s terasou na grilovanie, so strešným jazierkom alebo s inými atribútmi, ktoré by sme na streche bežne nehľadali.

Čo všetko nám teda zelená strecha ponúka? Na trhu môžete väčšinou vyberať z troch typov zelených striech podľa druhu zasadených rastlín a intenzity údržby. Ide o typy extenzívne, polointenzívne a intenzívne zelené (vegetačné) strechy.

Zelene-strechy-2-X.jpg

 Extenzívne strechy sú vhodné na pestovanie sukulentných rastlín a mechov


 

Extenzívne strechy sú vhodné na pestovanie sukulentných rastlín a mechov. Intenzívne sa obvykle pokrývajú trávnikom, kríkmi alebo stromami. Vysadiť na nich sa dá napríklad aj zeleninová záhradka. Polointenzívna strecha je akousi zlatou strednou cestou medzi oboma typmi. Obvykle na nej rastú traviny, bylinky alebo drobné kríky. Je preto naozaj len na vás a vašich preferenciách, ktorú zo striech si vyberiete.

Zelene-strechy-3-X.jpg

 Intenzívne vegetačné strechy sa obvykle pokrývajú trávnikom, kríkmi alebo stromami


 

Príjemné vnútorné prostredie

V našich zemepisných podmienkach je tepelný komfort jednou zo základných požiadaviek na bývanie. Zamedzenie prehrievania stavby v letných mesiacoch a tepelným únikom v zime by preto malo patriť medzi hlavné priority pri výstavbe alebo rekonštrukcii akéhokoľvek domu. S vegetačnou strechou možno dosiahnuť príjemnú mikroklímu v budove po celý rok, keďže celoročne znižuje tepelné výkyvy obytných priestorov pod strechou.

"Pri otázke tepelných strát je rozhodujúca okrem zelenej strechy aj izolácia. Tepelná izolácia z extrudovaného polystyrénu Ursa XPS bezpečne chráni vrstvu hydroizolácie a zároveň vďaka svojej vysokej únosnosti v tlaku umožňuje používať strechu ako strešnú záhradu," pokračuje T. Vojancová.

Spresňuje, že tepelná strata nehnuteľnosti predstavuje množstvo tepelnej energie, ktorá v tom-ktorom okamihu odchádza do exteriéru cez obvodový plášť budovy. Ide tak o energiu, ktorá uniká nielen stenami alebo podlahami, ale aj strechou.

Zelene-strechy-5-X.jpg


Ničím nerušené bývanie

Vo svojom vysnívanom dome by si každý želal mať pokoj, súkromie a nenechať sa rušiť hlasnými susedmi či nadmerným hlukom z okolia. Pri kúpe nehnuteľnosti sa preto čoraz častejšie objavuje otázka vzduchovej nepriezvučnosti. Na dostatočný komfort bývania treba utlmiť nevyžiadaný hluk, ktorý sa môže šíriť konštrukciami stien, stropov i striech.

"Zelená strecha dokáže vzduchovú nepriezvučnosť v porovnaní so strechou bez zelene zlepšiť až o šesť decibelov. Posilnenie akustických vlastností domu aj o minerálnu izoláciu zaručí, že sa váš domov môže stať naozajstnou oázou pokoja," konštatuje architektka.

Zelene-strechy-6-X.jpg


Šetrite prírodu aj vodu

Odtok dažďovej vody z bežnej strechy s hydroizoláciou je 95-100 percent, kým pri zelenej streche sa toto množstvo dá znížiť priemerne na 50 perc. Dažďovú vodu môžete jednoducho ušetriť tak, že ju budete ďalej využívať. Je možné ju využiť napríklad na splachovanie, údržbu alebo na zalievanie.


"Áno" zelenému kabátu

Vegetatívne strechy sú ideálnou kombináciou moderného a užitočného. Vďaka svojim vlastnostiam sú šetrné k životnému prostrediu a možno ich považovať za strechy budúcnosti, s ktorými sa budeme stretávať čoraz častejšie.

Zelene-strechy-7-X.jpg

Ich budovanie je jednou z možností, ako kompenzovať nedostatok vegetácie v mestách. Pomáhajú zmierniť negatívne účinky zmeny klímy a dokonca môžu bytovým domom priniesť úsporu energie, predĺženie životnosti hydroizolácie a zníženie nákladov na údržbu strechy.

"Ak sa navyše rozhodnete na ich výstavbu využiť tepelnú izoláciu Ursa XPS, môžete očakávať veľa ďalších výhod: vysokú pevnosť v tlaku, minimálnu nasiakavosť, odolnosť proti zmrazovaniu a rozmrazovaniu či rezistenciu pred hnilobou a ďalšie," uzatvára T. Vojancová.

Foto: Ursa, Knauf Insulation
Vizualizácia: Knauf Insulation

Podobné články