Spravbytkomfort chystá veľkú výmenu rozvodov tepla v Prešove

12.01.2018, SITA | Mestá, obce, regióny

Spoločnosť Spravbytkomfort chystá rozsiahlu výmenu rozvodov tepla v Prešove. Firma preinvestuje 3,2 milióna eur, z toho 2,8 mil. eur získala z eurofondov. Zvyšok doplatí z vlastných peňazí.

Práce sa v Prešove začnú tento rok, meniť sa budú primárne rozvody tepla do výmenníkových staníc. "Sú to pôvodné rozvody. Nie sú v zlom stave, ale zásluhou zatepľovania bytových domov sú predimenzované," vysvetľuje predsedníčka predstavenstva a riaditeľka Spravbytkomfortu Natália Banduričová. Firma získala zdroje z eurofondov prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, a tak sa podľa N. Banduričovej táto investícia nedotkne ceny tepla. Stavebné práce majú trvať dva roky.

TuCon-kanalizacie-1-X.jpg

S prácami na výmene rozvodov začne spoločnosť ešte pred vegetačným obdobím. Po ukončení verejného obstarávania chcú začať s výrubom stromov. Ako poznamenáva N. Banduričová, nebude ich málo, počíta sa však s náhradnou výsadbou. "V minulosti sa nik nepýtal na ochranné pásmo tepelných rozvodov a v rámci výstavby sa sadilo, ako kto vedel. Niekedy ide aj o náletové dreviny," hovorí.

Výkopové práce budú robiť od apríla. Počas celého roku budú práce prebiehať na Sídlisku II a III. V zime sa budú dokončovať terénne úpravy. V roku 2019 plánujú s prácami pokračovať na Sídlisku Sekčov. "Práce sa budeme snažiť robiť tak, aby dodávka tepla a teplej úžitkovej vody nebola obmedzená a aby to obyvatelia cítili čo najmenej," dodáva s tým, že práce sú naplánované do začiatku septembra 2019.

Podmienkou získania dotácie na výmenu rozvodov bola minimálne 50-percentná dodávka tepla z biomasy. Tou v Prešove vykurujú od roku 2008, pričom s prácami na zavedení tejto technológie začali už v roku 2005 a projekčne ich dokončili v roku 2007. Následne prevádzku spustili v dvoch etapách, v roku 2008 otvorili kotolňu na biomasu na Jazdeckej ulici na Sídlisku III a v roku 2011 na Exnárovej ul. na Sídlisku Sekčov. Spravbytkomfort zásobuje teplom a teplou vodou v Prešove 23-tisíc domácností.

Ilustračné foto: TuCon, a.s.

Podobné články