Nominácie na Wienerberger Brick Award 2016 sú už známe

27.12.2015, Katarína Dudáková | Odborné akcie, veľtrhy, súťaže

Wienerberger Brick Award je prestížna súťaž, ktorá oceňuje invenčnú architektúru stavieb z tehál. Každé dva roky ju vyhlasuje najväčší svetový výrobca tehál Wienerberger AG.

V súťaži Wienerberger Brick Award 2016 odborná porota predstavila 50 nominovaných diel, ktoré ašpirujú na ocenenie v jednej z piatich kategórií a ktoré najviac zodpovedali hodnotiacim kritériám. Verejnosť spozná laureátov ceny v máji 2016.

Brick-Award-Cambridge-1-X.jpg

 Jednou z nominovaných stavieb je obytná budova v Cambridge, Veľká Británia


 

Do Wienerberger Brick Award 2016 prihlásili architektonické ateliéry z celého sveta viac ako 600 inovatívnych projektov. Nominované diela zohľadňujú nielen všeobecnú kvalitu architektúry a inovatívny prístup k stvárneniu exteriéru a interiéru za pomoci obratného využitia tehál, ale aj funkčnosť, udržateľnosť a energetickú hospodárnosť stavieb. Osobitná pozornosť sa tiež venuje estetickému prepojeniu samotnej budovy s jej okolím. Víťazov Wienerberger Brick Award 2016 vyhlásia 19. mája 2016 na slávnostnom galavečeri.

Cena sa udeľuje v týchto kategóriách, pričom jeden z víťazov získa hlavné ocenenie:

  • rodinné a bytové domy,
  • verejné budovy, riešenie verejného priestranstva,
  • revitalizované objekty slúžiace "novému účelu", kreatívne a inšpirujúce príklady rekonštrukcií tehlových stavieb,
  • urbanistické začlenenie stavby, prinášajúce inovatívne riešenia rešpektujúce súčasnú situáciu a okolie stavby, (pri súčasnom trende urbanizácie bojujúcom s nedostatkom priestoru),
  • udržateľný rozvoj vo výstavbe (riešenia šetrné voči životnému prostrediu, efektívne využívanie energií a ich zdrojov, využitie miestnych zdrojov, charakter a kvalita stavby a pod.).

Členmi odbornej poroty Wienerberger Brick Award 2016 sú Wang Shu, nositeľ prestížnej Pritzkerovej ceny z roku 2012, Laura Andreini, finalistka súťaže Mies van der Rohe 2015, a Rudolf Finsterwalder, víťaz súťaže Fritza Högera 2014. Všetky nominované diela budú zaradené do publikácie Brick´16, ktorá je trvalou formou prezentácie nominovaných a ocenených stavieb. Nominované architektonické diela si možno pozrieť TU.

Brick-Award-1-X.jpg

 Celkovým víťazom a víťazom kategórie špeciálne riešenie z tehál Wienerberger Brick Award 2014 sa stal Boonserm Premthada z Bangkok Project Studio za návrh budovy Inštitútu filmovej a animovanej tvorby v Kantane, Thajsko


 

Foto: Wienerberger

Podobné články