Fotovoltické systémy v praxi: strecha ako zdroj úspor energie

11.12.2019, Anna Kratochvílová | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Elektrina získaná využitím fotovoltických systémov zo strechy vlastného domu je jednou z hlavných tém 16. ročníka veľtrhu Solar Praha, ktorý bude 6. až 8. februára 2020 na výstavisku v pražských Letňanoch. Popri ňom sa uskutoční aj 22. ročník veľtrhu striech, fasád, dreva a remesiel Střechy Praha. Spoločnou témou je Strecha ako zdroj úspor energie.

Počet solárnych inštalácií rýchlo stúpa a rovnako sa zvyšuje aj účinnosť solárnych panelov. Na strechy sa montujú čoraz výkonnejšie zostavy, pričom možno očakávať celkový rast efektívnosti fotovoltických systémov. V Českej republike aj vďaka programu Nová zelená úsporám – obdoba slovenského projektu Zelená domácnostiam – v ktorom sa dá získať štátna pomoc, si môže malú domácu solárnu elektráreň dovoliť čoraz viac domácností. Týka sa to aj batériových úložísk, ktoré umožňujú využívať solárnu elektrinu aj vtedy, keď nesvieti slnko. Okrem kombinácie fotovoltiky s batériami podporuje štát v ČR aj kombináciu strešných fotovoltických elektrární s tepelnými čerpadlami.

Solar-Praha-1-X.jpg


Poradenské centrá

Počas celého veľtrhu Solar Praha budú odborníci v poradenských centrách pripravení odpovedať na otázky súvisiace s obstaraním domácich aj firemných strešných fotovoltických elektrární, s využitím batérií z hľadiska ich kvality a prevádzkovej bezpečnosti. Experti objasnia výhody a nevýhody fototermických a fotovoltických systémov, vysvetlia novú legislatívu, aktuálnu situáciu v dotáciách, možnosti financovania či podmienky pripájania novej fotovoltiky. Nebudú chýbať konzultácie pre všetky oblasti výstavby, poradia aj v otázkach požiarnej ochrany malých solárnych elektrární.


Rozsiahly sprievodný program

Na prednáškach v rámci sprievodného programu sa bude hovoriť o praktických skúsenostiach z ročného fungovania fotovoltickej zostavy na rodinnom dome, o tom, čo možno od nej očakávať, aké sú výhody a obmedzenia, prečo je dôležitá akumulácie, ako optimálne využívať vyrobenú elektrinu a aké dotácie možno čerpať. Ďalšou témou budú napríklad akumulátory a virtuálne batérie. V záverečný deň veľtrhu je na programe blok Fotovoltika pre začiatočníkov a mierne pokročilých zameraný na širokú verejnosť.

Konať sa bude aj medzinárodná konferencia Izolácia, fórum Drevené konštrukcie a nabitý bude i program predvádzacej arény v rámci Festivalu dreva a náradia. K akcentovanej téme Pochôdzne ploché strechy – strešné záhrady, terasy, balkóny je pripravený prednáškový blok Využitie strešných plášťov pre bežný život. Referáty pripomenú aj časté chyby a poruchy šikmých i plochých striech.


Festival dreva a náradia

Pokračuje úspešne naštartovaný projekt festivalu so širokou ponukou náradia, nástrojov, techniky a ďalšieho vybavenia pre remeselníkov. Očakáva sa opäť veľký záujem návštevníkov o pergoly a iné drevené prvky. V predvádzacej aréne sa každý deň budú konať prednášky, workshopy, ukážky moderných i tradičných stolárskych techník, ukážky prác učňov, stretnutia s osobnosťami v odbore aj súťaže zručnosti o pekné ceny.

Solar-Praha-2-X.jpg


Monitoring celého odvetvia

Veľtrh Střechy Praha je najväčším výstavným podujatím svojho druhu v ČR. Zúčastňuje sa na ňom prevažná väčšina českých firiem z odboru a prostredníctvom zastúpení v ČR i svetová špička. Monitoruje dianie v celom odvetví. Možno na ňom vidieť rozsiahlu ponuku strešných krytín, tepelných izolácií, hydroizolácií, strešných okien a presvetľovacích prvkov, drevené konštrukcie, solárne systémy, kotevné a spojovacie prvky, odvodňovacie systémy, pracovné odevy, prvky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a veľa iného.

Tešiť sa možno na komplexné riešenia a služby pre stavbu a renováciu striech, rekonštrukcie a úsporné bývanie. K dispozícii bude bezplatné odborné poradenstvo vo všetkých segmentoch výstavby, konzultácie Centra pre obnoviteľné zdroje a úspory energií a poradenstvo Cechu klampiarov, pokrývačov a tesárov ČR.

V minulom ročníku prišlo na veľtrh rekordných vyše 25-tisíc návštevníkov. Podrobné informácie sú na tomto odkaze, nájdete tu aj videozáznam s celkovou atmosférou veľtrhu.

Foto: Marie Sieberová, Střechy Praha

Podobné články